Reklama

Reklama

Gm. Kąkolewnica daje przykład - zwalnia przedsiębiorców z opłat koncesyjnych

Opublikowano: 11 marca 2021 17:14
Autor: Jakub Hapka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Podjęcie uchwały ws zwolnienia i zwrotu części opłaty, pobieranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży - taki punkt wniosła pod obrady ostatniej sesji wójt Anna Mróz.

Reklama

Artykuł 31. z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych stanowi:

1. Rada Gminy może zwolnić w drodze uchwały z opłaty, o którym mowa w art. 111 u.1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przecwidziałania alkoholizmowi, należnej w 2020 r. lub w 2021 r. lub przedłużyć termin na jej wniesienie.

2. W przypadku zwolnienia z opłaty Rada Gminy w uchwale, o kt. mowa w u.1 może przyznać zwrot określonej części opłaty, pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazową opłatę:

a) za rok 2020 - w terminie do dnia 31.01.2020 r.

b) za rok 2021 - w terminie do dnia 31.01. 2021 r.

3. Termin wniesienia opłaty należnej w:

1)2020 r, może zostać przedłużony do dnia 31. 12.2020 r.

2) 2021 r. może zostać przedłużony do dnia 31.12.2021 r.

4. Przepisy u. 1 nie stosuje się do opłat, za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży,

Panująca pandemia i obostrzenia z nią związane przemawiają za udzieleniem pomocy przedsiębiorcom, prowadzących punkty sprzedaży na terenie gminy, którzy wnieśli w ustawowych terminach jednorazową opłatę celemkorzystania z  zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscach sprzedaży. Biorąc pod uwagę skutki ekonomiczne ograniczeń dla wymienionych przedsięborstw, którzy nie mogli w 2020 r. i nadal nie mogą prowadzić sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży (mimo że wnieśli opłaty) podjęcie uchwały jest uzasadnione.

- przedstawil uzasadnienie uchwały Jarosław Miłosz, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Rozwoju.

 

Do Urzędu Gminy w Kąkolewnicy wpłynęły 2 podania o zwolnienie z takiej opłaty - Bar "Jarzębinka" oraz "Pixel Bar".

 13 radnych głosowało "za", jeden wstrzymał się od głosu

 

O to samo lobbują w Radzyniu

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem do radzyńskiego magistratu wpłynęła petycja Jakuba Jakubowskiego, Bożeny Lecyk oraz Iwony Niebrzegowskiej-Kuchni w sprawie wprowadzenia szeregu ulg dla prowadzących w Radzyniu działalność gastronomiczną. Pismo podpisało 7 właścicieli lokalnych restauracji.

- Ludzie parający się tą profesją od lat stanowią ważny element składowy lokalnego życia gospodarczego, odprowadzają podatki w gminie i utrzymują wielu pracowników. Ich upadek (...) spowoduje szereg negatywnych konsekwencji na rynku pracy i w lokalnym budżecie

- uzasadniali wnioskodawcy.

Propozycje ulg

Wyliczali ulgi, na które powinno przystać miasto. Np. na obniżenie czynszu w lokalach znajdujących się w zasobach miasta; prolongatę terminów spłaty zobowiązań; bezpłatne wykorzystanie nośników informacyjnych w obiektach miejskich i środkach transportu; obniżenie lub umorzenie podatku lokalowego (w przypadku właścicieli zamkniętych przedsiębiorstw) oraz najważniejsza z ulg - rezygnacja z opłat koncesyjnych za sprzedaż alkoholu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.