reklama
reklama

Ósmoklasisto, nie czytaj lektur, nie ćwicz wypracowań! Szpila Andrzeja Kotyły

Opublikowano:
Autor:

Ósmoklasisto, nie czytaj lektur, nie ćwicz wypracowań! Szpila Andrzeja Kotyły - Zdjęcie główne

Andrzej Kotyła

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aż niedźwiedź z herbu ryczy. Radzyńskie opinie"Kup nasz poradnik, a testy zdasz bez żadnego wysiłku, tylko kup!" Takie i tym podobne oferty pojawiły się w mediach na dwa miesiące przed egzaminami kl. VIII zaplanowanymi w br. na 13 maja.
reklama

Wydawnictwo OPERON: Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego coraz bliżej! Nasze repetytorium to sprawdzony sposób na skuteczne przygotowanie uczniów do egzaminu. W książce znajdziesz najważniejsze zagadnienia w skróconej formie, zadania egzaminacyjne i wzorcowo rozwiązany arkusz, narzędzie do diagnozy umiejętności i identyfikacji obszarów do poprawy. Dzięki tej publikacji uczniowie nie tylko przećwiczą techniki rozwiązywania zadań, ale też zyskają pewność siebie, tak ważną podczas egzaminu. Postaw na skuteczne materiały i pomóż swoim uczniom osiągnąć najlepszy wynik!

Napisałem komentarz: Za późno! Trzeba było czytać lektury, uczyć się. Nie ma błyskawicznych sposobów na przygotowanie się do testu, a te poradniki dla łatwowiernych napychają kieszenie wydawcom i czynią pustkę w kieszeniach rodziców, jeszcze większą w głowach dzieci, które się przekonuje, że można bez pracy mieć sukces.

reklama

Otrzymałem odpowiedź: Liczymy na pomoc w usystematyzowaniu wiedzy. Odpowiedziałem: Żeby coś systematyzować, trzeba to mieć. Riposty nie było.

WYDAWNICTWA SZKOLNE I PEDAGOGICZNE: Jesteś nauczycielem języka polskiego w szkole podstawowej? Weź udział w konkursie i zdradź nam swoje EDUtriki dla ósmoklasisty! Do wygrania 3 vouchery do Empik, każdy o wartości 100 zł oraz 30 arkuszy "Nowy egzamin ósmoklasisty". Co należy zrobić? Napisz w komentarzu pod postem, jakie EDUtriki stosujesz, aby pomóc swoim uczniom w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty.

Napisałem: Moim EDUtrikiem od ponad 40 lat jest ćwiczenie praktyczne. Jeszcze nikt nie nauczył się prowadzenia auta z podręcznika, nie jeżdżąc. Zatem moi uczniowie piszą, po prostu piszą wypracowania, które potem razem sprawdzamy. Analizujemy pod każdym względem: od kompozycji i stylistyki poprzez warstwę leksykalną, zawartość rzeczową (merytoryczną), ładunek logiki, spójności tekstu, po ortografię, interpunkcję, graficzny wymiar tekstu. Uczniowie – wykorzystując naturalną skłonność do wyłapywania błędów innych – weryfikują wykonanie zadania, uczą się na własnych i cudzych błędach, doskonalą się. Dzięki temu prostemu sposobowi ja sam pół wieku temu chwyciłem smykałkę do pisania i trzymam ją do dziś. Pisanie sprawia mi przyjemność, zajmuję się też zawodowo korektą i adiustacją materiałów tekstowych.

reklama

Na takie dictum pisze do mnie (na priv!) Kasia WSiP: Dziękujemy za udział w konkursie. Pana odpowiedz została wyróżniona. Otrzymuje Pan od nas wybraną publikację: "Nowy egzamin ósmoklasisty. Język polski. Arkusze i odpowiedzi". 

Po podaniu oczekiwanych danych obiecaną publikację otrzymałem. Żadna rewelacja – garść informacji o budowie testu, nieprzydatna bez praktycznego przećwiczenia instrukcja pisania różnych form wypowiedzi (przemówienie, recenzja, rozprawka, opowiadanie, opis, charakterystyka, list, wywiad i pisma użytkowe, jak np. ogłoszenie) i 10 arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami, znanych z poprzednich edycji egzaminu.

Robię swoje. Te słowa piszę 18 kwietnia, na niespełna miesiąc przed testami.

reklama

PS

Jak myślicie? Zdążyłbym, przygotować swoich uczniów, gdybym zdał się na "pomoc" wydawnictw?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo