,,Rada ma swój raport, a ja mam swój raport”
O tym by nie skupiać się tylko na pochwałach, patrzeć perspektywicznie na zasoby powiatu i kierunki rozwoju mówił radny Jakub Jakubowski, który przygotował kilka pytań dotyczących Raportu o stanie Powiatu za 2020 r. Radny wyliczył, że od roku 2018 wyjechało bądź zmarło 1000 osób ( powiat pod koniec XX wieku liczył 65 tys. mieszkańców, teraz 60 tys. ). Pytał o działania zaradcze związane z demografią, o tym by ulepszyć transport publiczny, zwłaszcza dojazdy do szkół, zmieniać ofertę szkolną, założyć np. kierunek estradowy, który ma duże powodzenie i ,,obłożenie” w kraju, jest kierunkiem perspektywicznym. - Za 10 lat, może 15 grozi nam zapaść! Moje dzieci będą wtedy kończyć liceum i bardzo bym chciał żeby ich jedynym marzeniem nie było uciec stąd i nigdy nie wracać – to słowa radnego. Przypomniał, że w szpitalu w ciągu ostatnich dwóch lat ubyło 14 pielęgniarek, że większość zbliża się do emerytury, wytknął dyrektorowi, że sprzęt medyczny nowo kupiony wciąż jest w magazynach. - Jeśli z tymi problemami nic nie zrobimy to Powiat Radzyński (Titanic) będzie tonął dalej, a orkiestra Arti Sentemo grać będzie do samego końca – stwierdził. Te słowa mocno poruszyły starostę Szczepana Niebrzegowskiego, który punktował podnoszone kwestie przez Jakubowskiego. - Nie przyjmuje szeregu argumentów – odpowiadał, podkreślając, że teraz opozycję boli nawet fakt, że mówi się o pieniądzach na drogi od premiera Morawieckiego. - A kiedy poprzednie rządy dostawały pieniądze na drogi od rządu i mówiły ,,schetynówki „ to nikomu nie przeszkadzało ? - wypomniał. Po raz kolejny przypomniał, że zarząd powiatu radzyńskiego prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju. W minionym roku podobne pieniądze ( ok. 13 mln zł) wyłożył na drogi, na oświatę, wspierał szpital.
- Nie zgodzę się z zarzutem, że czekam tylko na ,,tekturki” - ripostował. - Proszę mi pokazać powiat, który tak jak powiat radzyński dostosował ofertę szkolną do potrzeb rynku – kwitował obawy o stan oświaty i to, że młodzież będzie uciekać z powiatu. Obawy starły się też rozwiać obecne na sali dyrektorzy szkół. Zarówno Ewa Grodzka ( I LO) , Grażyna Dzida ( ZSP) , Beata Żurawska – Polkowska ( ZSR w Woli Osowińskiej) zapewniły, że nabór w tym roku jest na podobnym poziomie co w latach poprzednich, a szkoły wprowadzają nowe oferty. W szkole rolniczej była próba wprowadzenia oferty dla osób dorosłych florysty i opiekuna medycznego, Grażyna Dzida mówiła o nowym kierunku technik logistyk, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. A, największa w województwie lubelskim zawodowa szkoła ponadpodstawowa w Radzyniu kształci w 21 kierunkach. - Ale jesteśmy otwarci na propozycję i rady radnych – dodała. Robert Lis, dyrektor szpitala, odniósł się również do sprawy magazynowej i wyjaśnił, że sprzęt leży i czeka, ponieważ proces wprowadzenia go do użycia jest skomplikowany. Wymaga przeszkolenia personelu, paszportów, serwisu i instalacji. Głosem kompromisu był głos radnego Tadeusza Sławeckiego, który podkreślił, że debata, rozmowa, ścieranie się opinii zawsze służy czemuś lepszemu i jest to w radzie potrzebne. Nie tylko pochlebstwa są potrzebne i uściśniecie dłoni, chociaż każdy to lubi. Ale powiat to nie tylko drogi. Mnie interesuje dlaczego nasze województwo ( razem z podkarpackim) jest na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o szczenienia przeciwko covidowi ? Co powiat robić, żeby docierać do świadomości ludzi ? Co z marką turystyczną ? Jaka będzie oferta dla turysty kiedy będzie zakończony remont pałacu ? Czy teraz ktoś myśli o ofercie ? Dlaczego w Radzyniu nie ma publicznego szaletu ? - pytał.
Przytoczył wątek, kiedy oprowadzając wycieczkę po pałacu musiał korzystać z uprzejmości szkoły muzycznej, bo w okolicy centrum nie ma miejskiego szaletu. Robert Mazurek, przewodniczący rady finalizował debatę zachętą by radni wnosili swoje uwagi, propozycje, rady do powstającej właśnie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego. Jest to dokument do którego przystąpiły: Miasto Radzyń Podlaski, Powiat Radzyń, a także gminy: Borki, Czemierniki, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulan Majorat i Wohyń. Jak czytamy w opisie : dokument przełoży się na wzmocnienie współpracy pomiędzy partnerami i będzie stanowił podstawę dla przedsięwzięć prowadzących do osiągnięcia określonych celów, mających realne korzyści dla wszystkich mieszkańców obszaru. Pozwoli na uzyskanie dotacji unijnych w latach 2021-2027.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.