reklama
reklama

Starosta radzyński: "Aby pamięć o Żołnierzach Niezłomnych nigdy nie zaginęła"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Starosta radzyński: "Aby pamięć o Żołnierzach Niezłomnych nigdy nie zaginęła" - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieDziś, mszą św. w kościele Św. Trójcy rozpoczęły się radzyńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po liturgii zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych złożyli wiązanki pod murem byłej katowni Gestapo/UB na ul. Warszawskiej 5A. - Dziś stajemy, aby podziękować Panu Bogu za dar wolnej Ojczyzny i za ludzi, dzięki którym tą wolność dzisiaj mamy- powiedział na początku mszy św. ks. Krzysztof Pawelec.
reklama

Wyklęci po wojnie podjęli walkę o pewne wartości. Dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie, jeszcze bardziej odczytujemy, jaką wartość miał ten czas podjęcia trufu, wysiłku i życia przez Żołnierzy Niezlomnych. Jaką wartością była miłość ojczyzny naszych braci i sióstt, żyjących w tamtym czasie. Widzimy dziś czym jest walka w wolność Ojczyzny, kiedy możemy być świadkami walk o wolność Ukrainy.

- mówił w homilii proboszcz parafii Św. Trójcy, ks. Krzysztof Pawelec

Uroczystości pod byłą katownią prowadził radny Rady Miasta, Piotr Skowron.

Rozpoczęły się one odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Odbył się także apel poległych, podczas którego wspominano dowódców żołnierzy antykomunistycznego podziemia, także z obwodu radzyńskiego.

reklama

Głos zabrał starosta powiatu radzyńskiego, Szczepan Niebrzegowski  - przypomniał, że obchodzone dziś święto zostało stworzone przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W obliczu sytuacji za naszą wschodnią granicą są aktualne ich słowa o wolności, potrzebie walki o ojczyznę. Ukraińcy przeżywają dziś hekatombę, które przypominają nam obrazki z II wojny światowej w Polsce. 

Rębek: dziś porzeba nam narodowej solidarności

Burmistrz Jerzy Rębek w obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie apelował  o czujność, jedność i solidarność. 

Dziękujemy Bogu za wolną, niepodległą Ojczyznę. Spotykamy się w szczególnym miejscu dla całego środowiska radzyńskiego, przy murach katowni Gestapo i UB. Miejsca szczególnego, gdzie krew naszych rodaków została przelana. Obyśmy nie zaniedbali tego, co dla nas, Polaków jest najcenniejsze: ochrona wiary, wolności, niepodległości.

reklama

Samorządowcy dziękowali również za wszelką okazaną pomoc, jaką ofiarują mieszkańcy powiatu radzyńskiego wojennym uchodźcom.

Wiązanki złożyli delegacje:

-  Starostwa Powiatowego

-  Urzędu Miasta Radzyń

-  Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Inspektorat Radzyń z inspektorem rejonowym Radosławem Salatą

-  NSZZ "Solidarność" oddział Radzyń

- Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II

 

Dopełnieniem obchodów będzie czwartkowa zbiórka krwi na pl. Wolności oraz niedzielny Bieg Pamięci "Tropem Wilczym" w parku miejskim (start - godz. 20.00).

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama