Reklama

Reklama

Kolejne znalezisko na pałacowym dziedzińcu

Opublikowano: pon, 4 paź 2021 13:27
Autor:

Kolejne znalezisko na pałacowym dziedzińcu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Podczas ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz Jerzy Rębek w sprawozdaniu z prac rewitalizacji centrum miasta (Rynku) i pałacu Potockich odniósł się do znalezisk, wykopanych podczas prac na pałacowym dziedzińcu.

Reklama

Burmistrz poinformował o odbytym 28 września spotkaniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - kierownikiem Delegatury w Białej Podlaskiej.

 Po raz pierwszy spotkaliśmy się w tak dużym gronie - wykonawców, inspektorów nadzoru, przedstawiciele inwestora.  Sprawa wyglada bardzo dobrze, prace postępują płynnie. Na dziedzińcu pałacowym, podczas prowadzonych prac, związanych z wykonaniem sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gazowniczej pojawiły się fragmenty obiektów, które kiedyś w tym miejscu istniały. Wszystko to zostało zarchiwizowane, udokumentowane i tutaj nie ma żadnego zagrożenia, że cokolwiek co kryje ziemia w tym miejscu zostanie zlekceważone

 

Nie wszyscy podzielają zdanie Jerzego Rębka. Prowadzący fb profil "Civitas radzinensis" regionalista zwraca uwagę na odmienny sposób traktowania "wykopalisk" w Radzyniu i Bialej Podlaskiej przez tego samego konserwatora zabytków.

28 września Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim facebookowym profilu poinformował o trwających pracach archeologicznych prowadzonych w Białej Podlaskiej w ramach rewaloryzacji nieistniejącego zespołu zamkowego Radziwiłłów. Archeolodzy znaleźli między innymi bogato zdobiony fragment armatki "wiwatówki", szklane granaty z XVII/XVIII wieku, oraz fragmenty unikatowej ceramiki z bialskiej farfurni Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Na bialskim portalu miejskim przeczytać możemy, że inicjatorem badań archeologicznych jest prezydent Białej Podlaskiej, a prace prowadzone są przez pracowników Muzeum Południowego Podlasia." Specjaliści kontynuują prace, codziennie odkrywając nową historię Radziwiłłów i naszego miasta. Bialska Perła odzyskuje swój blask. Mamy wielkie powody do dumy. Dziękuję za zaangażowanie włożone w prace toczące się na terenie założenia Radziwiłłów wszystkim osobom, które w nich uczestniczą – archeologom, badaczom, zespołowi wykonawcy realizowanej tam inwestycji..." – mówi prezydent miasta Michał Litwiniuk. No cóż, Białej Podlaskiej gratulujemy, również konserwatora zabytków...

Ale chwila, przecież to ta sama delegatura i konserwator jest ten sam. Zatem w Białej Radziwiłłowskiej solidne badania archeologiczne są zasadne, a w Radzyniu, przy istniejącym pałacu ze średniowieczną historią, maksymalnie co warto prowadzić to nadzór i to jakościowo mocno wątpliwy? Białej Podlaskiej gratulujemy również muzeum, w którym znajdują się m.in. artefakty z Radzynia, np.fragment rzeźby znaleziony niegdyś przez Pana Marka Leszczyńskiego i będących pod Jego opieką uczniów. Jej lokalizacja, jak również lokalizacja " głowy" znalezionej niedawno była prawie identyczna tzn. na skraju pawilonu w zachodnim skrzydle pałacu, dokładnie kilka metrów od jego południowo-wschodniego narożnika. Nie jest to zatem dziedziniec pałacowy, jak również nie znaleźli "głowy" pracownicy pracujący przy wykopach, bowiem cenny artefakt znaleziony został w niedzielę, 8 sierpnia przez członków Radzyńskiego Klubu Kolekcjonera, którzy wówczas mieli tam cykliczne spotkanie. Doceniając wagę znaleziska wykonanego onegdaj zapewne przez samego Jana Chryzostoma Redlera i poczuwając się do obywatelskiego obowiązku, poinformowano niezwłocznie osobę z Urzędu Miasta, która przybyła na miejsce, zrobiła zdjęcia, przeprowadziła wywiad ze znalazcami i... na tym koniec. Minęło prawie dwa miesiące i żadnej wzmianki w samorządowych mediach. Zdjęcie,  przedstawia fragment kafla z I połowy XVII wieku, który został znaleziony w tamtym tygodniu w czasie prac ziemnych prowadzonych od północnej strony korpusu głównego radzyńskiego pałacu. Zapewne takich kafli, przy potencjalnych badaniach archeologicznych prowadzonych przy pałacu, znalezionych byłoby znacznie więcej. Próba rekonstrukcji pieca kaflowego z czasów Mniszchów byłaby wtedy jak najbardziej możliwa i stałaby się nie lada atrakcją w Muzeum Kultury Sarmackiej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tradycja wyrobu kafli pielęgnowana jest w Radzyniu do dzisiaj, a więc również przyszłe warsztaty wyrobu kafli z epoki byłyby jak najbardziej możliwe do zorganizowania. W czasie szerokich badań archeologicznych, kto wie, może nawet armaty i kule zostałyby odkryte, przecież Eustachy Potocki był generałem artylerii litewskiej. Widzicie Szanowni Państwo, ile możliwości pojawia się, gdy są chęci na odkrywanie historii materialnej ukrytej w ziemi i jakie szanse są marnowane, gdy nie ma woli profesjonalnego poznania i opisania tych zabytków.

 

 

 

Więcej w najbliższym, papierowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.