reklama

Radzyńskie lokale na prestiżowym Lubelskim Szlaku Kulinarnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Lokalne Grupy Działania z terenu Lubelszczyzny, w tym radzyńska LGD ZAPIECEK zorganizowały wyjazd studyjny do miejsc kulinarnych, gastronomicznych, sadowniczych, a nawet do starego młyna w Bełżycach, z których współcześnie nasz region jest dumny. To w tych punktach na Lubelskim szlaku Kulinarnym można nie tylko wspaniale zjeść i nasycić się pełnią doznań ,, z sadu i ogrodu", ale można też poznawać lokalną historię. Miejsca wybrane przez pięć LGD - ów z terenu nam całkiem bliskiego są warte nie tylko odwiedzenia, ale właśnie - ... zasmakowania. To nie tylko lubelski cydr, cebularz, kładzione kluski z twarogiem i skwarkami, ale znakomite wino z winnicy WINOGRODY czy radzyńska nowinka - ,,radzyniaczek" w Gryzli Bar czy kartoflanka z z wędzonym karpiem, twarogiem i okrasą z pomidorów we ,,Wrzącej Wodzie". Lokale są wybrane, często i gęsto utytułowane w licznych konkursach na terenie całego kraju. Francuskie powiedzenie ,,crème de la crème" ( najlepsze z najlepszych) - w tym miejscu są jak najbardziej - na miejscu. Zapraszamy do fotogalerii z wyjazdu i do fragmentu lektury wydanego folderu dzięki współpracy pięciu Lokalnych Grup Działania: Kraina wokół Lublina, Zapiecek, Krasnystaw Plus, Ziemia Biłgorajska oraz Ziemia Kraśnicka z Samorządem Województwa Lubelskiego.
reklama

 - Jeżeli ktoś lubi dobrze zjeść, to zapraszamy na Lubelski Szlak Kulinarny podczas urlopu, weekendowe go wypadu, rowerowej przejażdżki czy podróży przez Lubelszczyznę. Podróż tym szlakiem to gwarancja wspaniałych kulinarnych doznań i mile spędzonego czasu - zachęcają Lokalne Grupy Działania z najbliższej nam - Lubelszczyzny. 

 

 

Lubelski Szlak Kulinarny narodził się w ramach projektu "Zasmakuj w Tradycji – Lubelski Szlak Kulinarny" powstałego dzięki współpracy pięciu Lokalnych Grup Działania: Kraina wokół Lublina, Zapiecek, Krasnystaw Plus, Ziemia Biłgorajska oraz Ziemi Kraśnickiej z Samorządem Województwa Lubelskiego. Szlak został wytyczony na terenie powiatów lubelskiego, radzyńskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego i biłgorajskiego. Jego celem jest upowszechnianie turystyki kulinarnej oraz zaangażowanie lokalnych producentów, przetwórców, właścicieli agroturystyk, restauracji i innych obiektów gastronomicznych w promowanie produktów regionalnych i tradycyjnych Lubelszczyzny. Zadaniem projektu jest rozszerzanie na tym terenie nowej formy turystyki – turystyki kulinarnej. Szlak kulinarny pozwala turystom poznać nie tylko zabytki i krajobrazy regionu, ale też odkrywać jego unikatowy smak i zapach. A smak Lubelszczyzny jest bardzo różnorodny. Dlatego na szlaku wybrano obiekty, w których prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem oraz wprowadzaniem na rynek produktów charakterystycznych dla naszego regionu. Celem tego przewodnika jest wskazanie miejsc, w których można znaleźć wysokiej jakości produkty lokalne oraz spróbować regionalnych przysmaków z gwarancją dbałości o tradycyjny proces przygotowania. Wstępując na opisywany szlak, można delektować się polecanymi przysmakami Lubelszczyzny wpisanymi na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego, m.in.: zawijasem nasutowskim, pierogami gałęzowskimi, zupą chłopską fajsławicką, serami z ziołami, produktami z Mikołajówki, pierogiem (pirógiem) biłgorajskim, dawniej zwanym "krupniakiem". Warto też wstąpić do jednej z opisanych winnic. Choć tradycje winiarstwa na Lubelszczyźnie sięgają średniowiecza, to dopiero teraz przeżywają prawdziwy renesans. Większość to młode winnice, w których grona zbierane są ręcznie. Produkuje się z nich wiele gatunków win. Zazwyczaj doskonałe położenie upraw winorośli zapewnia im największą możliwą ekspozycję na promienie słoneczne. Wszystkie lubelskie winnice wyróżnia butikowa produkcja i pasja ich twórców, którzy całymi rodzinami angażują się w produkcję wina. 

 

A oto polecane  miejsca: 

Lubelski Szlak Kulinarny LGD KRAINA WOKÓŁ LUBLINA 1. Gospodarstwo Agroturystyczne Genowefa Baran 2. Tłocznia Naturalnych Soków i Cydru. Gospodarstwo Ogrodnicze „Szczepanówka” Elżbieta Buła 3. Gospodarstwo Agroturystyczne „U Grażki” 4. Restauracja „Stary Młyn” 5. Bar „U Saszy” 6. Pasieka Hodowlana Z.M. Janikowie 7. Restauracja „Złota Rybka” 8. Piekarnia „Pola”, „Zagroda Piekarza” 9. „Młyn Bychawa” 10. Winnica „Winogrody” Ryszard Bojarski 11. „Karczma Zbójnicka”

 

LGD KRASNYSTAW 12. Restauracja „Jankes” 13. Restauracja „Storczyk” 14. „BabaBar” 15. Sery z ziołami Jerzy Moń

 

LGD ZAPIECEK (POWIAT RADZYŃSKI ) 16. Bistro „Wrząca Woda” 17. Restauracja „Pauza” 18. Hotel „Manhatan” 19. Olejarnia „NaOlejowani.pl” 20. „Gryzli Bar”

 

LGD ZIEMI KRAŚNICKIEJ 21. „FRUX SOLIS soki, owoce i warzywa” Małgorzata Solis 22. Hotel Restauracja Zajazd „Marta” Michał Stelmach 23. Agroturystyka „U Bożenki” Bożena Oleszko 24. Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa „Jutrzenka”

 

LGD ZIEMIA BIŁGORAJSKA 25. Agroturystyka ,,Pod Lipą” 26. Winnica „Gronowscy” SC Ryszard Gronowski 27. Centrum Turystyki Wiejskiej „Alicja Czarna” 28. Zajazd „Na Rozdrożu” 29. Przedsiębiorstwo Handlowe „BARĆ” Włodzimierz Cyc 30. Winnica „Lipowiec” Leszek Popko 31. „Zagroda Roztocze”

 

RADZYŃ : 

 Bistro "Wrząca Woda" Armii Krajowej 36/U1 Radzyń i okolice sprzyjają wszelkim rodzajom turystyki pieszej, rowerowej i kulinarnej. Dla zakręconych na punkcie Radzynia, którzy chcą odkrywać jego nowe kulinarne miejsca, polecamy bistro "Wrząca Woda". To klimatyczne miejsce z autorskim menu Artura Bobera wraz z żoną Sylwią. Artur wiele lat jeździł po świecie, uczył się gotowania, by po latach wrócić do Radzynia Podlaskiego i stworzyć smaczne i nowoczesne menu zakorzenione w tradycji. Oparte na lokalnych, sezonowych produktach najwyższej jakości. Bistro serwuje potrawy z niezwykłą starannością. Szef kuchni osobiście przygotowuje i wykańcza każdą nich. Nie tylko smaki, ale wygląd potraw jest bardzo dopracowany. W menu znaleźć można takie potrawy jak tradycyjny żurek gotowany na wywarze z wędzonki, kotlet schabowy z kością, siekany tatar wołowy jak i zupę rybną oraz zupę ziemniaczaną. Ponieważ lokal ten otworzono całkiem niedawno, to można wpadać tu, będąc w Radzyniu albo przez niego przejeżdżając, na sezonowe nowości. Potrawy można zamawiać od środy do niedzieli na miejscu i na wynos. Artur Bober poleca kartoflankę z wędzonym karpiem, twarogiem i okrasą z pomidorów. To tradycyjna zupa tego ziemniaczanego regionu, ale podana w formie delikatnego kremu z najlepszych lokalnych ziemniaków i wędzonego karpia z sąsiednich łowisk.

