"Wolność jest nam zadana, nie jest dana raz na zawsze"
Sztuką jest umierać za Ojczyznę,
ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć
- rozpoczął słowami kard. Stefana Wyszyńskiego wprowadzenie do liturgii, starosta radzyński, Szczepan Niebrzegowski.
Oddajemy hołd walczącym i poległym. Walczącym o realizację największego celu - odbudowę Rzeczypospolitej. Kilka pokoleń Polaków walczyło o przywrócenie naszej państwowości. Niepodległość, wywalczona w 1918 r. nie jest nam dana raz na zawsze. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym , co powinno nas łączyć, a nie dzielić.
-podkreślał starosta.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, harcerze, liczne poczty sztandarowe, delegacje instytucji publicznych oraz placówek oświatowych.
Na ile jestem polski? Na ile Chrystusowy?
- pytał w homilii ks. Roman Wiszniewski, dziekan dekanatu radzyńskiego. Wspomniał, że polski nacjonalizm nigdy nie żywił się krwią oraz m. in. o reprezentowanych przez niektóre media "szkołach pogardy", szkalujących polskie wartości narodowe.
Jesteśmy ogniwem tego narodu. Z duchem wdzięczności odnosimy się do dziedzictwa, do którego zostaliśmy wprowadzeni. Przez rodziców, nauczycieli, księży, dziadków, pisarzy, poetów w dziedzictwo, któremu na imię Polska.
Słoneczna pogoda sprzyjała świętowaniu. Podczas przemarszu z sanktuarium MBNP na plac Wolności rozbrzmiewały patriotyczne pieśni, m. in. "Żeby Polska była Polską" Uroczystości na placu Wolności rozpoczęły się od wciągnięcia falgi narodowej na maszt i wspólnym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" - tym samym Radzyń włączył się do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu". Delegacje złożyły wieńce i wiązanki.
"Stajemy jako naród i lud Boży"
W swoich przemówieniach Jerzy Rębek - burmistrz Radzynia, wójt gm. Radzyń Wiesław Mazurek oraz wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk podkreslali rolę poprzednich pokoleń w odzyskaniu niepodległości. Zwracali uwagę na rolę narodowej jedności, mimo dzielących społeczeństwo różnic i poglądów politycznych.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości miłośnicy dwóch kółek, po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyli na rowerową trasę śladem Legionów Piłsudskiego.
Zwieńczeniem obchodów będzie koncert w sali kina "Oranżeria" (początek o godz. 16.00) - "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród". Każdy przybyły otrzyma prezent od PGE Dystrybucja - "Radzyński Śpiewnik Patriotyczny", by czynnie włączyć się w śpiew pieśni i piosenek patriotycznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.