Reklama

Reklama

Jeden dawca może uratować życie siedmiu osobom

Opublikowano: 5 stycznia 2021 09:27
Autor: red.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie – Nigdy nie mamy pewności, czy nie znajdziemy się w sytuacji, kiedy nam już nikt nie będzie mógł pomóc, ale my będziemy w stanie uratować życie kilku osobom - mówi lek. medycyny Piotr Izdebski, kierownik oddziału chirurgii w szpitalu w Radzyniu Podlaskim.

Reklama

"Wspólnota":

- Panie ordynatorze, od kiedy w radzyńskim szpitalu pobierane są narządy do transplantacji? Jakie warunki musiały zostać spełnione? Jak duża jest kadra medyczna, która się tym zajmuje?


Piotr Izdebski:

- Przygotowania trwały od 2017 roku, kiedy ukończyłem studia podyplomowe dla koordynatorów transplantacyjnych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Pierwsze pobrania miały miejsce w 2020 roku, ale pierwsze komisje orzekające śmierć mózgu odbywały się w 2019 roku. 


Radzyński szpital należy do lecznic z potencjałem dawstwa. Dysponuje Oddziałem Intensywnej Terapii oraz całodobowym dostępem do bloku operacyjnego. Zatrudnia neurologów, którzy są niezbędni przy procedurze orzekania śmierci mózgu. Taki szpital ma prawny obowiązek zgłaszania potencjalnych dawców (najczęściej powodem ich śmierci są  masywne krwotoki do mózgu oraz urazy mózgu).


Odnośnie liczby osób - któryś z koordynatorów policzył, że w pobranie wielonarządowe i przeszczepienie pobranych narządów jest zaangażowanych ponad 100 osób, w różnych ośrodkach jednocześnie - licząc także kierowców, laborantów, diagnostów, panie sprzątaczki.(…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).
Zapraszamy do lektury.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.