Reklama

Joanna Jesionek, uczennica I LO wygrała XLI Wojewódzki Konkurs Czytelniczy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zorganizowało finał XLI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło". Wygrała radzyńska uczennica, mimo że w konkursie startowali uczniowie, których patronem szkoły jest zapisany w panteonie polskich intelektualistów złotymi zgłoskami JIK, który jako młody chłopiec wychowywał się w Romanowie w powiecie włodawskim (obecnie powiat bialski), na początku XX w.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Programu Samorządu Województwa Lubelskiego „Warto być Polakiem”. Honorowy patronat objęli: Pan Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Pan Mariusz Filipiuk, Starosta Bialski. Celem programu jest pielęgnowanie polskości oraz wartości patriotycznych. Józef Ignacy Kraszewski, wybitna postać polskiej kultury i literatury XIX w. jest bez wątpienia wzorem dla młodego pokolenia Polaków. Oprócz swojej działalności na polu literatury i sztuki, zapisał piękną kartę w historii dziennikarstwa i publicystyki. Działalność literacka i dziennikarska kształtowały poglądy wielu Polaków w okresie zaborów. Organizowany przez muzeum w Romanowie konkurs służy pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego, przywoływaniu postaci godnych naśladowania oraz pokazaniu tego co dobre i piękne w historii naszego kraju, z wyszczególnieniem tego, co dotyczy województwa lubelskiego.

 

Na zdjęciu Asia wraz z mamą Beatą Jesionek – nauczycielem dyplomowanym historii I LO

W konkursie wzięło udział 65. uczniów z 11. szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Etap finałowy, do którego zakwalifikowało się 11. najlepszych uczestników, polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę z życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz znajomość lektur. Do bieżącej edycji konkursu wybrano dwie powieści z ogromnego dorobku pisarza: „Na bialskim zamku”, opowiadającą dzieje Białej Radziwiłłowskiej oraz „Ostap Bondarczuk”, utworu należącego do cyklu powieści ludowych.

 

Jury postanowiło przyznać 3 nagrody oraz 2 wyróżnienia. Zdobyli je następujący uczniowie: I nagroda: Joanna Jesionek, I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim, II nagroda: Klaudia Kuźmiuk, ZSO I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, III nagroda: Kamil Małachowicz, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie, Wyróżnienia: Dominika Osypiuk, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach oraz Jerzy Chról, ZSS Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej.

 

Nagrody rzeczowe i dyplomy wręczyli laureatom i wyróżnionym: Pani Barbara Kociubińska-Koza, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz Pan Krzysztof Bruczuk, gospodarz uroczystości. Wszyscy uczestnicy finału konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz materiały promocyjne. Uczniowie oraz ich opiekunowie mieli okazję w ramach wydarzenia wysłuchać koncertu pt. „Muzyczne podróże” w wykonaniu Magdaleny Rzechowskiej – skrzypce, Macieja Nermera – wiolonczela oraz Jakuba Ćwiklińskiego - altówka, studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy