Reklama

Reklama

Uczcili pamięć ofiar Męczenników Wsi Polskiej

Opublikowano: śr, 14 lip 2021 08:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie 12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Delegacja Powiatu Radzyńskiego udała się do Ostrówek, gdzie o godzinie 8.00 w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika została odprawiona msza święta w intencji ofiar hitlerowskich represji.

Reklama

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej zostało ustanowione w 2017 roku przez Sejm RP. Święto ma przypominać o patriotyzmie i heroicznym poświęceniu mieszkańców polskich wsi podczas II wojny światowej. W liturgii uczestniczyli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta Michał Zając, członkowie zarządu – Jerzy Bednarczyk, Grzegorz Kowalczyk, Witold Korulczyk, radni powiatowi – Jerzy Kamiński i Stanisław Orłowski, Wójt Gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk, Wójt Gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz, Wicewójt gminy Radzyń Podlaski Anna Grochoła oraz mieszkańcy i strażacy OSP w Ostrówkach. Po mszy świętej wszyscy zebrani udali się pod pomnik znajdujący się przy kościele w Ostrówkach, który upamiętnia mieszkańców - więźniów i ofiar „pomordowanych przez barbarzyńców hitlerowskich w czasie wojny z lat 1939–1945”.

 

 

Pomnik w formie obelisku, na cokole, zwieńczony stylizowanym zniczem inskrypcja: WIĘŹNIOM I OFIAROM POMORDOWANYM PRZEZ / BARBARZYŃCÓW HITLEROWSKICH W CZASIE WOJNY/ Z LAT 1939–1945. // TROCHONOWICZ ALEKSANDER/ MULTAN STANISŁAW / STEFANIAK EDWARD/ JÓŹWIK DOMINIK / BOŁBA ANTONI / WASILUK MICHAŁ / GAWRYSZUKJÓZEF / BOJACZUK STANISŁAW/ HRYĆ ALEKSANDER / MAJCZYNA ANTONI /GRZESZUK FRANCISZEK. // OSTRÓWKI, dn. 8 MAJA 1947r. // BOJACZUK STANISŁAW / TROCHONOWICZ BRONISŁAW / MAJCZYNA CZESŁAW / PROTAŚ MARIANNA/ PROTAŚ KRYSTYNA / PROTAŚ STANISŁAW/PROTAŚ MICHAŁ / SAMSONOWICZ STEFAN /STEPANIUK STANISŁAW / STEPANIUK ANNA / MAJCZYNA ROZALIA. // KOMITET BUDOWY POMNIKA /

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.