 

Restauracja "Pauza" ul. Budowlanych 1 Restauracja "Pauza", której nazwa wywodzi się z obowiązkowej przerwy dla kierowców, znajduje się obok stacji benzynowej przy ruchliwej drodze krajowej nr 19. Nie spodziewajmy się jednak przydrożnego baru. Pan Daniel, właściciel restauracji, swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał w największych i najpopularniejszych restauracjach w kraju. Dlatego "Pauza" to nowoczesne, jasne i przestronne wnętrza zaprojektowane przez popularną architektkę. Dają wytchnienie nie tylko podróżnym, ale też są miejscem spotkań rodzinnych i biznesowych. Restauracja połączona jest z hotelem, dużym parkingiem i placem zabaw. Menu też ma niewiele wspólnego z przydrożnym barem. Restaurator stworzył własne menu z wieloma tradycyjnymi potrawami, wykorzystując lokalne produkty takie jak karpie z łowisk w Siemieniu. Polecamy wstąpić na przygotowywane z nich pierogi z karpiem. Smażone w chrupiącej skórce z soczystym nadzieniem podane ze śmietaną. Lokalnych produktów możemy też posmakować, zamawiając policzki wieprzowe. Mięso jest soczyste o intensywnym smaku i wyczuwalnej kleistości podane z lokalnymi kremowymi ziemniakami. Wystarczy zrobić pauzę w podróży, by spróbować tych specjałów.

 

Hotel "Manhatan" Warszawska 37 Pałac Potockich w Radzyniu to jedna z największych i najpiękniejszych budowli tego typu w Europie. Dzięki zaangażowaniu władz miasta i mieszkańców Radzyński Pałac znalazł się w gronie 7 nowych cudów Polski i zwyciężył w V edycji plebiscytu "National Geographic Traveler". Na uwagę zasługuje też kościół Świętej Trójcy, który jest na Szlaku Renesansu Lubelskiego. Odwiedzając te cenne zabytki, warto wstąpić do położonej niedaleko, w samym centrum Radzynia restauracji "Manhatan". Prowadzi ją rodzina Szczepaniuków, która jest związana z gastronomią radzyńską od ponad 45 lat. Restauracja i hotel z nią połączony znajdują się w uroczej i bardzo zadbanej miejskiej kamienicy. Serwują tu tradycyjne, smaczne potrawy kuchni polskiej. . Kuchnia radzyńska to tradycyjna kuchnia lubelska, dlatego na szczególną uwagę zasługują placki ziemniaczane, przygotowane z najlepszych lokalnych ziemniaków. Podaje się je codziennie na wiele sposobów: z łososiem i śmietaną, sosem grzybowym, ze śmietaną i konfiturą, w formie szaszłyków z sezonowymi warzywami. Czy zwiedzając Radzyń Podlaski, czy podróżując w pobliżu warto zatrzymać się i wybrać ulubiony dodatek do placków.

 

K&M Business Marek Korczyk Ossowa 134A ( gm. Wohyń) Lubelszczyzna ze względu na obfitość upraw oleistych ma bogate tradycje olejarskie. Przemierzając trasy rowerowe w tym regionie, wokół widzimy liczne pola rzepaku, słoneczników oraz lnu. Współcześnie mamy renesans produkcji rzemieślniczej oleju, w który wpisuje się manufaktura NaOlejowani.pl. Jej właściciel pan Marek mówi, że wyciska zdrowie w postaci smacznych, aromatycznych olejów zimnotłoczonych doskonale odnajdujących zastosowanie w codziennym życiu. Tłoczenie na zimno jest jednostopniowym procesem, gdy nasiona dostarczane do prasy wyciskane są tylko raz. Tu oleje wytwarzane są bez pośpiechu, aby nie uronić ani kropli zdrowia w optymalnej temperaturze, poddawane są naturalnej filtracji (sedymentacji). Taka metoda uznawana jest w pełni za ekologiczny proces. Skrócenie czasu do minimum od tłoczenia do dostawy oraz rozlanie do ciemnych butelek gwarantuje świeżość i jakość oferowanych olejów. W 2018 r. manufaktura wdrożyła System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (Hazard Analysis and Critical Control Points, HACCP) produkcji żywności, który jest gwarancją bezpieczeństwa i satysfakcji konsumentów. Gama produktów NaOlejowani została uhonorowana certyfikatem "Marka Lubelskie" w edycji 2022 roku. W ofercie króluje: olej lniany, rzepakowy i słonecznikowy wytwarzany z surowców nabywanych bezpośrednio od lokalnych rolników oraz oleje z czarnuszki, konopii, ostropestu oraz pestek dyni. Można je nabyć bezpośrednio na miejscu w olejarni albo zamówić w sklepie internetowym. Należy pamiętać, by przed spożyciem wstrząsnąć butelką, bo na dnie jest cenny dla zdrowia błonnik.

