Reklama

Reklama

Odsłonili wystawę nauczycieli "Jedynki", którzy zginęli podczas II WŚ

Opublikowano: czw, 14 paź 2021 07:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Wczoraj, 13 października, w przeddzień Święta Edukacji Narodowej, na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej Nr 1, byli i obecni nauczyciele, absolwenci "Jedynki" odsłonili wystawę, poświęconą byłym pedagogom radzyńskiej placówki, którzy zginęli podczas II wojny światowej. To kolejna - obok ściany pamięci - inicjatywa dyrektor Bożeny Płatek, troszczącej się o dziedzictwo szkoły.

Reklama

W odsłonięciu wystawy uczesniczyli byli i obecni uczniowie szkoły, młodzież z I LO.

Swoim życiem sami wydali sobie świadectwa

Absolwenci wiedzą, że na parterze w korytarzu wisiała tablica, o której zaczęłam mówić: "Nauczyciele z kamiennej tablicy". Moim marzeniem, pewną misją stało się odkrywanie historii tych ludzi, ich twarzy. Jako uczennica, stałam tam w poczcie sztandarowym, na warcie  albo uczyłam się na pamięć tych nazwisk, mając historię. Chcemy pokazać twarze tych ludzi radzyniakom, w przeddzień święta nauczyciela. To byli wyjątkowi nauczyciele - wszyscy stracili życie w czasie II wojny światowej, będąc na służbie tym ludziom, temu miastu, tym dzieciom, pracując w konspiracji, a potem walcząc z okupantem.

Okazało się, że można znaleźć wątki, historie. Chcemy odkrywać ich dalej. Jesteśmy to winni naszej młodzieży

- mówiła wczoraj Bożena Płatek, dyrektor "Jedynki"

 

Odsłonięcia zdjęć nauczycieli dokonali absolwenci i uczniowie szkoły, byli i obecni nauczyciele. Każdej fotografii nauczyciela towarzyszył wiersz patrona 2021 roku - poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Każde zdjęcie było ozdobione biało-czerwonym paskiem - charakterystycznym znakiem świadectwa z wyróżnieniem.

*

W sali gimnastycznej nagrodzono uczestniczących w piłkarskim turnieju piątek im. Władysława Żelazko - inicjatywie nauczyciela szkoły, Patryka Śmiecińskiego.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Aleksandra Targońskiego. KS Krzaki uznano za drużynę, ccharakteryzującą się szczególną postawą fair play.

I miejsce: Olson Skubisz

II m. - Coco Jambo II

III m. - Goolol Boys

IV m. - ABCD

V m. - KS Krzaki Łąka Wieś

 

Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

 

Zapytana o to, czego życzym pedagogom, dyrektor odpowiedziała:

Życzmy sobie normalności - zdrowia, cierpliwości, radości płynącej z pracy z młodzieżą, z dziećmi, z odkrywania, pasji. Bardzo bym chciała, by realizowali się jako nauczyciele, przewodnicy i pasjonaci swoich przedmiotów oraz żeby ten zawód był naprawdę uszanowany.

To Narodowe Święto Edukacji - nauczycieli, pracowników niepedagogicznych. Niech funkcja nauczyciela ma należne miejsce w strukturze wszystkich zawodów.

 

 

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.