reklama
reklama

LGD Zapiecek: Niech ludzie osądzą, czy rzeczywiście Jarosław Ejsmont był bezstronny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

LGD Zapiecek: Niech ludzie osądzą, czy rzeczywiście Jarosław Ejsmont był bezstronny - Zdjęcie główne

foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieCzłonek PiS, Jarosław Ejsmont, jako ekspert Urzędu Marszałkowskiego oceniał dwie konkurencyjne strategie LGD Miś i LGD Zapiecek. W LGD Miś ma wielu kolegów partyjnych.
reklama

Nie milknie echo naszego artykułu z poprzedniego numeru pt. "Otwarcie Lokalnej Grupy Działania Miś w oparach absurdu", opatrzonego cytatem z wypowiedzi współpracownika LGD Zapiecek: - To jest robienie "z tata wariata i z mamy panoramy".

Ton kabaretowy w sytuacji, kiedy dwie lokalne grupy działania konkurują o ten sam kontyngent pieniędzy wręczany przez Urząd Marszałkowski na lata 2023-2027, może być już tylko sarkastyczną oceną sytuacji. Tym bardziej że - jak pisaliśmy przed tygodniem - większość radnych powiatowych zagłosowała za wystąpieniem powiatu z LGD Zapiecek i przystąpieniu do LGD Miś. 

Ale czy przekazanie pieniędzy w kwocie 11 milionów złotych odbywa się w majestacie prawa?

reklama

LGD Zapiecek podważa ocenę strategii 

Jak się okazuje, jednym ekspertów powołanych przez Urząd Marszałkowski w Lublinie do oceny konkurencyjnych lokalnych strategii był ekspert Jarosław Ejsmont z Radzynia Podlaskiego, polityk PiS, partyjny kolega członków LGD Miś i do niedawna ich kolega z Rady Powiatu i były już wicestarosta radzyński. 

– Nie można tej sprawy pozostawić bez komentarza, należy pokazać ludziom, kto oceniał strategie działania Misia i Zapiecka – tłumaczą działacze LGD Zapiecek i autorzy Lokalnej Strategii Rozwoju.

reklama

Zgłosił się sam

Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez Urząd Marszałkowski, na każdym etapie postępowania konkursowego nabór na ekspertów w ramach wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie planu strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 został ogłoszony w maju 2023 roku i trwał do 15 czerwca 2023 roku. 

Swoją kandydaturę na eksperta osobiście zgłosił Jarosław Ejsmont, samorządowiec, prezes radzyńskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, były wicestarosta i były radny powiatu radzyńskiego, którego perypetie z prawem opisywaliśmy w związku z wnioskami Radosława Grudnia, męża świętej pamięci Katarzyny Krupskiej-Grudzień, wieloletniej prezes Lokalnej Grupy Działania Zapiecek. 

reklama

Jak stracił mandat radnego

Przypomnijmy, iż Jawny Radzyń to społeczna akcja Radka Grudnia, sprawdzająca zgodność z obowiązującym prawem działań samorządowców, której efektem było ujawnienie kilku przypadków niezgodnego z ustawami samorządowymi wykorzystywania mandatu radnego do osiągania korzyści z majątku swego samorządu. 

Jednym z tych radnych był Jarosław Ejsmont. Wówczas wojewoda lubelski z PiS bezskutecznie wzywał Radę radzyńskiego powiatu do podjęcia stosownej uchwały o wygaszeniu jego mandatu. Po tym, jak koledzy radnego jej nie podjęli, sam wygasił mandat Ejsmonta. 

Ten utracił go dopiero po długiej batalii sądowej. 

reklama

Ekspert bezstronny  

Tak się zdarzyło, że rok później jednym z pięciu ekspertów do oceny Lokalnych Strategii Rozwoju, wybranych spośród 15 kandydatur przez zespół marszałka z PiS, został właśnie Jarosław Ejsmont. 

Kim jest ekspert? Osobą biegłą w swej dziedzinie. Zgodnie z dokumentami opublikowanymi przez Urząd Marszałkowski ekspert Jarosław Ejsmont spełnił wszystkie warunki regulaminowe. 

Podkreślić jednak trzeba wyraźnie, że ekspert zobowiązany był także do złożenia pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia o braku jakichkolwiek zależności mogących mieć wpływ na jego bezstronność w pracy eksperta i jednocześnie zobowiązał się wyłączyć z pracy nad oceną w przypadku jej utraty.

I wszystko by się zgadzało, ale ekspert Jarosław Ejsmont wylosował dwie konkurencyjne wobec siebie strategie, dwóch konkurencyjnych LGD-dów z Radzynia. Mimo że do oceny było 27 strategii różnych Lokalnych Grup Działania, on - zrządzeniem losu - wylosował siedem, w tym właśnie strategię nowopowstałego Misia i działającego od kilkunastu lat Zapiecka. 
Nikt nie dostrzegł faktu, iż ekspert z Radzynia ma oceniać dwie konkurencyjne strategie dwóch konkurencyjnych podmiotów działających w jego mieście? 
Nikt nie zadał pytania, czy w takim przypadku ten ekspert jest bezstronnym i obiektywnym w swojej ocenie, czy ta ocena będzie sprawiedliwa, bez żadnych sympatii bądź antypatii z jego strony? 

Bezstronność 

Jarosław Ejsmont, członek PiS, to prezes miejskiej spółki komunalnej, do niedawna wicestarosta i radny powiatowy, wcześniej kierownik KRUS oraz sekretarz gminy, uważany za ścisłego współpracownika burmistrza z PiS-u Jerzego Rębka.

LGD Miś założyły osoby fizyczne, w jego organach statutowych pracują czterej radni powiatowi związani z PiS-em – wicestarosta Michał Zając, członkowie zarządu Grzegorz Kowalczyk i Jerzy Bednarczyk, przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek – ci sami, którzy byli przeciwni jego odwołaniu z Rady Powiatu.  

Do tego stowarzyszenia należą także inni członkowie i sympatycy PIS-u, w tym  wspominany Jerzy Rębek (burmistrz Radzynia), Ireneusz Demianiuk (wójt gm. Komarówka Podlaska), Tomasz Jurkiewicz (wójt gm. Wohyń), Radosław Sałata i Ewa Mateusiak (wójt gminy Borki i jego zastępczyni). 

W zarządzie stowarzyszenia znalazł się Łukasz Rębek, prywatnie syn burmistrza i Karol Filip Mazurek, kandydat PiS na posła w wyborach z 15 października i prawdopodobnie kandydat na wójta gm. Kąkolewnica w nadchodzących wyborach samorządowych.

 Jak się mają przytoczone wyżej związki eksperta Jarosława Ejsmonta do regulaminu pracy komisji powołanej przez Zarząd Województwa Lubelskiego do wyboru strategii, zwłaszcza w zderzeniu z paragrafem 9, który mówi, że: "członkowie komisji nie mogą być związani z wnioskodawcami stosunkiem osobistym, majątkowym lub jakimkolwiek innym stosunkiem, obecnie lub w przeszłości, który mógłby wywołać wątpliwości co do ich bezstronności w zakresie przeprowadzanych czynności"? 

To na tę okoliczność ekspert złożył oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej. A za swoją pracę w komisji wziął konkretne pieniądze - kwota bazowa za ocenę jednej LSR wynosiła 3 tys. zł brutto. Jarosław Ejsmont oceniał siedem, co daje 21 000 zł brutto (patrz tabelka). 

"Na pewno był nadzór"

– Nie sądzę, żeby ta sprawa miała jakikolwiek podtekst polityczny – spokojnie ocenia sprawę Ireneusz Demianiuk, prezes LGD Miś, wójt gm. Komarówka Podl. – Ja nigdy nie byłem w żadnej partii i nie planuję zapisywania się do partii. Zawsze byłem bezstronny – tłumaczy, pytany o przynależność partyjną. 

Dodaje, że LGD Miś chce współpracy z samorządami, wójtami niezależnie od barw politycznych, "aby wspólnie działać dla poprawy swojego życia". Informacją o tym, że jeden z ekspertów oceniających strategię jest zbyt blisko powiązany z ludźmi z LGD Miś, jest zaskoczony. 

– Przecież wszystko obywało się w Urzędzie Marszałkowskim pod jakimś nadzorem, myślę, że także zgodnie z regulaminem – stwierdza.

Bez odpowiedzi

Zadaliśmy w tej sprawie pytania Jarosławowi Ejsmontowi (szczegóły w podpisie pod zdjęciem), ale nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

Urząd Marszałkowski odpowiedział

Z odpowiedzi Urzędu Marszałkowskiego wynika, że Zarząd Województwa Lubelskiego w drodze uchwały z 29 sierpnia 2023 r. wybrał ekspertów z listy osób wpisanych do Wykazu ekspertów w ramach wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, którzy dają najwyższą rękojmię należytego wykonania obowiązków eksperta z uwagi na kwalifikacje i doświadczenie.

Wszyscy eksperci złożyli dokumenty potwierdzające swoją wiedzę i doświadczenie zgodnie z katalogiem przykładowych dokumentów wskazanym w Regulaminie prowadzenia wykazu ekspertów w ramach wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Stwierdzenie bezstronności ekspertów opierało się o dokumenty załączone wraz z Wnioskiem o wpis do wykazu ekspertów.

- W trakcie oceny Lokalnych Strategii Rozwoju złożonych w odpowiedzi na konkurs, wszyscy eksperci byli w swoich działaniach niezależni, bezstronni, rzetelni, kierowali się wyłącznie przesłankami merytorycznymi i dochowali najwyższej staranności by jak najdokładniej wykonać powierzone im zadania - informuje UMWL.

Komisja do spraw wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, została powołana w drodze uchwały Zarządu Województwa Lubelskiego z 29 sierpnia 2023 r. Skład komisji został podany do publicznej wiadomości w załączniku do tej uchwały. Powyższe dane dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznych.

- Wszyscy eksperci podpisali deklarację bezstronności w tym również Pan Jarosław Ejsmont - dodaje UMWL. - Na podstawie podpisanych deklaracji bezstronności, komisja do spraw wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nie miała podstaw do wyłączenia żadnego z ekspertów z oceny i wyboru Lokalnych Strategii Rozwoju.

Do tego Urząd podkreśla, że żadna osoba będąca członkiem komisji nie wycofała się z prac komisji, z uwagi na konflikt interesów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama