reklama

Ponad 13. tysięcy ludzi przyciągnęły do gminy Ulan - Majorat dożynki Gminno - Parafialne

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie O wielkim sukcesie organizacyjnym i frekwencyjnym może mówić gmina Ulan - Majorat, która jak co roku od wielu lat, zawsze w każdą trzecią niedzielę sierpnia, organizuje dożynki gminno- parafialne. W tym roku otwierając korowód dożynkowy w powiecie. Gmina jest jedna, ale jeśli chodzi o obręb parafii, dołączają z przepięknymi wieńcami na święto plonów reprezentacje sołectw z gminy Borki: Olszewnicy, Krasewa i Woli Chomejowej oraz sołectwa z gm. Radzyń Podlaski: Bedlna. W tym roku atrakcje kulinarne, wydarzenia muzyczne i rozrywkowe ściągnęły do gminy tysiące uczestników.
reklama

W tym roku  Gmina Ulan-Majorat obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. W 1973 r. w powiecie łukowskim utworzono Gminę Ulan-Majorat, w skład której weszły 23 sołectwa: Dminin, Domaszewnica, Domaszewnica Kolonia, Gąsiory, Kępki, Klębów, Kolonia Domaszewska, Paskudy, Rozwadów, Rzymy, Rzymki, Rzymy-Las, Sętki, Skrzyszew, Sobole, Stanisławów, Stok, Ulan Duży, Ulan-Majorat, Wierzchowiny, Zakrzew, Zarzec Ulański i Żyłki. Jeszcze w październiku tego roku z gminy Ulan-Majorat wyłączono Dminin, Rzymy, Rzymki, Rzymy-Las i włączono do sąsiedniej gminy Łuków. Odbyło się to na wniosek mieszkańców tych miejscowości. Nieco później z sołectwa Ulan-Majorat wyodrębnione zostało sołectwo Ulan Mały i w ten sposób powstała gmina w granicach funkcjonujących do chwili obecnej, obejmująca 20 sołectw.  W 1976 r. zlikwidowane zostały powiaty i utworzono 49 województw, między innymi województwa siedleckie i bialskopodlaskie. Niemal cały powiat łukowski wszedł w skład województwa siedleckiego, a tylko naszą gminę włączono arbitralnie, bez zasięgania opinii mieszkańców, do nowego województwa bialskopodlaskiego. Konsekwencją tego było związanie się w naturalny sposób z innym pobliskim miastem – Radzyniem Podlaskim, które również należało do województwa bialskopodlaskiego. Reforma administracyjna w 1999 r. wprowadziła kolejne szczeble administracji samorządowej – samorząd powiatowy i samorząd województwa, zlikwidowano 49 województw i utworzono 16 nowych. W takim kształcie samorząd gminny funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

 

 

Tegorocznymi Starostami dożynek zostali: Barbara i  Paweł Świderscy z Żyłek, którzy złożyli bochen chleba dla Gospodarzy Dożynek – Jarosława Koczkodaja Wójta Gminy Ulan-Majorati  oraz Księdza Krzysztofa Pawłowskiego – proboszcza Parafii Ulan. 

 

Uhonorowani medalem „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawanym za szczególne wyróżnienie w produkcji rolniczej zostrali:  Karol Domański ze Stoku, Andrzej Klębowski z Zakrzewa, Edyta Mazurek z Klębowa, Marzanna Górska z Sętek, Małgorzata Kurowska z Wierzchowin, Wojciech Zalewski z Zakrzewa. 

 

fot. Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie - Majoracie 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama