18 listopada Uczniowie klasy I TPM, II TA oraz IV TA uczestniczyli w szkoleniach online przeprowadzonym przez specjalistów Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Młodzież poznała słownictwo i struktury gramatyczne niezbędne podczas prezentacji i spotkań biznesowych w języku angielskim dzięki szkoleniu pt. „Business presentations and meetings in English” - komunikacja biznesowa w języku angielskim (A2). Z kolei, biorąc udział w szkoleniu pt. „Trendy na rynku pracy. Jak pozyskać upragnioną pracę?”, uczniowie mogli zaznajomić się z bieżącą sytuacją na rynku pracy oraz dowiedzieć się m.in. jakich kompetencji od potencjalnych pracowników oczekują pracodawcy.
19 listopada Młodzież z klasy I TPM, III TA, IV TA oraz V TA wysłuchała dwóch prezentacji przedstawicieli Młodzieżowego Centrum Kariery w Radzyniu Podlaskim: p. Marty Kieler – doradcy zawodowego, która przybliżyła uczniom procedurę zakładania działalności gospodarczej w prezentacji pt. „ABC przedsiębiorczości” oraz p. Mateusza Łubiarza – asystenta MCK, który wygłosił prelekcję pt. „Cyberprzemoc – zagrożenia, rodzaje, przeciwdziałanie”. Ponadto uczniowie kl. II TA na przedmiocie „Biznes i zarządzanie” realizowali wspólnie z p. Beatą Orlicz, nauczycielką przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, temat: „Wynagrodzenie brutto a netto”, na którym dowiedzieli się, co wchodzi w skład pensji pracownika i jak jest ona naliczana.
20 listopada Podczas zajęć na przedmiotach ogólnych i zawodowych uczniowie technikum realizowali tematy związane z przedsiębiorczością i doradztwem zawodowym: • Kl. III TA - „Rozwój obszarów wiejskich” – przedmiot: geografia, p. Małgorzata Rogulska • Kl. IV TA - „Analiza SWOT polskiego rolnictwa – mocne i słabe strony rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce”, przedmiot: organizacja przedsiębiorstwa agrobiznesowego – pracownia, p. Beata Orlicz. • Kl. IV TA – „Being an autonomous learner – co sprawia, że uczymy się lepiej”, przedmiot: język angielski, p. Lucyna Panasiuk-Żurawska. • Kl. IV TA –„Klasyfikacja przedsiębiorstw. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw” przedmiot: działalność gospodarcza w agrobiznesie, p. Beata Orlicz.
21 listopada Tego dnia rodzice uczniów wszystkich klas mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu otwartym ze szkolnym doradcą zawodowym – p. Lucyną Panasiuk-Żurawską. Temat spotkania: „ Jak pomóc swojemu dziecku w planowaniu ścieżki kariery?”. Był to czas przeznaczony dla rodziców na indywidualne konsultacje i rozmowy doradcze. Z kolei po południu w szkole gościł p. Paweł Biały– przedstawiciel handlowy firmy Kisiel Agrotech, zajmującej się sprzedażą maszyn i urządzeń rolniczych. Opowiedział on uczniom o swojej pracy, doświadczeniu w kontaktach z klientem oraz predyspozycjach osobowościowych niezbędnych u każdego handlowca. Spotkanie zorganizowała Dyrektor ZSR w Woli Osowińskiej - p. Beata Żurawska-Polkowska.
22 listopada Z przyszłymi technikami przetwórstwa mleczarskiego – uczniami kl. I TPM, spotkała się p. Alicja Koczkodaj, nauczycielka przedmiotów zawodowych w ZSR w Woli Osowińskiej oraz specjalistka ds. administracji i opiekun praktyk w Spółdzielczej Mleczarnii Spomlek w Radzyniu Podlaskim. Opowiedziała ona młodzieży o swoim miejscu pracy i praktykach, które będą odbywać w SM Spomlek w kolejnych latach nauki. W tym samym czasie uczniowie klasy II TA, III TA oraz IV TA uczestniczyli w spotkaniu z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Radzyniu Podlaskim, którzy opowiedzieli młodzieży m.in. o możliwościach rozwoju edukacyjno-zawodowego po szkole średniej, zawodach deficytowych w rejonie lubelskim oraz oferowanych przez PUP formach wsparcia osób młodych wkraczających na rynek pracy. Klasy I-V uczestniczyły tego dnia także w inspirującym spotkaniu z p. Tomaszem Stopą, Prezesem Zarządu Zakładu Produkcyjnego Bempresa, który wygłosił prelekcję pt. „Od sportu do przemysłu – z boiska do fabryki”. W trakcie prezentacji młodzież dowiedziała się jaką drogę musiał on przejść, żeby z piłkarza Motoru Lublin stać się założycielem i prezesem nagrodzonej w konkursie Diamenty Forbsa 2024, jednej z najprężniej rozwijających się firm na Lubelszczyźnie, której produkty sprzedawane są na całym świecie.
Podsumowaniem działań w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości i Doradztwa Zawodowego w woleńskim technikum była Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości zorganizowana i przeprowadzona przez Dyrektor ZSR – p. Beatę Żurawską-Polkowską. Do testu wiedzy przystąpiło 20 uczniów z różnych klas, a największą znajomością tematu oraz umiejętnościami wykazali się: 1 miejsce – Bartosz Polkowski z kl. III TA 2 miejsce – Dominik Kulpa z kl. III TA 3 miejsce – Adam Listosz z kl. III TA Wyróżnieni zostali: Jarosław Kubaczyński z kl. II TA oraz Łukasz Kublicki z kl. III TA Zwycięzcy otrzymali zestawy nagród ufundowanych przez Dyrekcję technikum oraz SM Spomlek. Doborem tematów, organizacją i realizacją zadań w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości i Doradztwa Zawodowego zajęły się Dyrektor ZSR w Woli Osowińskiej – p. Beata Żurawska-Polkowska oraz szkolny doradca zawodowy – p. Lucyna Panasiuk-Żurawska.
red. (L.P-Ż)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.