Reklama

Uroczyste odsłonięcie ŁAWECZKI PROF. RUDOLFA PROBSTA przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie - 23 marca tego roku przypada dokładnie 100. rocznica urodzin nieżyjącego już wybitnego człowieka, skromnego BOHATERA, prostego i cichego, szlachetnego WIELKIEGO CZŁONKA Naszej Szkolnej i Radzyńskiej Społeczności, żołnierza ZWZ-AK, wieloletniego nauczyciela, doświadczonego wychowawcę, zasłużonego dyrektora, budowniczego szkoły. ZASŁUŻONEGO DZIAŁACZA TURYSTYKI. Dzisiejszą uroczystość dedykujemy Pamięci Profesora Rudolfa Probsta. Serdecznie dziękuję Państwu za przyjęcie naszego zaproszenia dziękuję, że zechcieli Państwo być z nami w tej ważnej chwili i uświetnić naszą uroczystość swoją obecnością - mówiła dzisiaj Ewa Grodzka, dyrektor I LO, podczas centralnych wydarzeń poświęconych wybitnemu człowiekowi, nauczycielowi, a zarazem budowniczemu radzyńskiego liceum. Profesor 28 lat przepracował w radzyńskim liceum. Wniósł ogromny wkład w jego rozwój. W latach 1959-1964 był dyrektorem szkoły. Wybudował obecny gmach liceum. - Niestety nie doczekał się satysfakcji a wprost przeciwnie, po oddaniu budynku do użytku został odwołany z funkcji dyrektora i pracował jako nauczyciel języka niemieckiego i wychowawca wielu roczników młodzieży. Do ostatnich lat swego życia skrywał tajemnice bohaterskiej aktywności w latach okupacji, o której można dowiedzieć się więcej z filmu „Byłem w Gestapo”, dokumencie wyprodukowanym przez TVP Historia.

Zarząd działającego przy liceum Stowarzyszenia Przyjaciół I LO w Radzyniu Podlaskim podjął działania mające na celu upamiętnienie Pana Rudolfa Probsta w świadomości mieszkańców Radzynia Podlaskiego, a w szczególności absolwentów i kolejnych roczników uczniów I LO. Jedną z form upamiętnienia prof. Rudolfa Probsta miało być ufundowanie kamiennej „Ławeczki Rudolfa Probsta”, ustawienie jej na skwerze przed budynkiem szkoły i opatrzenie pamiątkowymi tabliczkami. Autorem tego pomysłu jest  Tadeusz Pietras, wieloletni nauczuciel i emerytowany dyrektor szkoły.  Ale jego realizowanie wymagało środków finansowych. Dlatego też Zarząd SPILO zwrócił się z apelem do Absolwentów i Przyjaciół I LO- o finansowe wsparcie planowanego przedsięwzięcia.  - I oto dzisiaj spotykamy się, aby tę Ławeczkę odsłonić.  Za życzliwe odniesienie się do prośby Zarządu serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom. Darowiznę celową na Ławeczkę przekazało 58 Darczyńców, w tym Absolwentów i przyjaciół I LO, były to osoby fizyczne i prawne (firmy) na łączną kwotę 10 255 zł - mówiła Ewa Grodzka.

 

Te pieniądze pozwoliły na  ufundowanie ławeczki oraz Stypendium im. R. Probsta. Uchwałą nr 6 /2023 z dnia 7 marca 2023 r. Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim w sprawie przyznania stypendium. Pierwszym Stypendystą został Wojciech Kukiełka – uczeń klasy czwartej B matematyczno – fizycznej. Wojciech Kukiełka ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest najbardziej utytułowanym uczniem j szkoły. Wojtek to: • Laureat LXXI Olimpiady Fizycznej. • Laureat 66. Olimpiady Astronomicznej • Laureat I stopnia XV Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki. • Laureat II stopnia XV Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. • 3 miejsce w Polsce i tytuł HIPERONA Ω w Konkursie Fizycznym ,,Lwiątko 2021”. • 1 miejsce w Polsce i tytuł HIPERONA Ω w Konkursie Fizycznym ,,Lwiątko 2022”. • Laureat 1 miejsca w konkursie fizycznym „Rok przed maturą” na UMCS w Lublinie w 2022 • Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” • Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej 2022/2023 • Stypendysta Starosty Radzyńskiego 2022/2023 • Stypendysta Rady Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim 2021/2022 • Dwukrotny zdobywca Statuetki PRYMUS przyznawanej przez Starostę Radzyńskiego w 2021 i 2022 r. 

 

 

Jednym z elementów programu obchodów 100-lecia urodzin Profesora była projekcja filmu BYŁEM w GESTAPO . Na podstawie filmu został przeprowadzony konkurs adresowany do chętnych uczniówszkoły. Konkurs przeprowadzony został w formie zdalnej. Pytania konkursowe opracował Tadeusz Pietras a formę elektroniczną  Mirosław Juszczyński – wicedyrektor szkoły.  Laureaci konkursu to:  Dominika Wojtaszak,  Gabriela Szabrańska,  Julka Ostasiewicz , Kacper Jeleń ,  Anna Kot ,  Paula Borysiuk , Julia Chut , Malwina Andrzejczuk,  Joanna Bocian , Jonasz Ciołek. 

 

W uroczystym dniu  dla całej wielopokoleniowej społęczności szkoły udział wzięli :  Małgorzata Łysik – córka profesora Rudolfa Probsta, Anna Łysik  oraz Marcin Barszczewicz, wnuczkowie  profesora Rudolfa Probsta. Robert Gmitruczuk – wicewojewodal lubelski,  Szczepan Niebrzegowski, starosta radzyński,  Janusz Chmielarz, przewodniczący Rady Rodziców  I Liceum Ogólnokształcącym, emerytowani nauczyciele I LO. 

 

Do relacji z wydarzenia wracamy w papierowym wydaniu Wspólnoty Radzyńskiej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE