Reklama

Reklama

Finał akcji "Operacja Czysta Rzeka" w powiecie radzyńskim. Zebrali ponad 60 worków śmieci

Opublikowano: pon, 19 kwi 2021 14:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

RADZYŃSKA W sobotę 7 kwietnia , mimo obaw o pogodę, spotkali się w Dolinie Tyśmienicy ( gm. Czemierniki) , w Skokach. W akcji sprzątania ,,kawałka świata" wzięło udział 25 osób, wolontariusze akcji oraz samorządowcy.

Reklama

  -  Nasza akcja była bardzo udana. W terenie bezpośrednio przylegającym do rzeki Tyśmienicy i drogi powiatowej, zebraliśmy ponad 60 worków śmieci, które zagospodarowane zostaną przez Gminę Czemierniki. Do ciekawszych znalezisk należą opony, resztki po instalacji fotowoltaicznej, zamknięte i pełne puszki z piwem, połowa fotela oraz dmuchana seks-lalka. "- relacjonuje Jakub Jakubowski, szef radzyńskiego  sztabu Dolina Tyśmienicy. - Ilość i różnorodność śmieci niestety nas zaskoczyła i przeraziła. Mnóstwo szkła, opakowań po środkach ochrony roślin, produktach spożywczych, elektrośmieci. Ktoś zadał sobie trud pociąć lodówkę na kawałki, aby przewieźć i porzucić ją w lesie! A przecież wszystko to można w dowolnej ilości oraz w ramach i tak ponoszonych przez ludzi opłat - oddać do punktów zbiórki odpadów. Trujemy środowisko i siebie nawzajem. Wiele z porzuconych plastikowych opakowań leży w lesie latami, rozpada się na mikroplastik - którego nie sposób już pozbierać, przenika do gleby i wody. Dziwimy się potem, kiedy lekarze diagnozują u nas nowotwory, a jako ogół ludzi - sami za nie odpowiadamy. To bardzo smutne. Ale budujące jest to,jak wiele osób zgłosiło się do działania. Więcej niż mieliśmy przewidzianych miejsc i gadżetów. To daje nadzieję na przyszłość - dodaje. 

 

 W akcji brało udział 25 osób.

 

Razem z wolontariuszami udział brali wójt Gminy Czemierniki - Arkadiusz Filipek, sołtys sołectwa Czemierniki - Teresa Wierzbicka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach - Agnieszka Świć oraz radny rady Powiatu Radzyńskiego - Jakub Jakubowski. Operacja Czysta Rzeka" to ogólnopolska akcja organizowana przez kwartalnik  "Kraina Bugu". W 2021 roku odbywa się po raz trzeci. W jej ramach na terenie całego kraju w ponad 200 sztabach sprzata Polskę ponad 4600 wolontariuszy. Radzyński sztab "Dolina Tyśmienicy" działa od poczatku, czyli 2019 roku ( więcej informacji o akcji na stronie https://operacjarzeka.pl/ i na facebooku. - Jakuba Jakubowskiego). 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.