Alicja Wójtowicz- kierownik ONS w Radzyniu Podlaskim wyjaśnia: PSSE w Radzyniu Podlaskim, w odpowiedzi na zapytania skierowane w dniu 14 marca dot. zachorowań na polio informuje, że nie wpłynęło do PPIS w Radzyniu Podlaskim podejrzenie zachorowania/rozpoznania ostrego porażenia wiotkiego (OPW) wywołanego wirusem polio. Niemniej, na skutek wzmożonego ruchu migracyjnego (wyjazdy za granicę, kryzys wojenny na terenie Ukrainy) mogą pojawić się zachorowania, które nie były dotychczas rejestrowane na nadzorowanym terenie.
Kierownik podkreśla : W związku z tym, należy podkreślić znacznie realizacji szczepień ochronnych (zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych), jako profilaktyki mającej na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i zakażeń.
W Polsce szczepienie obowiązkowe
Przypomnijmy ( za Światową Organizacją Zdrowia WHO), że zakaźna choroba Poliomyelitis (inaczej: porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, choroba Heinego i Medina) jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez enterowirus, który jest zaraźliwy szczególnie dla dzieci poniżej 5. roku życia, ale zachorować może każda niezaszczepiona osoba, bez względu na wiek. Pierwsze szczepienia przeciw polio na szeroką skalę przeprowadzono w Polsce w 1959 i 1960 roku, co wpłynęło na znaczne ograniczenie liczby zachorowań na tę chorobę. Ostatni przypadek zachorowania na polio w Polsce w wyniku zakażenia dzikim poliowirusem przypadł na 1984 rok. - Ze względu na to, że polio nie zostało wyeliminowane we wszystkich miejscach na świecie, istnieje ryzyko sprowadzenia choroby z zagranicy - przestrzegała organizacja jeszcze kilka lat temu. W Polsce szczepienie na polio wciąż pozostaje obowiązkowe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.