reklama
reklama

Instalacja relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w sanktuarium MBNP

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Instalacja relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w sanktuarium MBNP - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieDziś, w radzyńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy podczas liturgii o godz. 12.15 dokonano instalacji relikwii błogosławionego i męczennika Kościoła, ks. Jerzego Popiełuszki. Nad relikwiarzem radzyński oddział NSZZ "Solidarność" umieścił swój sztandar.
reklama

We mszy św. uczestniczył burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, starosta radzyński, Szczepan Niebrzegowski oraz poczet sztandarowy radzyńskiego oddziału "Solidarności".

Historię sztandaru przybliżyła Elżbieta Pietraszek. Jego idea wyszła od działacza związkowego, Adama Adamskiego na początku 2005 r. Jego poświęcenia, w 25. rocznicę powstania NSZZ  w kościele Św. Trójcy, 18 września 2005 r.  dokonał były proboszcz i dziekan dekanatu radzyńskiego, ks. Witold Kobyliński. Był ogromnym wsparciem dla tworzącej się "Solidarności" , a jego pełene patriotyzmu i wiary homilie przez lata pozostały w pamięci mieszkańców ziemi radzyńskiej.

Umieszczenia sztandaru "Solidarności" dokonał przewodniczący oddziału Solidarności w Radzyniu Podlaskim - Jerzy Bednarczyk.

reklama

"Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat”

W homilii, dziekan dekanatu radzyńskiego, ks. Roman Wiszniewski przywołał życiorys kapelana ludzi pracy i "Solidarności", sprawującego msze św. za ojczyznę w kościele pw. Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Proboszcz radzyńskiego sanktuarium przywołał jedną z myśli Błogosławionego:

Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą - żyć w prawdzie - to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego

reklama

Jutro, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w kościele Św. Trójcy o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar tego czasu- pomordowanych, internowanych i prześladowanych.

Na placu kościelnym najstarszej radzyńskiej świątyni znajduje się pomnik ks. Jerzego. Pomyslodawcami jego powstania był radzyński oddział "S" oraz Radzyńskiego Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika nastąpiło 12 października 2014 r.

*

Obraz ks. Jerzego, który od kilku lat ubogaca radzyńskie sanktuarium, namalował nieodpłatnie Kazimierz Sokół, relikwiarium podarował parafii Marian Korczyk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama