Reklama

Reklama

Robert Mazurek chce stworzyć mini-galerię w Kaplicy Aniołów Stróżów

Opublikowano: wt, 9 mar 2021 06:00
Autor:

Robert Mazurek chce stworzyć mini-galerię w Kaplicy Aniołów Stróżów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu przewodniczący Robert Mazurek zgłosił wniosek dotyczący opieki nad zabytkami, konkretnie - nad kaplicą p. w. Aniołów Stróżów.

Reklama

Mazurek zaproponował  formę jej zagospodarowania poprzez stworzenie mini-galerii, która będzie udostępniana dla zwiedzających na podstawie współpracy z władzami miasta oraz władzami powiatu a udostępniającym będzie ROK na zasadzie podobnej jak w przypadku Punktu Informacji Turystycznej.

Już w 2009 r. informowano o odkryciu wiele starych napisów, które mogą pozwolić na wyjaśnienie kilku XVII-wiecznych zagadek. Specjaliści mieli nadzieję na dokładne ustalenie grupy rzemieślników i artystów należącej do czołowego muratora ordynacji zamojskiej, Jana Wolffa. 

Przypadkowo odkryte napisy

Natrafiono na nie podczas konserwacji nieużytkowanej od dziesięcioleci kaplicy pw. Aniołów Stróżów przy ul. Sitkowskiego. Dawniej służyła ona staremu szpitalowi; wstawiano tam oczekujące na pogrzeb ciała zmarłych. Kaplica od dziesięcioleci była pusta, ale jej ośmioboczna bryła intrygowała  Adama Świcia, ówczesnego radnego powiatu radzyńskiego.

– Udało się nam przekonać Zarząd Powiatu, że warto wyremontować zabytkowy obiekt – nie krył satysfakcji Świć.

Przedsiębiorstwo Remontu i Konserwacji Zabytków zdejmując stare zniszczone farby wapienne natrafiło na  napisy. Zawiadomiony konserwator, Jan Maraśkiewicz stwierdził, że prawdopodobnie kaplica pochodzi nie z XVIII, lecz z XVII wieku.

-Trzeba było zabezpieczyć fragmenty malowideł i napisów. Są one bardzo rzadkie na terenie północnej Lubelszczyzny. Pierwszy raz spotykam nagromadzenie tak dużej liczby podpisów i tekstów – wspomina Maraśkiewicz. – Wstępnie datujemy to odkrycie na XVII wiek.

Jeszcze kilkanaście lat temu stan techniczny budowli pozostawiał dużo do życzenia. Dopiero w latach 2009-2011 przeprowadzony został kapitalny remont. Odnowiono elewację i wymieniono dach. Niemała w tym zasługa  Adama Świcia, ówczesnego radnego powiatowego, który na sesjach Rady Powiatu wytrwale dopominał się o odnowienie zabytku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  Gosia

  Tak? To sobie pojedźcie zobaczyć muzeum i dom kultury w Kocku.

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  Ela

  Świć będąc radnym "opzycyjnym" prztulił stanowisko zastępcy przewodniczącego i co zrobił z pomysłem ? Brak realizacji bo ten gość tylko gada...

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  Bolo

  Świć od lat tylko gada a Mazurek działa!

  • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -3

   batlam

   A Bolo równocześnie pisze i działa.