Reklama

Reklama

CZWÓRKA DLA POWIETRZA – CHCĄ DOBREJ UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA LUBELSZCZYZNY

Opublikowano: wt, 9 lut 2021 14:03
Autor:

 CZWÓRKA DLA POWIETRZA – CHCĄ DOBREJ UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA LUBELSZCZYZNY - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Konferencja rozpocznie się o godz. 14 , 10 lutego na Placu Potockiego w Radzyniu Podlaskim, przed budynkiem Starostwa Powiatowego

Reklama

Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina i członkowie radzyńskiego samorządu oraz przedstawiciele lokalnej społeczności zapraszają na konferencję prasową kampanii „Cztery oddechy dla Lubelszczyzny” promującej cztery postulaty, które – zdaniem antysmogowych aktywistów i samorządowców – powinny zostać ujęte w przygotowywanej przez Sejmik uchwale antysmogowej dla województwa lubelskiego. Wkrótce Sejmik Województwa Lubelskiego będzie głosował nad uchwałą antysmogową określającą jakiej jakości węgla można używać i kiedy muszą być zlikwidowane najbardziej emisyjne „kopciuchy”. Zdaniem inicjatorów kampanii projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski nie uwzględnia działań, bez których nie poprawimy stanu powietrza w naszych miastach przez następne 15 lat.

 

CZTERY ODDECHY – nasze postulaty:

1) Regionalne normy dla węgla 2) wymiana pozaklasowych pieców za 6 lat 3) likwidacja palenisk węglowych w budynkach z dostępem do sieci cieplnej za 5 lat 4) rezygnacja z rekreacyjnych kominków w dni smogowe Mieszkańcy i mieszkanki Radzynia Podlaskiego, którzy zechcą wesprzeć te postulaty, w trakcie akcji w środę (g.14.15-14.30) będą mogli zrobić sobie zdjęcie lub nagrać krótką wypowiedź wideo. Organizatorzy zachęcają także do publikowania w mediach społecznościowych wyrazów poparcia dla „czterech oddechów” oznaczonych hasztagiem #lubelskiebezsmogu DLACZEGO POTRZEBUJEMY „4 ODDECHÓW”? - Normy rakotwórczego benzopirenu są co roku przekraczane we wszystkich miastach Lubelszczyzny. Czas na konkretne decyzje! - Co roku ok. tysiąca osób w województwie przedwcześnie umiera z powodu zapylenia. - zaproponowany przez Urząd Marszałkowski kształt uchwały nie zapewni wystarczającej poprawy „CZWÓRKA DLA POWIETRZA” - SZCZEGÓŁOWE POSTULATY: ODDECH 1: Normy dla pieców i innych „miejscowych ogrzewaczy” (kozy, kominki, kuchnie): wycofanie z użytku na terenie miast od 2027 roku urządzeń nie spełniających norm emisyjnych „ekoprojektu”.. Obecnie do uchwały wpisano nakaz likwidacji w 2024 pozaklasowych kotłów centralnego ogrzewania, ale to poprawi sytuację tylko w dzielnicach domków jednorodzinnych. Bez norm dla pieców (m.in. w kamienicach) centra miast będą wciąż zakopcone. ODDECH 2: Regionalne normy jakości dla węgla: wartość opałowa min 23 MJ/kg, popiół maks. 10%, wilgotność maks. 15%, siarka maks. 0,8%, podziarno maks. 15% Podobne normy obowiązują w większości województw, ale u nas mają obowiązywać tylko normy z rządowego Rozporządzenia, które dopuszczają bardzo, bardzo emisyjny węgiel, co uczyni z Lubelszczyzny węglowy śmietnik Polski. ODDECH 3: nie kopcić tam, gdzie nie trzeba czyli zakaz użytkowania pieców i kotłów na węgiel w budynkach z dostępem do sieci CO lub gazowej (za wyjątkiem kominków rekreacyjnych) od 2026 roku. ODDECH 4: nie kopcić rekreacyjnie w dni smogowe Zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach w dni, dla których ogłoszono przekroczenie poziomu informowania lub poziomu alarmowego pyłu PM 10. „Rekreacyjne” użytkowanie oznacza instalacje w lokalach wyposażonych w inne źródła ciepła.

 

Kontakt: Krzysztof Gorczyca, Towarzystwo dla Natury i Człowieka kontakt: [email protected] tel. 604432002 Jakub Jakubowski, Radzyń Podlaski, tel. 606618341

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.