reklama
reklama

Rzecznik wojewody lubelskiego wyjaśnia powody zrzeczenia się mandatu przez radnego powiatu Jarosława Ejsmonta

Opublikowano:
Autor:

Rzecznik wojewody lubelskiego wyjaśnia  powody  zrzeczenia się mandatu przez radnego powiatu Jarosława Ejsmonta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieWe wtorek podczas sesji rady powiatu nie był obecny jeden z radnych, Jarosław Ejsmont. Przewodniczący rady Robert Mazurek przekazał radnym krótką informację, iż radny zrezygnował z pełnienia mandatu. Nie podał uzasadnienia. Zapytaliśmy rzecznik wojewody lubelskiego, czy radny dobrowolnie się zrzekł, czy też został zmuszony do tego przepisami prawa. Poniżej publikujemy treść pisma, które otrzymaliśmy z biura rzecznika, Agnieszki Strzepki.
reklama

 - Iinformuję, że Wojewoda Lubelski 27 kwietnia 2021 r. wydał zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego Rady Powiatu w Radzyniu Podlaskim Pana Jarosława Ejsmonta. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym, zarządzenie zastępcze staje się prawomocne z upływem terminu do wniesienia skargi albo z dniem oddalenia lub odrzucenia skargi przez sąd administracyjny (art. 85a ust. 3 w zw. z art. 85 ust. 5).

 

W przedmiotowej sprawie Pan Jarosław Ejsmont wniósł skargę na zarządzenie zastępcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Wyrokiem z 30 listopada 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę złożoną przez radnego. Pan Jarosław Ejsmont złożył od ww. wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według informacji udostępnionych w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (www.orzeczenia.nsa.gov.pl), Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 31 stycznia 2023 r., oddalił skargę kasacyjną złożoną przez radnego.

reklama

 

Zarządzenie zastępcze stało się prawomocne z dniem oddalenia skargi kasacyjnej przez NSA.

 

Zgodnie z art. 387 § 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego powiatu komisarz wyborczy postanawia o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. Do chwili obecnej do Wojewody Lubelskiego nie wpłynął odpis wyroku NSA w przedmiotowej sprawie.

 

Niezwłocznie po otrzymaniu tego orzeczenia, organ nadzoru poinformuje o tym właściwego Komisarza Wyborczego.

 

 Agnieszka Strzępka /-/ Rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama