reklama
reklama

Burmistrz Radzynia Podlaskiego znalazł godne miejsce na wyeksponowanie tablicy poświęconej zamordowanym Żydom

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz Radzynia Podlaskiego znalazł godne miejsce na wyeksponowanie tablicy poświęconej zamordowanym Żydom - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieBurmistrz Jakub Jakubowski zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów z Radzynia Podlaskiego, zamordowanych w ramach akcji Reinhardt. Uroczystość odbędzie się 26 września. Inicjatorem wydarzenia jest Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego.
reklama

W czerwcu tego roku prof. Sabina Bober przekazała po raz drugi miastu tablicę poświęconą pamięci Żydów radzyńskich Tablica  zostanie umieszczona na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu przy ulicy Armii Krajowej, tj. w miejscu, gdzie istniało żydowskie getto oraz znajdowała się w pobliżu największa synagoga żydowska. Taką decyzję podjął burmistrz Jakub Jakubowski. Przypominamy, że w 80. rocznicę Akcji Reinhardt powstał projekt upamiętnienia Żydów, mieszkańców Lubelszczyzny, zamordowanych przez Niemców. To była inicjatywa marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego. Taką tablicę otrzymał jeszcze przed wyborami samorządowymi poprzedni burmistrz Radzynia Podlaskiego z prośbą o umieszczenie jej w godnym miejscu. - Dzisiaj tablicę nam zwrócił - poinformowała nas 30 kwietnia, prof. Sabina Bober z KUL, pilotująca projekt.

reklama

 

Tablica znów jest w Radzyniu W trakcie spotkania w czerwcu przedstawicieli różnych środowisk dyskutowano na temat terminu jej zamontowania. Tadeusz Pietras, prezes Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego zaproponował miesiąc wrzesień. Podkreślono, że każdy ewentualny termin zostanie uzgodniony z marszałkiem województwa. Nadzieję na obecność marszałka na uroczystości (Jarosław Stawiarski zapowiadał, że dojedzie do każdego miasta powiatowego, które będzie odsłaniać tablicę ) ma burmistrz Jakubowski. W trakcie spotkania wspomniano o projektach realizowanych przez RTR i Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim skierowanych na zachowanie pamięci o dziedzictwie żydowskim na naszym terenie. Przy okazji spotkania prof. Sabina Bober odwiedziła zadbany cmentarz żydowski przy ul. Lubelskiej. Towarzyszył jej burmistrz Jakub Jakubowski oraz osoby, które włożyły wiele wysiłku w kultywowanie pamięci po zamordowanych radzyńskich Żydach: pastor dr Tomasz Mańko i Tadeusz Pietras, prezes Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego.

reklama

 

 Akcja Reinhardt została zapoczątkowana na terenie województwa lubelskiego od likwidacji lubelskiego getta w nocy z 16/17 III 1942 r. Pierwsze transporty były kierowane do obozu zagłady w Bełżcu, jednego z trzech, który powstał w ramach ludobójczej Akcji Reinhardt (Bełżec, Sobibór, Treblinka). W Lublinie w ciągu zaledwie miesiąca wywieziono do Bełżca blisko 26 tys. Żydów. W Sobiborze – Niemcy zamordowali ponad 180 tys. Żydów, w Treblince ponad 800 tys. W Bełżcu –ponad 450 tys. W sumie podczas AR Niemcy zamordowali około 2 miliony Żydów, nie tylko z terenów okupowanych Polski, ale także z Europy m.in. Protektoratu Czech i Moraw, Holandii, Belgii, Austrii, Niemiec, Francji i ZSRR.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama