Początkiem tej niezwykłej inicjatywy były pasyjne obrazy autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, które stały się inspiracją dla Ernesta Brylla do stworzenia poetyckiego komentarza. Artyści poznali się w wyjątkowych okolicznościach — obaj przeszli operację serca w 1999 roku, przeprowadzoną przez prof. Bochenka w szpitalu w Ochojcu. To wspólne doświadczenie stało się zalążkiem duchowej i artystycznej współpracy.
Po szczęśliwym powrocie do zdrowia Duda-Gracz postanowił namalować „Golgotę Jasnogórską” jako wotum dziękczynne i przekazać ją ojcom paulinom na Jasnej Górze. Do swojego malarskiego cyklu zaprosił Ernesta Brylla, prosząc go o stworzenie wierszy będących poetyckim dopełnieniem dzieła.
W ten sposób powstało wyjątkowe misterium składające się z 18 stacji obejmujące nie tylko Mękę, ale także Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie Chrystusa. To głęboka, duchowa medytacja łącząca słowo i obraz, która pomogła wiernym w przygotowaniu do przeżywania Świąt Wielkanocnych.
– To publiczność wybrała sobie Ernesta Brylla. Gdy koncertowałem po Polsce ludzie podchodzili do mnie i sami to proponowali, w trzech miejscach w Polsce. Znałem Ernesta Brylla z jego sztandarowych wierszy z lekcji języka polskiego, ale nie znałem dobrze jego poezji. Kupiłem kika tomików, zacząłem komponować muzykę i uznałem, że jest to rzeczywiście poeta bardzo głęboki i wierzący. Podejmował on wątki ewangeliczne w niebanalny sposób. Później przez wspólnego znajomego udało mi się go poznać i kiedy się spotkaliśmy, wybuchła między nami artystyczna chemia. Mimo czterdziestu trzech lat różnicy wieku przeszedł ze mną na "ty" i nasza współpraca była tak owocna, że stworzyliśmy razem pięć różnych albumów. Bardzo mi go brakuje, odszedł w ubiegłym roku w wieku 89 lat. Kiedyś powiedział mi, że lubi ze mną pracować, bo ja rezonuję i niosę jego wiersze – opowiadał Marcin Styczeń, wokalista.
Warto dodać, że nie był to pierwszy występ artysty w parafii. Po raz drugi wykonał on także piosenkę o jej patronce – św. Annie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.