Bioodpady i odpady zmieszane - w przypadku zabudowy jednorodzinnej - będą odbierane raz na 2 tygodnie, z wielorodzinnej - raz na tydzień - to jeden z nowych punktów zaktualizowanego regulaminu.
Dostosować przepisy gminne do ogólnopolskich
-Jakie są przyczyny modyfikacji gminnego systemu gospodarki odpadami?- pytał radny Michał Wierzchowski, powołując się na uzasadnienie procedowanej uchwały. - Chodzi o nowe regulacje prawne w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Musieliśmy wprowadzić zmiany, by dopasować je do obowiązujących przepisów. Mamy na to czas do końca roku - odpowiedziała Anna Skwara, referent ds. gospodarki odpadami komunalnymi
Więcej mieszkańców, wyższe opłaty?
- Z jakiego powodu i na jakiej podstawie wyliczono podwyżkę opłat za śmieci? - pytała z kolei radna Elżbieta Pieśko. - Przyczyną jest wzrost produkowanych odpadów, wzrost cenników odbierających śmieci przedsiębiorstw oraz zwiększająca się liczba mieszkańców na naszym terenie - odpowiedziała Skwara. Podwyżkę argumentowała coraz większą liczbą budowanych budynków mieszkalnych. - Co roku zwiększane są koszty wywozu ( transportu i zagospodarowania) odpadów od wszystkich mieszkańców. Zwiększa się także masa odpadów - uzasadniała.
Wyliczona stawka została obliczona na bazie ostatniego półrocza 2019 r. i pierwszego półrocza 2020 r. Sprawdziliśmy ilość produkowanych odpadów przez mieszkańca gm. Radzyń w pierwszych 6 miesiącach br - ogólna ilość odpadów wyniosła blisko 80 kg (w tym: blisko 20 kg zmieszanych i 60 kg selektywnych)
Pół złotówki podwyżki
- O ile wzrośnie cena odpadów za kilogram w ZZOK od 2021 r.? - dopytywała Pieśko. - W tym momencie zakład nie przesłał nam nowej stawki, kończy się umowa na odbiór i transport. Nasze wyliczenia bazują na paru latach wstecz.Stawki w przyszłym roku wzrosną - odpowiedziała referent.
Nowa umowa od lutego
O ustosunkowanie się do końca umowy poprosiliśmy Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. -Umowa z Gminą Radzyń Podlaski dotycząca przyjęcia i zagospodarowania odpadów komunalnych przez ZZOK kończy się z dniem 31.01.2021 r. Została przedłużona na kolejny okres, na takich samych warunkach jak innym Gminom - poinformowała Renata Nowicka z biura zakładu.
Radna: liczba mieszkańców nie ma wpływu
Według radnej, liczba mieszkańców nie powinna wpływać na cenę na jednego mieszkańca. - To bardzo dobrze, że ludzie chcą się jeszcze u nas budować - stwierdziła. - Każdy nowy mieszkaniec będzie za siebie płacił. Liczba mieszkańców czy nieruchomości nie ma przełożenia na podniesienie ceny odbioru śmieci.
Przeciw nowej stawce głosowali radni: Ryszard Król, Elżbieta Pieśko, Agnieszka Szwed i Michał Wierzchowski. Wstrzymała się Halina Maliszewska. Pozostałych 9 radnych głosowało "za".
Elżbieta Pieśko, radna gm. Radzyń
Szukajmy oszczędności
-Nowe stawki to 50 zł za tonę. Będzie to wzrost 0, 50 gr na kilogramie. Mieszkaniec gminy w 2020 r. średnio produkował ok. 10, 5 kg, z czego 15% stanowiły odpady biodegradowalne. Jak łatwo wyliczyć, 2 zł obniżki za kompostowanie nie jest zachęcająca. Należy szukać oszczędności w organizacji odbioru śmieci, a nie tylko poprzez podnoszenie opłat. Ta kwota podwyżki finansowo nie jest uzasadniona. Dwuzłotowa obniżka za kompostowanie nie znajduje uzasadnienia w liczbach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.