reklama
reklama

Pamięć o ostatniej bitwie września 1939 r. jest żywa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pamięć o ostatniej bitwie września 1939 r. jest żywa - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieWójt Gminy Czemierniki i Czemiernickie Towarzystwo Regionalne zorganizowali uroczystości patriotyczne upamiętniające przeprawę wojsk przez rzekę Tyśmienicę podczas Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 r. stoczonej przez SGO "Polesie".
reklama

8 października w Bełczącu przy moście na rzece Tyśmienica noszącego imię generała Franciszka Kleeberga proboszcz czemiernickiej parafii ks. Jerzy Latawiec oraz ks. Adam Sobieszek odprawili mszę świętą, w patriotycznych obchodach wzięła udział poczty sztandarowe, w tym poczet 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, harcerze, kawaleria, członkowie Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Witolda Zawadzkiego, Gabriel Wasilewski, syn rotmistrza, kleeberczyka, samorządowcy, oprawę uświetniła Orkiestra Dęta pod batutą Tomasza Nurzyńskiego.

 

Przy moście znajduje się kamień upamiętniający przeprawę wojsk generała F. Kleeberga w 1939 r. Pod koniec kampanii wrześniowej, po kapitulacji Warszawy, gen. Franciszek Kleeberg na czele Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” przeprawił się przez rzekę Tyśmienicę, by stoczyć potem pod Kockiem i Serokomlą ostatnią bitwę września. W nocy z 30 IX na 1 X 1939 roku, VI Batalion Saperów wybudował tutaj mosty: jeden pontonowy, drugi na palach – niski, tuż nad wodą. Do jego budowy wykorzystano jeszcze elementy pochodzące z I wojny światowej. I to właśnie te pale można oglądać do dziś przy niskim stanie wody w Tyśmienicy. Same przeprawy zostały rozebrane, aby wróg nie mógł ich wykorzystać.

reklama

 

Tadeusz Sławecki, prezes CTR przypomina: - Przez ten drewniany most zbudowany w ciągu kilku godzin, nocą , przeprawiło się kilka tysięcy żołnierzy. Około 500 metrów dalej, przez bród przeprawiła się kawaleria. Gdyby nie to się nie stało, prawdopodobnie ostatnia bitwa września 1939r. rozegrała by się w Bełczącu i Czemiernikach, może już nie byłoby tych miejscowości.

 

 

 

fot. M. Maliszewski i W. Kozak 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama