Reklama

Lokalna Grupa Działania ,,Miś” rozpoczęła konsultacje i badanie rynku. Ma wypracować strategię

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Dzisiaj ( 24 listopada) w sali konferencyjnej urzędu miasta odbyło się pierwsze z cyklu – spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie utworzenia nowej strategii dla LGD ,,Miś”. Sprawa jest o tyle elektryzująca radzyński sektor publiczny i prywatny, ponieważ gra idzie o duże pieniądze, dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego na kadencję LGD 2023-2027 w wysokości ok. 11 mln zł. Na kilka miesięcy przed rozdawaniem środków przez marszałka w powiecie radzyńskim powstała nowa organizacja : LGD ,,Miś” w kontrze do istniejącej od prawie 20 lat LGD ,,Zapiecek”. Tarcie pomiędzy rywalizującymi LGD – mi jest oczywiste. Tym bardziej, że LGD ,,Miś” działa jeszcze w sposób nie do końca formalny. Jak powiedział nam dzisiaj Michał Zając, prezes LGD ,,Miś” , jeśli okaże się, że dofinansowanie otrzyma Miś a nie Zapiecek, organizacja dopiero zacznie uruchamiać w radach gmin powiatu radzyńskiego podejmowanie uchwał o odejściu z LGD Zapiecek do LGD Miś. Takich uchwał jeszcze nie podjęto. Na razie stowarzyszenie płaci za opracowanie strategii, a jeśli dostanie dofinansowanie, zajmie się formalnościami.

W nowym LGD ,,Miś” z jest w tej chwili 22 członków, w tym dwóch wójtów : Radosław Sałata i Ireneusz Demianiuk, burmistrz, starosta. Stowarzyszenie wynajęło firmę DRAFT Consulting Michał Flis do opracowania strategii. Firma jest znana w powiecie, przed kilkoma latami opracowywała strategie rozwoju lokalne m.in. dla Komarówki, Wohynia, Czemiernik. Teoretycznie i praktycznie zna teren kilku gmin. Dzisiejsze spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców miasta i gminy Radzyń Podlaski odbyło się z udziałem mieszkańców, w przeważającej części, pracowników urzędów. Michał Flis chciał poznać historię miasta i jego rozwoju. Problemy i sposoby w jaki je rozwiązano. Wysłuchał jakie mamy atuty i potrzeby. Np. Budowa noclegowni, budowy schroniska dla zwierząt, zwiększenie miejsc noclegowo – hotelowych, brak miejsc agroturystycznych, brak inkubatorów przedsiębiorczości, stadionu z prawdziwego zdarzenia z zadaszonymi trybunami. Hasła wielkie. Prezes LGD Miś, Michał Zając, który zna możliwości działania stowarzyszenia przyznaje, że w nowej perspektywie LGD chciałby głównie odpowiadać na potrzeby jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jak i Kół Gospodyń Wiejskich. W grę wchodzi także rozwój agroturystyki, ponieważ zdarzyło się, że środki unijne, które wcześniej poszły na budowę inwestycji z działu agroturystyka w praktyce okazały się niewykorzystane zgodnie z oczekiwaniami.  

 

Informujemy, że każdy mieszkaniec powiatu radzyńskiego, który zechciałby zabrać głos w sprawie budowania strategii może do zrobić wypełniając specjalną ankietę na stronie internetowej LGD Miś.  www.lgdmis.pl 

 

 

Sięgając zaś do archiwum, dzisiaj przypominamy artykuł Wspólnoty Radzyńskiej z początku września tego roku, opisujący  start  nowego LGD, kiedy krążąca informacja o tym, że powstaje nowy LGD stała się już faktem.

 

LGD "MIŚ" kontra LGD "ZAPIECEK" Czy to polityczna Lokalna Grupa Działania?

 

 - Powołanie nowej LGD to jest barbarzyńska próba zniszczenia tego, co przez 20 lat dobrze funkcjonowało, jest znaną marką w całym powiecie. Nie mam złudzeń, kto teraz dostanie pieniądze - mówi jeden z działaczy Zapiecka. Kontruje to stanowisko jeden z członków Misia - W Polsce przez 50 lat też była jedna partia. I co? Było dobrze? - pyta retorycznie. W powiecie radzyńskim powstał nowa Lokalna Grupa Działania. Miś, bo tak się nazywa nowe stowarzyszenie, zarejestrowany został w sierpniu. Choć przedstawiciele Misia zaprzeczają, by LGD ze sobą rywalizowały, rzeczywistość jest taka, że dzielone przez marszałka województwa pieniądze na działanie dostanie tylko jedno z nich. Drugie praktycznie zniknie. Gra idzie o dużą stawkę. 

