Reklama

Reklama

Konsekracja kościoła Św. Anny i Bł. Męczenników Podlaskich

Opublikowano: ndz, 10 paź 2021 14:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie 10 października 2021 zapisze się w historii społeczności parafii Św. Anny. Dziś, podczas uroczystej liturgii, celebrowanej przez bp siedleckiego, ks. Kazimierza Gurdy dokonano poświęcenia kościoła pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Było to swoiste zwieńczenie tygodniowych świętych misji parafialnych.

Reklama

Poprzednie pokolenie budowało tą świątynię. Obecne upiększa kościół, przekazując wiarę kolejnemu pokoleniu - mówił w homilii ordynariusz diecezji siedleckiej, podkreślając rolę uświęconego miejsca do bezpośredniego spotkania z Bogiem.

Po pozdrowieniu ludu biskup poświęcił  wodę i skropił nią ściany świątyni, ołtarz, a także obecnych wiernych.

Zamiast modlitwy powszechnej po wyznaniu wiary odśpiewywana była Litania do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpiło odmówienie modlitwy poświęcenia przez biskupa. Potem biskup namaścił świętym krzyżmem ołtarz oraz ściany kościoła (w wyznaczonych miejscach – tzw. zacheuszkach). Po namaszczeniu miały miejsce dwa kolejne obrzędy: obrzęd okadzenia (ołtarza, świątyni i wiernych) oraz obrzęd oświetlenia/iluminacji, polegający na zapaleniu wszystkich świateł w kościele, poczynając od świec ołtarzowych.

Podziękowania za akt konsekracji złożył Wójt Gminy Radzyń, Wiesław Mazurek, podkreślając, że od 100 miesięcy w kościele każdego 10. dnia miesiąca odprawiana jest msza św. za Ojczyznę oraz probosdzcz parafii, ks. Henryk Och.

 

Więcej, w tym rozmowa z pierwszym proboszczem parafii, ks. Henrykiem Domańskim w przyszłotygodniowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE