Reklama

Reklama

Gmina Borki i wójt Radosław Sałata zapraszają na KRÓLewski Piknik Lotniczy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gmina Borki i wójt Radosław Sałata zapraszają na KRÓLewski Piknik Lotniczy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie - Poprzez organizację pikniku, chcemy nie tylko promować lokalną historię i postać Krasnodębskiego ale także zachęcić uczestników do zainteresowania się lotnictwem oraz umożliwić atrakcyjne spędzanie czasu - zachęca już do rezerwacji terminu wójt.

Reklama

 

 

 

 

Zdzisław Krasnodębski ps. „Król” urodził sie 10 lipca 1904 w Woli Osowińskiej, zmarł 3 sierpnia 1980 w Toronto. Był pułkownikiem dyplomowanym pilotem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, twórcą i dowódcą Dywizjonu Myśliwskiego 303. Płk pil. Zdzisław Krasnodębski był weteranem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Ukończył Korpus Kadetów we Lwowie i Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblin; następnie został dowódcą stacjonujących w Warszawie 111. Eskadry Myśliwskiej i III Dywizjonu Myśliwskiego Brygady Pościgowej. Walczył w wojnie obronnej Polski 1939 r., potem przedostał się do Francji, a następnie został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie objął dowództwo legendarnego 303. Dywizjonu Myśliwskiego. Zmarł w 1980 r. w Toronto, gdzie został również pochowany. W maju 2014r. prochy płk. Krasnodębskiego i jego żony Wandy (żołnierza Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego) zostały sprowadzone do Polski i uroczyście pochowane na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

 

 

W Woli Osowińskiej filmowcy nagrywali sceny do filmu o płk. pil. Zdzisławie Krasnodębskim, pierwszym Dowódcy Dywizjon 303

 

Przypominamy, że w październiku  ubiegłego roku  filmowcy nagrywali kilka scen do filmu o płk. pil. Zdzisławie Krasnodębskim, pierwszym Dowódcy Dywizjon 303.  W ten sposób gmina chce upamiętnić swojego mieszkańca, który 10 lipca 1904 roku urodził się w Sołectwie Wola Osowińska. Film fabularny powstaje dzięki Fundacji ,,My Słowianie". Jego reżyserię powierzono AgacieSkowrońskiej. Ekipa reżyserska z Wrocławia i Warszawy stacjonowała przez kilka dni w Woli Osowińskiej. Jak zapowiadali  filmowcy, obraz będzie pokazywał Zdzisława Krasnodębskiego jako bohatera II wojny światowej, ale też jako małego chłopca, młodzieńca, mężczyznę, który dorasta w Woli Osowińskiej. To tutaj rodzi się marzenie by zostać lotnikiem ( scena filmowa, kiedy kręcąc kołem sieczkarni wyobraża sobie śmigło lotnicze). Do realizacji filmu zopstali zaproszeni uczniowie miejscowej szkoły imienia słynnego pilota. O postępach w realizacji filmu, który już był filmowany w Muzem 303 będziemy informować. 

 

Na fotografii:  Park w Woli Osowińskiej w pow. radzyńskim plenerem filmu fabularnego o pułkowniku pilocie Zdzisławie Krasnodębskim, twórcy legendarnego Dywizjonu 303. Małego Zdzisia gra Oskar Zając( na fotografii) , nieco starszego – Janek Kożuch.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy