- Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) – to strefy i przestrzenie fizyczne posiadające szczególne wartości ochronne lub są potrzebne do istnienia i utrzymania szczególnych wartości ochronnych - informuje Nadleśnictwo Radzyń Podlaski.
Co oznacza to w praktyce?
Jeśli dany obszar lasu podlega pod HCV, chroniony jest prawem i niemożliwym jest jego wycinka. Jakiś czas temu głośno było o sprawie z Giżycka, gdzie mieszkańcy chcieli powstrzymać wycinkę Lasu Miejskiego, w którym rosły 170-letnie drzewa. By to zrobić, chcieli uzyskać dla swojego lasu status HCVF 6 - "kluczowego dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności". W mieście trwały protesty i choć sprawa nagłośniona była w 2019 roku, do dziś budzi kontrowersje społeczne, a wycinka została ostatecznie zablokowana.
Swoje tereny chce teraz chronić Nadleśnictwo Radzyń Podlaski. Jak wyjaśnia, identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” i podzielona jest ze względu na wartości ochronne:
1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, odżywiania, wody) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności.
6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
To ważne, bo ekosystemy referencyjne, inaczej ekosystemy reprezentatywne stanowią obszary wyznaczone w celu zachowania i obserwowania zachodzących w nich naturalnych procesów ekologicznych. Wyznaczone obszary, są pozostawiane bez ingerencji w naturalnym stanie, na których nie prowadzi się działań gospodarczych oraz nie pozyskuje się drewna.
Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024) Nadleśnictwo Radzyń Podlaski już wyznaczyło obszary HCV i obszary referencyjne, a możemy je zobaczyć poniżej:
Zdj. HCV1.2
Zdj. HCV3.2
Teraz konsultacje społeczne, potem administracja
Nadleśnictwo w Radzyniu Podlaskim ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie obszarów w radzyńskich lasach. Swoje uwagi, sprzeciw lub wnioski można przesłać do Nadleśnictwa za pomocą poczty mailowej lub tradycyjnej. Formularz do wypełnienia jest na oficjalnej stronie internetowej instytucji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.