reklama
reklama

"Uroczysko "Baran" zawiera w sobie tajemnice wielkości i nikczemności człowieka"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Uroczysko "Baran" zawiera w sobie tajemnice wielkości i nikczemności człowieka" - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieDziś, w lesie k/ Kąkolewnicy, na Uroczysku "Baran" odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne pamięci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Uroczysko Baran leży 2 kilometry od Kąkolewnicy, gdzie od października 1944 do lutego 1945 roku stacjonował sztab II Armii ludowego Wojska Polskiego. Wraz z nim funkcjonował Sąd Wojskowy II Armii, który wydawał wyroki śmierci na żołnierzy AK. Narodowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP, Andrzej Duda.
reklama

Uroczystość prowadziła przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów, dr Anna Jeleszuk.

Niedzielne wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz państwowych ( wśród nich był m. in. dr Marcin Romanowski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości), wojewódzkich i lokalnych, mieszkańców powiatu i gminy Kąkolewnica, liczne poczty sztandarowe oraz uczestników premierowego rajdu "Podlaski Dukt Jana Kołkowicza"(redaktora niezłomnego, którego zawodową misją było utrwalenie pamięci o Żolnierzach Wyklętych. Pod jego redakcją ukazała sie praca zbiorowa „Uroczysko Baran")

Oddajemy ich życie, cierpienie, śmierć Panu Bogu

Pomordowani żołnierze to AK-owcy, ale również dezerterzy Ludowego Wojska Polskiego, niejednokrotnie należący wcześniej do odziałów Armii Krajowej, którzy w dobrej wierze wstępowali do LWP, by walczyć o wyzwolenie Ojczyzny. Jednak przynależność do AK gwarantowała brak litości. Nie było ważne, że przez lata okupacji hitlerowskiej żołnierze ci walczyli o wolność Polski z niemieckim okupantem. Postawieni przed wojskowym sądem kapturowym, brutalnie przesłuchiwani, otrzymywali los najtragiczniejszy - wyrok.

reklama

Mamy nadzieję, że w niebie orędują za naszą Ojczyzną.

- mówił w homilii ordynariusz diecezji siedleckiej, biskup Kazimierz Gurda

Po liturgii odczytany został Apel Pamięci, wieńce pod ołtarzem-pomnikiem (na którym widnieje napis: Panie pomnij, że odszedłem w mękach i cierpieniu/ A los ten zgotował mi brat) złożyły delegacje władz samorządowych i stowarzyszeń.

Informator

Namacalnym dowodem prac komitetu obchodów jest wydany Informator uroczystości patriotycznej na Uroczysku Baran - swoiste kompendium o miejscu, nazywanym "Małym Katyniem". Znajdziemy w nim informacje o pracach poszukiwawczych w Kąkolewnicy (opatrzonych bogatym materiałem zdjęciowym), artykuł dr hab. Dariusza Magiera o ofiarach i katach z lasu Baran, rys biograficzny dowódców i oddziałów AK w powiatach bialskim i radzyńskim. Publikację wieńczy tekst Jana Kołkowicza "Uroczysko Baran".

reklama

Dalsza część artystyczna odbywa  się na strzelnicy. Organizatorzy , w tym władze gminy zaprosiły wszystkich mieszańców na ognisko i grochówkę.

 

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej"

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama