Wsparli przewozy na terenie gminy
Rada Gminy udzieliła pomocy finansowej powiatowi radzyńskiemu w formie dotacji (6,8 tys. zł) na przewozy autobusowe na linii: Olszewnica-Kąkolewnica- Radzyń (na cały rok). - Kwota została skalkulowana na podstawie jednej wozogodziny, podanej w piśmie starostwa - poinformowała skarbnik gminy, Agnieszka Fijałek-Ładna.
Zmiany w budżecie
685 tys. zł przeznaczono na następujące zadania inwestycyjne:
-modernizacja drogi gminnej (Kąkolewnica, ul. Jodłowa) - 287, 6 tys. zł
- modernizacja drogi gminnej (Kąkolewnica, ul. Różana) - 56 tys. zł
-modernizacja drogi w Turowie - 333 tys. zł
- modernizacja drogi w Turowie (prace projektowe) - 4,3 tys. zł
- modernizacja drogi w Polskowoli (prace projektowe) - 4,1 tys. zł
42 tys. przeznaczono na modernizację sali ślubów w Urzędzie Gminy w Kąkolewnicy. Kolejne koszty to dobudowa oświetlenia: w Grabowcu (35 tys. zł) i Żakowoli Poprzecznej (15 tys. zł). Blisko 26 tys. przeznaczono na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników oświaty. 1,5 tys. zł to koszt utrzymania infolinii, dotyczącej szczepień przeciw covid-19.
Gmina po przetargu na montaż instalacji OZE
- Weryfikujemy dokumentację - poinformowała wójt Anna Mróz. - Wpłaty drugiej raty wkładu własnego na montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych należy dokonać po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą.
Wójt przypomniała o informacji o wstrzymaniu się z wpłatą 2. raty. - Do czasu zawarcia stosownego aneksu do umowy na montaż instalacji. Poinformujemy tych, którzy jeszcze nie wpłacili - 2. rata ma być pomniejszona, gdy gmina będzie po dokładnych wyliczeniach. Tym, którzy już wpłacili - będziemy zwracać na konto różnicę. Te pieniądze nie zginą - zadeklarowała Mróz.
- Jesteśmy w trakcie wyłonienia wykonawcy - dopowiedział sekretarz Marcin Czyżak. - Po otwarciu ofert, okazało się, że są w nich błędy i braki. Musimy doprowadzić te oferty do "stanu używalności", żebyśmy nie mieli korekty ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Termin realizacji zadania się nie zmienił - mamy go zrealizować do końca roku
2022 rok bez funduszu sołeckiego
Rada Gminy nie wyraziła zgody na wyodrębnienie z przyszłorocznego budżetu gminy funduszu sołeckiego. - W gm. Kąkolewnica, gdzie jest 20 sołectw wyodrębnienie takiego funduszu wiązałoby się z rozdrobnieniem pieniędzy. Realizowane inwestycje w sołectwach wielokrotnie przekraczają środki, które byłyby pozyskane na fundusz sołecki. - brzmiało uzasadnienie przyjętej uchwały.
Gmina pokrywa utrzymanie świetlic, zimowe utrzymanie dróg, zieleni, boisk i spotkań mieszkańców oraz oświetlenia ulicznego.
Władze gminy zapewniają, że będą realizowane kolejne inwestycje na rzecz poszczególnych sołectw. - Nie podzielone środki pozwolą na realizację większych przedsięwzięć (remonty dróg, chodników, budowa placów zabaw, poprawa oświetlenia ulicznego) - odczytał uzasadnienie uchwały sekretarz Marcin Czyżak.
Przyjęli program opieki nad zwierzętami bezdomnymi
-Zmianie uległo schronisko, z którym współpracuje gmina- to Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt AZYL z siedzibą w Białej Podlaskiej - przedstawił nowy zapis uchwały kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Rozwoju, Jarosław Miłosz
Tereny zabudowy zagrodowej na gruntach trzeciej klasy
Gmina zmienia plan zagospodarowania przestrzennego. - Od 2017 r. po podjęciu przez Radę Gminy uchwały dwukrotnie występowano do Ministerstwa Rolnictwa z prośbą o zwolnienie z trzeciej klasy gruntu. Działki, określone w uchwale znajdują się na klasie trzeciej gleby. Żeby ułatwić mieszkańcom i by można w jakikolwiek inny sposób przekształcić ten plan i dać możliwość budowy na tych gruntach po wewnątrzgminnych konsultacjach, także z projektantami planu podjęliśmy decyzję, żeby te tereny oznaczyć jako tereny zabudowy zagrodowej. Będzie możliwość budowania się w tych miejscach (po dawnym projekcie wschodniej obwodnicy Kąkolewnicy oraz o działki na Rudniku). Tereny z zabudowy jednorodzinnej przenosimy pod tereny zabudowy zagrodowej - przedstawił starania gminy Jarosław Miłosz.
- Zainteresowani będą mogli się budować. Są oczywiście pewne kryteria, ale proszę się nie martwić. Procedura z ministerstwem jest bardzo długa, by wykluczyć klasę trzecią. Ludzie nie mogą dłużej czekać - dopowiedziała wójt Mróz.
Wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia międzygminnego
Dotyczy to opracowania i wdrażania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Miasta Międzyrzec Podlaski oraz Gmin: Trzebieszów, Drelów, Kąkolewnica, Międzyrzec Podlaski na lata 2020-2030. - Celem porozumienia jest określenie systemu zarządzania oraz zasad współpracy stron przy wdrażaniu i finansowaniu Strategii.
-Liderem porozumienia jest wójt gminy Trzebieszów, który wybrał wykonawcę opracowania. Porozumienie jest zarejestrowane w Urzędzie Marszałkowskim, wiąże się ściśle z nową perspektywą finansową i nowym naborem programów operacyjnych - poinformował radnych sekretarz Marcin Czyżak.
Radni przyjęli także uchwałę ws szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania Strategii(w tym konsultacji społecznych). Strategia ma powstać do września br.
Światłowód do września br.
Dotyczy to zainstalowania 1300 przyłączy do gospodarstw domowych - poinformował kierownik Miłosz, odpowiadając na pytanie radnego Piotra Czerwińskiego o zakończenie przedsięwzięcia, które pierwotnie swój finał miało mieć we wrześniu 2020 r. Rada gminy wyraziła zgodę na obciążenie gminnych nieruchomości (nie będących drogami publicznymi) poprzez zainstalowanie w ziemi lub podwieszenie sieci światłowodowej.
Sekretarz gminy przyznał, że uzgodnienia z położeniem sieci uzgadniane są na bieżąco. Gmina nie dopuszcza do zdewaluowania terenu.
Wyrazili zgodę na nabycie nieruchomości gruntowych w miejscowości Kąkolewnica, obręb Rudnik
To działka o powierzchni 94 arów. Jej nabycie pozwoli na poszerzenie drogi gminnej - ul. Świerkowej w Kąkolewnicy. Po zgodzie rady, władze gminy przez rzeczoznawcę, wyceniającego wartość wydzielonej działki sporządzony zostanie protokół zgodności z właścicielem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.