reklama
reklama

Wyjątkowy teatr świętował wiek istnienia. Jubileusz 100-lecia Teatru wiejskiego w Sitnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieSto lat temu, w 1924 roku , z inicjatywy grupy pasjonatów, powstał w Sitnie w gminie Borki teatr , który stał się sercem kulturalnym wsi, jego wizytówką i dumą. Przez dziesięciolecia był miejscem spotkań , inspiracji i artystycznych poszukiwań. W niedzielę wspominano z sentymentem lata pełne twórczej energii, poświęcenia i pasji. Był to dla wszystkich niezwykle wyjątkowy moment , który pozwolił spojrzeć wstecz na bogatą historię teatru oraz uczcić jego znaczący wkład w kulturę społeczności gminy, powiatu, regionu. Po sentymentalnej podróży w czasie zaproszono na scenę Jubilatów, utalentowanych aktorów – Teatru Wiejskiego w Sitnie , którzy przygotowali specjalny program z okazji 100- lecia teatru. Wystawili sztukę pt. ,, Taki Wstyd" Antoniego Lechowicza . Ten Jubileuszowy spektakl to hołd dla wszystkich , którzy przez dekady tworzyli historię naszego teatru. W obsadzie zobaczyliśmy niezwykle utalentowane aktorki i aktorów. Na scenie pojawili się : - Wiesław Trykacz w roli Mateusza Doby, - Ewa Marchwiak w roli Anny Doby , - Diana Majczyna w roli Ireny Doby, - Janusz Buhaj – jako Stafanek, - Marta Bober w roli Wikty.
Reklama lokalna
reklama

Przez 100 lat Teatr w Sitnie  był świadkiem wielu niezapomnianych chwil. Ewa Marchwiak opowiedziała  o historii teatru, jak wyglądał i jak się zmieniał na przestrzeni lat: 

 

Historia teatru w opłatkach z Sitna

reklama

 Lata międzywojenne przyniosły społeczności Sitna wyróżnik w postaci prężnie działającego Teatru Wiejskiego.Pierwsze przedstawienia teatralne odbywały się w latach20-tych XX wieku.  Opiekę artystyczną nad teatrem sprawowali księża, pomocy nie odmawiały pracujące w Sitnie nauczycielki oraz ziemianie okolicznych majątków: Wanda Chełmicka i Zygmunt Jaźwiński. Opiekunowie dbali o dobór repertuaru, udzielali wskazówek reżyserskich i scenograficznych.  Przyjął się zwyczaj kontynuowany również w latach powojennych, że premiery przygotowywano na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Po przedstawieniu była zabawa taneczna . Rozprowadzano wtedy bilety a dochód przeznaczano na zakup strojów i rekwizytów.

 

 W latach 1935-37 prowadzono budowę Domu ludowego a artyści wiejscy wspierali przedsięwzięcie z wielkim zaangażowaniem pracując i wpłacając wypracowane przez siebie skromne zyski.  W latach 1939-1945 działalność zespołu zamarła. Niemcy wprowadzili zakaz wszelkich zgromadzeń . Po wojnie zespół teatralny reaktywowano. Działał pod patronatem Koła Gospodyń Wiejskich. Z zespołem aktywnie współpracowała Pani Anna Słowiak. 

reklama

 

W dorobku artystycznym Zespołu teatralnego z Sitnajest wiele sztuk teatralnych tj. • Ulicznik warszawski • Podejrzana osoba • Wróżba cyganki czyli wesele Basi • Posażna jedynaczka • Swaty Pawłowej • Ojcowizna • Piąty nieboszczyk • Ciocie na wydaniu • Ładny widok • Taki wstyd • Żyd swatem • Zawierucha • Złote pantofelki • Wojskowa kuracja • Babska polityka • Gorzałka • Wigilia 44 (scenariusz oparty na wydarzeniach autentycznych autorstwa Jadwigi Marchwiak i Andrzeja Koska). 

reklama

Fot.  Na finał cześci oficjalnej wójt Marcin Czyżak wraz z wicestarostą Ireneuszem Mroczkiem , p-cym rady gminy w Borkach Tomaszem Kwaśnym, Ewą Marchwiak  wręczyli dyplomy dla najbardziej zasłużonych dla Teatru na przestrzeni stu lat. Na fotografii - podziękowania odbiera Andrzej Kosek, wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borkach 

 

 

 Zdobyta na scenach popularność zespołu teatralnego przyciągnęła do wsi ekipę telewizji lubelskiej. W 1996 r. odtworzono Piątego nieboszczyka. Współpraca nawiązana podczas rejestracji telewizyjnej miała swój dalszy ciąg podczas filmowania przygotowań do świąt wielkanocnych i śniadania wielkanocnego z udziałem naszych artystów oraz nagrywania scen dokumentalnego filmu historycznego pt.Powstanie Zamojskie. Mieszkańcy Sitna uczestniczyli na planie filmowym jako statyści i zostali zaproszeni na pokaz filmu, który odbył się 12 maja 2006 r w Zamojskim Domu Kultury.

 

 

 

 Na trasie występów zespołu teatralnego z Sitna znalazły się również Piotrowickie Spotkania z Talią i Melpomeną (1997), spotkania Teatralne w Ostrowie lubelskim(1998). 1 Ukoronowanie pracy zespołu był występ w Warszawie w teatrze Studio na dużej scenie z widowiskiem Zawierucha, gdzie otrzymał od widowni złożonej ze studentów szkół teatralnych owacje na stojąco.

 

Fot. Jubileusz uświetniły prezentacje teatru podwórkowego Dawidy w sztuce ,,  Wieczorek u Teodory " oraz  Teatru Kalina z Jabłonia – w sztukce ,, Zapusty" 

 4 lipca 1999 r. artyści z Sitna świętowali 75 rocznicę swojego Teatru wiejskiego. Wyróżniających się naszych artystów z długoletnim stażem uhonorowano odznaczeniem „zasłużony działacz kultury” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” .

 

 Niezmienną sympatią widzów cieszyła się komedia „Piąty Nieboszczyk” prezentowana przez zespół teatralny z Sitna od dziesięcioleci w różnych obsadach. Trudno zliczyć ile razy ją odgrywano na różnych imprezach gminnych i regionalnych, na jubileuszach różnych organizacji i stowarzyszeń, firm i instytucji, na konkursowych spotkaniach i przeglądach teatrów wiejskich. 

 

Piąty nieboszczyk przeszedł zwycięsko eliminacjena Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim (najstarszym przeglądzie wiejskich teatrów w kraju). Komisja artystyczna wystawiła bardzo pochlebną recenzję. Oto ona:  „Piąty nieboszczyk Lechowicza to jedyna sztuka dramatyczna, którą wystawił teatr z Sitna. Trójka aktorów dała pokaz dobrego wykonawstwa. Pragniemy szczególnie podkreślić szlachetną intencję kontynuowania porzuconego często nurtu wystawiania przedstawienia o charakterze dramatycznym. Zespół z Sitna stanowi rzadki przykład teatru, którykulturalnie opracowuje tekst dramatyczny. Zachęcamy do kontynuowania tego rodzaju formy teatralnej”

 

Teatr w Opłotkach” w czerwcu 2015 r.wziął udział w Juwenaliach Trzeciego Wieku, w Warszawie na której to imprezie zdeklasował rywali i zdobył I nagrodę w kategorii teatr oraz GRAND PRIX całych Juwenaliów.  W minionym  roku,  dokładnie 3 marca 2023 roku zespół teatrlany pożegnał znakomitą  aktorkę teatru wiejskiego, jednocześnie przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Panią Joannę Ptaszyńską. 

 

Fot. Jubileusz kończyła wspólna zabawa, piknik i potańcówka taneczna z Zespołem Retro Swing ( fot. GOKiS) 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama