Wielki Czwartek – ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa
Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. To dzień Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Liturgia ma radosny charakter, choć kończy się ciszą i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy. Odbywa się wtedy Msza Wieczerzy Pańskiej
Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Jezusa
Jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej – adoracja Krzyża, czytanie Męki Pańskiej według św. Jana i Komunia Święta. Wierni odwiedzają tzw. Grób Pański. Odbywa się wtedy Liturgia Męki Pańskiej.
Wielka Sobota – czuwanie przy Grobie Pańskim
To dzień ciszy i oczekiwania. Od rana wierni święcą pokarmy – tzw. święconkę. Wieczorem rozpoczyna się najważniejsza liturgia roku – Wigilia Paschalna – zaczyna się poświęceniem ognia, zapaleniem Paschału i liturgią światła. Następnie miejsce ma rozbudowana Liturgia Słowa i Eucharystia.
Niedziela Zmartwychwstania – tryumf życia
Najbardziej uroczysta Msza to Rezurekcja – procesja z Najświętszym Sakramentem ogłaszająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni świętują zwycięstwo życia nad śmiercią, dobra nad złem. Odbywa się (najczęściej o świcie) Msza Rezurekcyjna.
Poniedziałek Wielkanocny – czas radości i spotkań rodzinnych
To dzień tradycyjnie poświęcony odwiedzinom i radości. Choć nie ma specjalnej liturgii, Msze Święte odprawiane są jak w zwykłe niedziele. Popularnym zwyczajem, szczególnie w Polsce, jest tzw. śmigus-dyngus.
Zdjęcia pochodzą z Wielkiego Czwartku w Kościele św. Anny w Radzyniu Podlaskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.