reklama
reklama

Rada Gminy Wohyń godzi się na likwidację dwóch wiejskich szkół

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rada Gminy Wohyń   godzi się na likwidację dwóch wiejskich szkół  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieRada Gminy Wohyń większością głosów podjęła uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji dwóch wiejskich szkół podstawowych. Radni są za tym, żeby ze względów finansowych z końcem tego roku szkolnego zlikwidować SP w Ossowie, która szczyci się stuletnią tradycją oraz SP w Bezwoli, która powstała w roku 1967, a kształci od kilkunastu lat dzieci również z Ośrodka dla Cudzoziemców
reklama

Na sesji Rady Gminy przedstawiciele  Ossowy i Bezwoli, dyrektor, nauczyciele, także nieliczni radni przedstawiali argumenty za pozostawieniem placówek, padły jednak silne kontrargumenty podane przez wójta Tomasza Jurkiewicza.  Głównym powodem drastycznych cięć w strukturze oświaty jest ekonomia.  -  W tym roku  mamy jako gmina 6 mln zł subwencji oświatowej, po styczniowej podwyżce dla nauczycieli przed nami staje widmo dokladania do subwencji 6 mln 200 tys.zł. Nie mamy skąd wziąć takich pieniędzy - tłumaczy wójt. Przypomina, że gmina dokladała do subwencji oświatowej do tej pory sporo: 3, 5 mln, ponad 4 mln, ale już przekroczenie 6 mln jest kwotą nie do przejścia. - Muszę jako wójt dbać o zrównoważony budżet dla całej gminy i myśleć także o innych działaniach. Jest to dla mnie ogromnie trudna decyzja, ale nie mamy wyjścia - tłumaczy. Zapewnia, że likwidacja szkół i przeniesienie uczniów do Zespołu Szkół w Wohyniu ze względu na dużo lepiej wyposażoną bazę dydaktyczną oraz wyższą zdawalność  podczas egzaminów jest dla uczniów atrakcyjnym rozwiązaniem. 

reklama

 

Uzasadnienie: małe, nierentowne szkoły 

Główną przyczyną podjęcia uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji szkół jest kryzys demograficzny, mała liczba dzieci i duże koszty prowadzenia placówek. W uzasadnieniu do uchwały padają dane. W szkole w Ossowie uczy się 25 dzieci, w oddziałach przedszkolnych jest 10 dzieci. zatrudnionych jest obecnie 14 nauczycieli (10,98 etatu) oraz 2 pracowników niepedagogicznych (1,75 etatu).  W szkole w Bezwoli uczy 50  dzieci,  22 uczniów stanowią cudzoziemcy. Zatrudnionych jest obecnie 21 nauczycieli (14,02 etatu) oraz 3 pracowników niepedagogicznych (2,5 etatu).

Po likwidacji szkół każdy z uczniów z pewnością znajdzie dla siebie miejsce w wohyńskiej szkole, ale czy każdy nauczyciel znajdzie pracę ? To pytanie, które zadaje sobie teraz duża grupa nauczycieli z gminy Wohyń. Decyzja o zatrudnieniu ma zależeć od dyrekcji innych szkół i sytuacji na rynku pracy. 

reklama

 

Więcej o zamiarze likwidacji placówek w papierowym wydaniu Wspólnoty Radzyńskiej. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama