reklama

Uczniowie ZSP nakręcili film dokumentalny "Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Zespół Szkół Ponadpodstawowych po raz drugi uczestniczył w programie Akademia Witolda Pileckiego organizowanym przez Instytut Witolda Pileckiego w Warszawie. Uczniowie klasy trzeciej technikum informatycznego : Weronika Matejek, Beata Junak, Stanisław Adamowicz i Paweł Kozłowski pod opieką wicedyrektor szkoły, nauczyciela historii dr Agnieszki Gątarczyk, przystąpiła do programu z jasno określonym celem. Było nim stworzenie filmu dokumentalnego o XX-wiecznej postaci związanej z historią regionu, osoby niezwykle zasłużonej dla Radzynia Podlaskiego. Bohaterem został patron jednej z głównej ulic naszego miasta - Stanisław Sitkowski. Lekarz, erudyta, społecznik. Hasłem tegorocznej edycji programu była – ODPOWIEDZIALNOŚĆ. 23 minutowy film można zobaczyć na kanale You Tube wpisując w wyszukiwarkę hasło: Film dokumentalny "Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski"
reklama

 - Praca nad projektem miała określone etapy. Zgłaszając się w czerwcu 2022 r. do programu grupa musiała już dokonać wyboru tematu swojej pracy. Wybór padł na postać dr Stanisława Sitkowskiego. Pod koniec sierpnia uczniowie wyjechali na Szkołę Letnią, gdzie spotkali się z organizatorami oraz tutorami, których zadaniem było fachowe wsparcie w realizacji projektu. Tutorem grupy radzyńskiej z ramienia Akademii Witolda Pileckiego została pani Małgorzata Grygiel. Podczas Szkoły Letniej uczniowie nie tylko nauczyli się wielu przydanych rzeczy na warsztatach, ale także zwiedzili piękne miejsca: Kraków – dawną stolicę Polski, gdzie podczas gry miejskiej poznali historię i ulice tego niezwykłego miasta, Oświęcim – gdzie zwiedzili Muzeum Auschwitz – Birkenau upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej a także odwzorowali fragment szlaku, którym z obozu uciekł Witold Pilecki, patron Akademii - relacjonuje opiekun projektu, Agnieszka Gątarczyk. 

 

Ostatnie dni Szkoły Letniej spędzili w Jamnej, małej miejscowości w górach, gdzie wzięli udział w warsztatach i odetchnęli świeżym powietrzem. Wyjazd ten dał im nowe perspektywy i otworzył głowy na więcej pomysłów. W trakcie całego programu młodzież oraz opiekun lokalny uczestniczyli systematycznie w szkoleniach i warsztatach organizowanych w siedzibie Instytutu Pileckiego w Warszawie oraz w formie online. Pierwszym etapem pracy nad filmem było opracowanie scenariusza. W tym celu młodzież przeprowadziła kwerendę źródłową w Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, w bibliotece szkolnej oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim. Ponadto przeprowadziła szereg rozmów oraz spotkań na temat dr Stanisława Sitkowskiego, w tym z panią Małgorzatą Grygiel w Radzyniu Podlaskim, które były niezwykle ważne dla kształtu scenariusza filmu.

 

SITKOWSKI Stanisław Kostka Apolinary (1866-1938), lekarz, wieloletni dyrektor Szpitala św. Kunegundy w Radzyniu Podlaskim, społecznik wspierający rozwój radzyńskiej oświaty, założyciel i działacz kilku towarzystw, radny Sejmiku Powiatowego. Za pracę społ. dla kraju i obywateli otrzymał od Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Złoty Krzyż Zasługi, a RM nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego ( za www.słownik biograficzny) .

 

Zaproszenie do udziału w filmie przyjęły osoby, które posiadają wiedzę na temat dr Stanisława Sitkowskiego: pani dr Joanna Kowalik – Bylicka, kierownik Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, autorka biogramu Stanisława Sitkowskiego oraz stryjeczny prawnuk bohatera filmu pan Maciej Załuski, który dodatkowo udostępnił na potrzeby filmu zdjęcia z archiwum rodzinnego. Dzięki inicjatywie pani Małgorzaty Grygiel grupa mogła dysponować wywiadem udzielonym specjalnie na potrzeby projektu z prof. dr hab. Arturem Wdowiakiem, lekarzem i wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz pięknymi zdjęciami z drona wykonanymi przez pana Michała Miziołka. Uczniowie jeszcze na początku projektu przydzielili sobie zadania: scenariusz opracowała Weronika Matejek, oprawą fotograficzną zajęła się Beata Junak, kamerą oraz oprawą muzyczną Stanisław Adamowicz, a montażem Paweł Kozłowski. Praca nad 23 minutowym filmem trwała łącznie 3 miesiące.

 

W tym czasie młodzież wraz z opiekunem lokalnym zmierzyli się z wieloma nowymi i nieznanymi wcześniej zadaniami oraz wieloma problemami, głównie technicznymi, które szczęśliwie udało się przezwyciężyć. W dniach od 9 do 11 grudnia 2022 r. w Augustowie odbyła się Szkoła Zimowa Akademii Witolda Pileckiego połączona z Galą podsumowującą projekty w tegorocznej IV edycji. Jak określili organizatorzy na czele z panem Michałem Gawriłow, pomysłodawcą i realizatorem Akademii Witolda z Pileckiego, wszystkie projekty prezentowane na Gali zostały przygotowane na bardzo wysokim poziomie. 15 grudnia 2022 r. odbyło się podsumowanie projektu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jan Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Obok kadry kierowniczej szkoły na czele z panią dyrektor dr Grażyną Dzida, nauczycieli i przedstawicieli uczniów w spotkaniu uczestniczyli goście: pani Marzenna Szymańska z Działu Edukacji Instytutu Witolda Pileckiego oraz pani dr Joanna Kowalik – Bylicka i pan Maciej Załuski. Grupa projektowa opowiedziała zebranym o efektach swojej pracy oraz zaprezentowała pracę projektową – film pod tytułem "Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski". Dokument opowiada o życiu doktora Stanisława Sitkowskiego, nie tylko jako lekarza prowincjonalnego okresu międzywojennego ale również radnego Sejmiku Powiatowego, działacza radzyńskiego oddziału BBWR, członka Polskiej Macierzy Szkolnej, Związku Strzeleckiego czy działacza oświatowego sponsorującego i prowadzącego Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne w Radzyniu Podlaskim. Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem a pani Marzenna Szymańska, absolwentka szkoły filmowej w Łodzi, wyraziła wiele ciepłych słów na temat filmu.

 

Twórcy filmu mają nadzieję, że ich projekt znacząco przyczyni się do spopularyzowania postaci doktora Stanisława Sitkowskiego a tabliczka z nazwą ulicy w Radzyniu Podlaskim poświęconą doktorowi będzie kojarzyć się z jego osobą i działalnością. Autorzy składają serdeczne podziękowania dla osób i instytucji, które przyczyniły się do powstania tego filmu, m. in.: Instytutowi Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie, szczególnie panu Michałowi Gawriłow za całokształt, pani Marzennie Szymańskiej za ciepłe słowa, pani Małgorzacie Grygiel za wsparcie merytoryczne i techniczne, Archiwum Państwowemu w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim i pani kierownik dr Joannie Kowalik – Balickiej, panu Maciejowi Załuskiemu, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim i pani dyrektor Grażynie Kratiuk i pani Marii Ryndak, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno –Wychowawczemu im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim i pani dyrektor Jolancie Purgał, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Fundacji Ośrodek Karta w Warszawie.

 

Fotografie wykorzystyna w filmie : Marzenna Szymańska, Beata Junak, Agnieszka Gątarczyk, Maria Ryndak, Kacper Jeleń

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama