reklama

Michał Rusinek w MBP

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Dziś, w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościł Michał Rusinek literaturoznawca, tłumacz oraz pisarz. Przez wiele lat pełnił rolę osobistego sekretarza wybitnej noblistki - poetki Wisławy Szymborskiej. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor habilitowany literaturoznawstwa. Adiunkt Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Autor książek z bajkami oraz wierszykami dla dzieci, które w żartobliwy i inteligentny sposób opisują otaczający nas świat.
reklama

Michał Rusinek zadebiutował w 2003 roku książką „Między retoryką a retorycznością", 2 lata później wyszła jego „"Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”. W 2006 roku wyszły "Prowincjonalne zagadki kryminalne" tego autora, które powstały jako cykl słuchowisk dla Radia Kraków. Podczas pracy w charakterze sekretarza Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek zajął się tłumaczeniem na język polski jej wierszy dla dzieci. Stały się one inspiracją do powstania bajek w odcinkach. W 2016 roku napisał biografię Wisławy Szymborskiej, zatytułowaną „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.

Wyróżnienia i nagrody 

Był dwukrotnie  wyróżniony w konkursie Świat Przyjazny Dziecku, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, za książki "Gdziekolwiek jestem – jest i Miś" oraz „Wihajster”, który otrzymał Nagrodę Główną. Jego "Retoryka codzienna" otrzymała Nagrodę rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei „Wierszyki domowe” uzyskały tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz zostały wpisane na listę Białych Kruków - White Raven. "Dziecko Gruffalo" tego autora zostało uznane za najlepszy przekład w plebiscycie Lokomotywa.

Asystent noblistki

Sekretarzem Wisławy Szymborskiej został wkrótce po tym, jak poetka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla i pełnił tę funkcję aż do jej śmierci. Do pracy tej poleciła Rusinka znajoma poetki, Teresa Walas, która była promotorem jego pracy magisterskiej. To właśnie Rusinkowi zawdzięczamy nazwy żartobliwych gatunków literackich uprawianych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Jak zaczął pisać dla dzieci?

Było to w czasach, gdy pracował już jako sekretarz Wisławy Szymborskiej. Siedzieli właśnie w jej mieszkaniu, kiedy zjawił się Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak. Przybył z misją: miał przekonać panią Wisławę, by przetłumaczyła wiersze dla dzieci autorstwa A.A. Milne’a na język polski. Odpowiedź była odmowna, na co rozczarowany redaktor rozejrzał się po pokoju i – napotkawszy wzrok sekretarza – zapytał niepewnie: „No to może ty?”. Zaczęło się więc od tłumaczenia wierszy (we wrześniu nakładem wydawnictwa Olesiejuk ukazało się ich  wznowienie - "Kiedy byliśmy bardzo młodzi oraz "Mamy już sześć lat"). Potem – jak to często bywa – inspiracją do narodzin kolejnych dzieł stały się jego własne dzieci, córka Natalka i syn Kuba. Opowiadanie bajek w odcinkach okazało się sporym wyzwaniem; niektóre pomysły łatwiej było po prostu zapisać. Tak powstawały kolejne książki. Nadal zresztą powstają. I nadal towarzyszy im ciepła, rodzinna aura: Michał Rusinek pisze w swoim krakowskim mieszkaniu, gdzie mieszka razem z żoną, dziećmi i dwoma kotami. Dzieci zdążyły już, co prawda, dorosnąć, o czym nie wszyscy wiedzą. Nie tak dawno pewna redaktorka zapytała autora, co aktualnie czyta dzieciom wieczorami.

– Wieczorami to ja nie mam odwagi wchodzić do pokoi moich dzieci, proszę pani – wyznał.

Jedna z wielu książek dla dzieci Michała Rusinka zaczyna się w Szczecinie – „Mikmak” (czyli lokalny cwaniak) to jeden z regionalizmów. Lubi bawić się słowami, język polski jest więc dla niego niewyczerpanym źródłem pomysłów na kolejne książki.

Już same tytuły świadczą o wyobraźni autora:

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach

Abecadło Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

Chuligator, czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach

Psia skrętka, czyli przewodnik po dziecięcych przekleństwach

Wszystkie kolory świata

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata

Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci

Jak przekręcać i przeklinać

Księga potworów

Kościan dla dzieci

Belweder dla dzieci

Pałac prezydencki dla dzieci

Rok 1989 Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności

Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek

Wierszyki rodzinne

Wierszyki domowe

Powieki

Żółty świat Ryska Bazgrajka

Zaklęcie na „w”

Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci

Kiedy byłam mała/Kiedy byłem mały

Mały Chopin Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci  

Spotkanie z tym nietuzinkowym twórcą uczniowie radzyńskich podstawówek zapamiętają na długo. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama