Stowarzyszenie powstało we wrześniu 2010 roku. Działa na rzecz rozwoju szkolnictwa w powiecie. – Zajmujemy się także działalnością charytatywną, pomagamy osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej, podtrzymujemy tradycje patriotyczne, dbamy o miejsca pamięci narodowej w powiecie. Wspieramy podnoszenie umiejętności zawodowych osób dorosłych, dzieci i młodzieży – wylicza Renata Manowiec, prezes Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie organizuje konkursy, poświęcone np. twórczości Henryka Sienkiewicza, a także konferencje popularnonaukowe. Jedna z najciekawszych dotyczyła handlu ludźmi. Prelegenci zastanawiali się, czy zjawisko jest mitem, czy też dzieje się naprawdę. Dyskutowano też nad historią rzemiosła na południowym Podlasiu i kulturą regionu. Organizacja bierze udział w corocznej akcji narodowego czytania pod patronatem prezydenta. – Wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Radzyniu zorganizowaliśmy akcję czytania "Zemsty", "Lalki" , Quo vadis", "Wesela" w przestrzeni miasta – wylicza Jolanta Bilska, sekretarz stowarzyszenia.
Jak zrodził się pomysł jego założenia? – W 2010 roku byłam wicedyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Zastanawiałam się, co trzeba zrobić, aby szkoła działała jak najbardziej efektywnie. Naszym celem było stworzenie nowoczesnej edukacji, rozwijającej pasje uczniów, otwartej na współpracę z innymi podmiotami – tłumaczy Grażyna Dzida, dyrektor ZSP w Radzyniu Podlaskim i pierwszy prezes stowarzyszenia.
Problemem był jednak brak tzw. osobowości prawnej szkoły. Placówka nie mogła pozyskiwać dodatkowych pieniędzy na działalność pozalekcyjną.
– Panaceum na te problemy miało być stowarzyszenie. Mimo braku doświadczenia w prowadzeniu organizacji pozarządowych, we wrześniu 2010 roku założyliśmy Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych – wspomina Grażyna Dzida.
Z okazji obchodzonych niedawno "10.urodzin" organizacji powstała książka poświęcona działalności stowarzyszenia współfinansowana przez powiat radzyński. Przypomniane zostały w niej najważniejsze wydarzenia minionej dekady. Autorkami publikacji są: Jolanta Bilska, Grażyna Dzida i Renata Manowiec.
– Dziękujemy staroście Szczepanowi Niebrzegowskiemu, zarządowi powiatu, władzom miasta i gminy Radzyń Podlaski oraz instytucjom i pracodawcom za dekadę wspólnych działań na rzecz oświaty radzyńskiej – mówi G. Dzida.
Osoby, które chcą wesprzeć stowarzyszenie, mogą to zrobić, przekazując 1 % podatku. – Z tych pieniędzy corocznie fundujemy stypendia dla najzdolniejszych uczniów, którzy odnoszą sukcesy w sporcie, edukacji lub w działalności artystycznej – tłumaczy Renata Manowiec.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.