 

Gryzli Bar ul. Gwardii 6  Kuchnia w Gryzli to świeże, sezonowe podróże kulinarne, gdzie można spróbować zarówno tradycyjnych dań regionalnych, jak i wariacji w temacie kuchni świata. Gryzli Bar oferuje dania wegetariańskie, dania obiadowe, kuchnia tex-mex, pizza. Właściciele Michał i Magdalena Kiewel, po ponad 12 latach zdobywania doświadczenia, powrócili do rodzinnego miasta by stworzyć przestrzeń działań twórczych. Lokal powstał w 2016 roku łącząc dobre jedzenie z fajną zabawą. Michał Kiewel – szef kuchni z długoletnim doświadczeniem, oraz Magdalena – kulturoznawca i menadżer gastronomii razem tworzą miejsce kulturalne i kulinarne. Gryzli kojarzone jest z kuchnią wegetariańską, jako pierwsi w mieście zaczęli promować ten rodzaj dań wśród mieszkańców. Z biegiem lat pomysł się rozwinął, do karty dań zawitały również inne pozycje. Współpracując z radzyńską mleczarnią, regionalnym producentem win, jak również lokalnymi browarami rzemieślniczymi i producentami warzyw, kładą duży nacisk na rozwój regionalny i wsparcie sąsiedzkie. Najważniejszą nagrodą dla właścicieli są wyrazy uznania gości zapisywane na serwetkach, które są oprawione w ramki i zawieszone na ścianie, zbierane przez wszystkie lata działalności. Lokal został wyróżniony w plebiscycie Mistrzowie Smaku województwa lubelskiego w kategorii Bar/Jadłodajnia/Bistro roku 2018, zajmując pierwsze miejsce w powiecie. Gryzli w dużej mierze korzysta z produktów sezonowych i usług lokalnych producentów w celu minimalizowania łańcuchów dostaw. Promując idee nie marnowania żywności, dlatego też każdego dnia gotowana jest ograniczona ilość dań, z warzyw z sąsiadującego z lokalem bazaru. Warty spróbowania jest Kociołek Drwala, danie autorskie przygotowywane z grzybów z okolicznych lasów, wędzonki robionej na miejscu, i ziemniaków od Mariusza :) Podawany z grzanką z radzyńskim Bursztynem. Kociołek to syte, wyjątkowe danie jednogarnkowe dla jednej, lub kilku osób. Kolejna propozycja lokalu to Placek Radzyniaczek, czyli cebularz po radzyńsku. Skosztujemy tu pieczarek z bliskiej pieczarkarni z dodatkiem cebuli i sera z radzyńskiej mleczarni, wszystko to na drożdżowym placku z ziołami. Godne uwagi są również zestawy obiadowe, które nieczęsto się powtarzają. Każdego dnia lokal oferuje inną propozycję. Szef kuchni zaskakuje daniami zarówno z kuchni tradycyjnej, np. hreczniaki lub cepeliny, jak i światowej, np langosze, ramen czy enchilladas. W gorące dni lokal serwuje lemoniadę z owoców sezonowych, np truskawki z rabarbarem, w chłodne zaś można się rozgrzać grzańcem, na bazie soku z najlepszych jabłek z okolicznych sadów, z aromatycznym korzennym akcentem. Lokal proponuje również własne piwo "Gryzli", wyprodukowane w kooperacji z browarem rzemieślniczym. Będąc na miejscu zapytajcie o Piwonię i Branicówkę, drinki których nie spotkacie nigdzie indziej. Nazwę swoją zawdzięczają rejonom z których pozyskiwane były owoce do przygotowania drinka.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama