reklama

W Woli Osowińskiej filmowcy nagrywają kilka scen do filmu o płk. pil. Zdzisławie Krasnodębskim, pierwszym Dowódcy Dywizjon 303

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie - W ten sposób chcemy upamiętnić mieszkańca Gminy Borki, który 10 lipca 1904 roku urodził się w Sołectwie Wola Osowińska" - mówi Radosław Sałata, wójt gminy Borki.
reklama

Film fabularny powstaje dzięki Fundacji ,,My Słowianie". Jego reżyserię powierzono AgacieSkowrońskiej. Ekipa reżyserska z Wrocławia i Warszawy od dziś stacjonuje w gminie Borki, a dokładniej w Woli Osowińskiej, gdzie urodził się słynny dowódca Batalionu 303. Jak zapowiadają filmowcy, obraz będzie pokazywał Zdzisława Krasnodębskiego jako bohatera II wojny światowej, ale też jako małego chłopca, młodzieńca, mężczyznę, który dorasta w Woli Osowińskiej. To tutaj rodzi się marzenie by zostać lotnikiem ( scena gilmowa, kiedy kręcąc kołem sieczkarni wyobraża sobie śmigło lotnicze). 

 

Do realizacji filmu zopstali zaproszeni uczniowie miejscowej szkoły imienia słynnego pilota. O postępach w realizacji filmu, który już był filmowany w Muzem 303 będziemy informować. 

 

Zdzisław Krasnodębski ps. „Król” urodził sie 10 lipca 1904 w Woli Osowińskiej, zmarł 3 sierpnia 1980 w Toronto. Był pułkownikiem dyplomowanym pilotem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, twórcą i dowódcą Dywizjonu Myśliwskiego 303. Płk pil. Zdzisław Krasnodębski był weteranem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Ukończył Korpus Kadetów we Lwowie i Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblin; następnie został dowódcą stacjonujących w Warszawie 111. Eskadry Myśliwskiej i III Dywizjonu Myśliwskiego Brygady Pościgowej. Walczył w wojnie obronnej Polski 1939 r., potem przedostał się do Francji, a następnie został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie objął dowództwo legendarnego 303. Dywizjonu Myśliwskiego. Zmarł w 1980 r. w Toronto, gdzie został również pochowany. W maju 2014r. prochy płk. Krasnodębskiego i jego żony Wandy (żołnierza Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego) zostały sprowadzone do Polski i uroczyście pochowane na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama