Reklama

Akcje Honorowego Krwiodawstwa w Radzyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Akcje Honorowego Krwiodawstwa w Radzyniu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Oddział Rejonowy PCK w Radzyniu i działający przy nim Klub Honorowych Dawców Krwi, Sanktuarium MBNP, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” oraz Radzyński Ośrodek Kultury zachęcają do udziału w terenowych akcjach poboru krwi. W 2022 r. odbędzie się ich aż 15.

Jak informuje Robert Mazurek:- Krew będzie można oddawać przy Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek”, gdzie akcje odbędą się: 20 stycznia, 17 marca, 12 maja, 7 lipca, 27 października i 22 grudnia. Natomiast przy Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy darem krwi będzie można podzielić się: 10 lutego, 7 kwietnia, 2 czerwca, 4 sierpnia, 22 września i 17 listopada. Ponadto trzy razy będzie okazja do oddania krwi na pl. Wolności – 3 marca, 28 lipca i 1 września. Za każdym razem zbiorki będą się odbywały w godz. od 8.30 do 12.00. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do pobierania używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku. Przed każdym oddaniem krwi u dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badania lekarskie, na podstawie których dawca jest kwalifikowany do oddania krwi. Jeden dawca może oddać jednorazowo tylko 450 ml. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej niż co 8 tygodni. Na krew czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, choroby hematologiczne wymagają przetaczania składników krwi. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży, często potrzebna jest transfuzja. Jednym źródłem krwi jest wtedy zdrowy człowiek.

 

fot. T. Młynarczyk 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy