W środę, 9 kwietnia, w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbyło się poruszające spotkanie edukacyjne poświęcone „Akcji Reinhardt” – niemieckiej operacji eksterminacyjnej wymierzonej w ludność żydowską podczas II wojny światowej. Wydarzenie miało na celu przypomnienie tragicznej historii społeczności żydowskiej z Radzynia Podlaskiego oraz edukację młodzieży w zakresie pamięci o Holokauście.
Zgodnie z danymi Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, pierwszy transport Żydów z Radzynia Podlaskiego do obozu zagłady w Treblince miał miejsce 22 września 1942 roku. Tego dnia Niemcy dokonali egzekucji 200 osób, natomiast blisko 800 mieszkańców zostało deportowanych do obozu. Niespełna miesiąc później, do Treblinki wywieziono kolejnych tysiąc Żydów z Radzynia, co stanowiło niemal całkowitą zagładę lokalnej społeczności żydowskiej.
Prelekcję dla radzyńskiej młodzieży wygłosiła dr hab. Sabina Bober, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, reprezentująca Pracownię Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich. W swoim wykładzie przybliżyła zarówno kontekst historyczny „Akcji Reinhardt”, jak i dramatyczne losy mieszkańców Radzynia pochodzenia żydowskiego.
Spotkanie było okazją do refleksji nad trudną przeszłością, a także do budowania świadomości historycznej wśród młodego pokolenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.