 

 

Skąd przekonanie członków "Zapiecka", że walkę o środki przegrają? Urząd marszałkowski rządzony jest przez PiS, a nowe stowarzyszenie to struktura złożona z osób kojarzonych z tą stroną sceny politycznej. Jak dowiedzieliśmy się, członkami LGD "MIŚ" jest m.in. radzyński starosta, radzyński burmistrz, przewodniczący rady powiatu, członek zarządu, wójt Radosław Sałata, prezesem - wicestarosta Michał Zając. Źródłem obaw może być też fakt, że, jak się okazuje, powiat radzyński nie jest pierwszy. Powiązane z PiS LGD-y zaczęły się pojawiać w innych częściach kraju. "Działacze Prawa i Sprawiedliwości z województwa łódzkiego chcą przejąć dystrybucję unijnych pieniędzy na wsparcie lokalnych inicjatyw na terenach wiejskich. Zakładają nowe Lokalne Grupy Działania, konkurencyjne wobec tych działających od lat" - pisze wprost Gazeta Radomszczańska. Nowe twory nazywa prześmiewczo "Lokalne Grupy Wsparcia PiS" i mówi o "kładzeniu przez działaczy PiS łapy na unijnych milionach". Jak i z jakiego powodu doszło do utworzenia LGD Miś

 

Na to pytanie prezes Michał Zając odpowiada: - Powstanie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Miś" jest spontaniczną decyzją grupy osób, które chcą działać na rzecz rozwoju naszego regionu. Nie ma w naszym stanie prawnym ograniczeń co do funkcjonowania określonej liczby stowarzyszeń na danym obszarze. Koniec perspektywy finansowej 2014-2020 i początek nowego okresu finansowania jest tym momentem, w którym Urzędy Marszałkowskie organizują konkursy na Lokalne Strategie Rozwoju. Chcemy przedstawić swoją propozycję działań. Pytany, czy według nowej organizacji stara, bo niemal 20-letnia LGD, w powiecie radzyńskim nie spełnia oczekiwań powiatu, twierdza: - Nie oceniamy w żaden sposób działań obecnie działającego LGD. Skupiamy się na opracowaniu własnej propozycji działań, mających służyć rozwojowi naszego regionu. Wyjaśniał: - W walnym zebraniu członków założycieli Stowarzyszenia LGD "Miś" brały udział 23 osoby. Na etapie opracowywania LSR nie ma znaczenia czy dana osoba jest już członkiem innego LGD. Nie weryfikowaliśmy przynależności członków, którzy chcą tworzyć nasze struktury, do innych Stowarzyszeń. Każda gmina oraz powiat mogą jednocześnie być członkiem więcej niż jednej LGD biorącej udział w konkursie o wybór LSR, W przypadku braku członkostwa gminy, członkiem reprezentującym sektor publiczny z obszaru danej gminy będzie mógł być powiat i odwrotnie.

 

"Takie konkurencyjne twory nie powinny powstawać" Jarosław Koczkodaj, prezes LGD Zapiecek, pytany o wyrośniętą konkurencję, przyznaje, że nie widzi racjonalności w tym działaniu, a o powodach nie może głośno mówić: - Słyszałem, że coś takiego powstaje. Sądzę jednak, że takie konkurencyjne twory nie powinny powstawać. Racjonalnego uzasadnienia nie jestem w stanie podać. Czy jest potrzeba zastąpienia czegoś, co funkcjonuje, jest wpisane w scenariusz i w mapę powiatu od 20 lat, co obsługuje każdą z gmin powiatu i jej mieszkańców? Myślę, że racjonalnych powodów nie ma - poza tymi, o których głośno nie możemy mówić. Tym bardziej że jeden z twórców LGD Zapiecek, ojców założycieli, obecny przewodniczący rady, jest już nowym członkiem innego LGD-u. Uważam, że jest to nieeleganckie zachowanie. Nie wiem, z czego wynika. Rozumiem, że teraz rozpocznie się rywalizacja i konfliktowanie samorządów, a to nie jest nikomu potrzebne.

 

Cyfry: LGD ZAPIECEK budżet: Lata 2007 - 20013 8 mln zł Lata 2014 - 2020 10 mln 636 tys. zł LGD zasoby: Członkowie LGD Zapiecek z różnych obszarów: Sektor publiczny – 12 członków (wszystkie samorządy powiatu) Sektor społeczny – 55 członków Sektor gospodarczy – 18 członków

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy