Reklama

Pogrzeb śp. Henryka Mateusiaka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Dzisiaj, 17 grudnia w Sanktuarium MBNP w Radzyniu żegnano zmarłego dwa dni temu śp. Henryka Mateusiaka, samorządowca, wójta gminy Borki czterech kadencji ( 1998 – 2014), od roku 2015. sekretarza gminy Czemierniki, wieloletniego prezesa ZOSPRP gminy Borki. Zmarł w wieku 71 lat. We mszy pogrzebowej uczestniczyło bardzo wiele osób, których znał, z którymi współpracował. Słowa wzruszającego pożegnania nad trumną ojca wygłosiła córka Marta, w imieniu druhów strażaków i kolegów z Polskiego Stronnictwa Ludowego żegnał go Tadeusz Sławecki, obecnie członek władz wojewódzkich PSL. Mszę św. koncelebrował kapelan strażaków powiatu radzyńskiego ks. Henryk Och.

- Przyszło nam dzisiaj pożegnać naszego druha, kolegę, sąsiada, przyjaciela. Gdy kilka dni temu spotkaliśmy się w szpitalu, w przedświątecznym okresie, nie mówiłeś o swoim cierpieniu, tylko pytałeś,: - Co w świecie, co w gminie, co w straży? Cały czas, do końca, myślałeś o innych. Teraz w imieniu kolegów strażaków chciałem Ci serdecznie podziękować za to jaki byłeś. Córka mówiła o Twoich talentach jako ojca, a ja chciałem Ci podziękować za to, co robiłeś dla nas wszystkich. A wymienię tylko kilka. Twoje inicjatywy związane z upamiętnieniem wybitnego pilota pochodzącego z gminy Borki, pilota Zdzisława Krasnodębskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 , gdzie mieliśmy honor i zaszczyt najpierw na Okęciu, potem na Powązkach witać jego prochy, a Twoje przemówienie nad grobem może być wzorcem tego jak potrafi rodak witać rodaka. Twoja szeroko pojęta ludowość powodowała, że stałeś się inicjatorem przeglądów teatrów wsi polskiej, spotkań ,,Teatr w opłotkach”, stworzyłeś w Woli Osowińskiej Muzeum Regionalne, gmina stała się skarbnicą folkloru. To tutaj były organizowane regionalne, ponadregionalne konferencje z cyklu - kultura południowego Podlasia. Pozostawiłeś po sobie wiele trwałych rzeczy materialnych, ale też duchowych, bo byłeś po prostu dobrym człowiekiem -  żegnał zmarłego w imieniu strażaków i Polskiego Stronnictwa Ludowego Tadeusz Sławecki. 

 

Podczas uroczystości pojawiło się bardzo wielu samorządowców i pracowników gmin. Były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski ( PSL) z Krasewa ( gm. Borki), radni gminy Borki wielu kadencji.  Byli obecni starostwie: Jerzy Kułak, Lucjan Kotwica. Wójtowie  gmin : Radosław Sałata wraz z zastępcą Ewą Mateusiak, Ireneusz Demianiuk, Wiesław Mazurek  wraz z delegacjami gmin, pani wójt Krystyna Dobrowolska wraz z przewodniczącym rady gminy Janem Skubiszewskim, mieszkańcy Woli Osowińskiej, twórcy inicjatyw kulturalnych w Woli, przedstawiciele Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego i szereg osób , z którymi śp. Henryk Mateusiak współpracował. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy