Wszystko to za sprawą jednego środowiska fotograficznego, które spaja i jest jego spirytus movens Maks Skrzeczkowski, nie tylko twórca i filar najważniejszych imprez fotograficznych w Lublinie i Kazimierzu Dolnym, ale także laureat prestiżowego, najważniejszego w Polsce konkursu przeznaczonego dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, Grand Press Photo. Maks Skrzeczkowski zdobył w tym roku II nagrodę w kategorii ,,Życie codzienne”. I o tym, że jego wyborem życia jest reportaż opowiadał na finał dwudniowej imprezy. Zachęcał by się na coś zdecydować. Drążyć, drążyć i jeszcze raz drążyć, aż uda się zrozumieć, co chce się robić w fotografii, z czego bez żalu można zrezygnować. Potem już tylko praktyka, nieustające ćwiczenia, chwytanie w kadr i sukces murowany. A najlepsza fotografia ? - Ma stawiać pytania, a nie dawać odpowiedzi.
Ale przed tym spotkaniem na pasjonatów fotografii czekały dwa dni ekscytującej przygody z poznawaniem tajników dobrego zdjęcia. W tym roku V Radzyńskie Dni Fotografii , które odbyły się 4-5 czerwca, zostały połączone z 34. edycją "Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami", a motywem przewodnim wydarzenia stały się podróże. Wielowymiarowe i wielokierunkowe. Nie tylko na K2, nie tylko za granicę, ale nawet do własnej kuchni, gdzie jak się okazuj można zrobić wiele świetnych zdjęć, czy pod własny blok, pod którym za pomocą obiektywu można uchwycić mikro – makro piękno przyrody. - Czas pandemii pokazał, że uważnie zaczęśliśmy przyglądać się swojemu otoczeniu, tej rzeczywistości, w której żyjemy. To widać na fotografiach z tego czasu, autorzy nie szukają daleko. Eksperymentują ze światłem, kolorem, formą we własnym domu, na podwórku - podkreśla Młynarczyk.
V RDF otwierało spotkanie z Piotrem Trybalskim, cenionym polskim dziennikarzem, fotografem, podróżnikiem i pisarzem, który prezentował swoją książkę pt. "Wszystko za K2 – opowieść o polskiej górze". Pokaz był ilustrowany archiwalnymi filmami, nagraniami audio i zdjęciami z wypraw wysokogórskich. Szczyt K2 był pretekstem do tego, by pokazać jak rodził się duch wspinaczki w najwyższych górach świata. Kolejnego dnia, w sobotę, Trybalski poprowadził warsztaty fotograficzne pt. "Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?". Była to fotograficzna opowieść o miejscach, do których warto dotrzeć z aparatem fotograficznym. Uczestnicy stanęli u stóp Everestu w Nepalu i ręki Fatimy w Mali, zobaczyli krajobrazy Czarnogóry, lody i ogień Islandii, parki narodowe USA czy ostatnich Majów Gwatemali. Emocji było dużo.
Tego samego dnia od godz. 15 w Galerii Oranżeria Radzyńskiego Ośrodka Kultury rozpoczęła się ponad 6. godzinna prezentacja zdjęć członków Klatki.: Moniki Gołoś pt. "Wędrówki słońca", Karoliny Wons, Kamila Paszkowskiego, Roberta Sołtana i Jarosława Matuszewskiego pt. "Wyprawa na Podlasie", Adama Osaka pt. "Konceptualizm", Moniki Dudzik pt. "Pod blokiem", Karoliny Wons pt. "Pomoże może? Morze pomorze w obiektywie typa nizinnego...", Radosława Szelecha pt. "Afryka, portrety"/ ,,Japonia jest dziwna", Michała Sierpnia pt. "Wymarła Wenecja", Krzysztofa Dudzika pt. "Półwysep Arabski", ", Roberta Sołtana pt. "Podróże małe i duże", oraz Maksa Skrzeczkowskiego pt. "Jak znaleźć własną drogę...”
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z wydarzenia oraz krótkie bio fotografów:
RADOSŁAW SZELECH Klatkowicz, który dołączył do grupy po likwidacji Silnej Grupy Fotograficznej. Pasjonat fotografii sportowej i portretów. Dlatego też portrety są jego leit-motivem w wystawie pokazującej podróż przez 3 kraje Afryki Zachodniej. "Japonia jest dziwna" - to myśl, która nieustannie pojawiała się podczas wizyty w tym kraju. Miejsce, w którym na pewno nie chciałbym zamieszkać na stałe, ale które na każdym kroku zaskakiwało czymś nieoczywistym i ciekawym, sprawiając, że podróż do Japonii to dla mnie podróż życia.
MONIKA GOŁOŚ Człowiek renesansu vel osoba wybitnie niezdecydowana. Z miłości do medycyny ukończyła jeździectwo na Akademii Rolniczej, a następnie germanistykę. W konsekwencji pracowała jako nauczycielka, urzędniczka, spedytorka. W pasjach życiowych podobnie: kajakarstwo, literatura faktu, zwierzęta, fotografia. A w fotografii: mikro, makro, ludzie, zwierzęta, rośliny, architektura... Wędrówka słońca - to historia o podróży słońca po nieboskłonie opowiedziana techniką solarigrafii. To też podróż do korzeni fotografii – do wykonania aparatu otworkowego wystarczy zwykłe pudełko z otworkiem i materiał światłoczuły. To wyprawa nie we współczesnym stylu – podróż, która każe się zatrzymać , poczekać , nie pozwala wszystkiego zaplanować – siły natury planują tutaj za nas.
ADAM OSAK Urodził się i mieszka w Radzyniu Podlaskim Lata 80-te - fotografia czarno-biała, analogowo. Od roku 2015 fotografia cyfrowa, portret, krajobraz, fotografia w podczerwieni. Zainspirowany fotografią konceptualną, powrót do fotografii na kliszy czarno-białej. Członek Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA 2018 - laureat w konkursie fotograficznym "Pamiątka z Radzynia" organizowanym przez Miasto Radzyń Podlaski oraz Radzyński Ośrodek Kultury 2020 - wystawa "Radzyń w podczerwieni" Konceptualizm "Twórcy konceptualizmu w fotografii twierdzili, że przedmiot staje się dziełem sztuki nie dlatego, że posiada pewne walory estetyczne, ale przede wszystkim dlatego, że taka jest właśnie wola samego artysty."
KAROLINA WONS Klatkowiczka: - Moja przygoda z ”cykaniem” zaczęła się od potrzeby inwentaryzacji przestrzeni, od jakiejś atawistycznej potrzeby przemieszczania się i poznawania nowych krajobrazów, gdzie zrobienia zdjęcia było kompromisem pomiędzy zatrzymaniem piękna danego miejsca, a wewnętrznym przymusem opuszczenia go w celu szukania nowego. Przynależność do KLATKI otworzyła mi oczy na fakt, że istnieje coś takiego fotografia subiektywna, że wymaga ona czasu i poświęceń oraz rozkminienia całej gamy tajników technicznych lustrzanek, lamp i statywów. No i jeśli się ten czas ma, to Twoje zdjęcia stają się wtedy podpisem DNA, środkiem wyrazu postrzegania przez Ciebie świata. Także reasumując: stosunek do fotografii: jestem na etapie nauki jak wyrażać się za pomocą tego środka - hobbystycznie bez presji, bez pośpiechu, co najważniejsze - w doborowym towarzystwie!
KRZYSZTOF DUDZIK Rocznik 1979, fotograf amator. Pasjonat podróży uwielbiający odkrywać nowe miejsca i rejestrować ulotne chwile za pomocą aparatu. Prezentacja: „Półwysep arabski”
MONIKA DUDZIK Rocznik 1976, pasjonatka fotografii i rękodzieła artystycznego, miłośniczka książek i seriali. W Radzyńskim Klubie Fotograficznym „Klatka” od 1 stycznia 2020 r. Prezentacja: Wystawa : Pod blokiem: - Nie trzeba wyruszać na drugi koniec świata, aby zobaczyć coś ciekawego. Czasami wystarczy po prostu wyjść z domu i otworzyć się na nowe doznania.
DRUŻYNA PIERŚCIENIA KAROLINA WONS KAMIL PASZKOWSKI ROBERT SOŁTAN JAROSŁAW MATUSZEWSKI Prezentacja: Wyprawa na Podlasie - warsztaty fotograficzne Wyprawa na Podlasie miała być rodzajem podróży w przeszłość, do miejsc, które mają jej ślady, gdzie przeplata się nowe ze starym, gdzie przeplatają się znaki największych religii, gdzie egzystują obok siebie katolicki kościół, prawosławna cerkiew i tatarski meczet. Trzy dni podróży, czworo entuzjastów fotografowania, cztery różne spojrzenia na ludzi, miejsca, krajobrazy.
MAX SKRZECZKOWSKI Magister sztuki, podróżnik, fotograf, wykładowca fotografii na Wydziale Politologii UMCS, fotoreporter magazynu „Lajf”, wieloletni koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych, twórca projektu Kazimierska Wiosna Fotograficzna, międzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich na Ukrainie (2004). Wielokrotnie wyróżniony i nagradzany w konkursach fotograficznych oraz za działania w dziedzinie kultury; zasiadał w jury licznych konkursów fotograficznych. Finalista Grand Press Photo 2021. Z niesłabnącą pasją od lat fotograficznie eksploruje ulotną codzienność życia w Kazimierzu Dolnym, trzykrotnie był na wschodzie Ukrainy na terenie objętym działaniami wojennymi. "Jak znaleźć własną drogę..." Skrzeczkowski to bez wątpienia postać nietuzinkowa, fotograf ekstremalny, ale - co równie ważne - kreatywny. Zaskakuje, podejmując szalone i trudne wyzwania. Świat nieustannie go zachwyca i zadziwia. Kusi i szepcze: „Ruszaj w drogę… nie pożałujesz”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.