Reklama

Reklama

Wyrazili zgodę na sprzedaż pałacu w Branicy Radzyńskiej

Opublikowano: wt, 4 sty 2022 07:00
Autor:

Wyrazili zgodę na sprzedaż pałacu w Branicy Radzyńskiej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie 28 grudnia 2021 r., podczas ostatniej ubiegłorocznej sesji Rady Gminy Radzyń, radni zdecydowali o wyrażeniu zgody na zbycie nieruchomości położonej w miejscowości Branica Radzyńska wpisanej do rejestru zabytków. Chodzi o zabytkowy pałac, w którym do niedawna mieściła się szkoła. Podczas procedowania uchwały wójt Wiesław Mazurek wspomniał o umowie społecznej - sprzedajemy pałac, budujemy szkołę.

Reklama

Uchwała określa wyrażenie zgody na sprzedaż w formie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu  o powierzchni 2,65 ha.

Król: starajmy się uzyskać najwyższą cenę

-Chciałbym poznać kwotę, cenę wywoławczą za ten pałac. Co gmina zamierza? Jak zamierza informować potencjalnych kupców, żeby do przetargu przystąpiło jak najwięcej uczestników? Wówczas - domyślamy się - uzyskamy większą cenę od tej wywoławczej - pytał radny Ryszard Król.

- Nie będziemy podawać kwoty, żeby nie wskazywać ceny wywoławczej dla potencjalnych kupców. Kwota będzie podana, kiedy będziemy przystępowali do sprzedaży - wyjaśniła zastępca wójta, Anna Grochoła.

-Procedura będzie zależała od tego, czy w ogóle ktoś wyrazi chęć zakupu tej nieruchomości - dodała Grochoła. - Mamy przygotowany operat szacunkowy

- Mam nadzieję, że nie będzie to symboliczna złotówka - skomentował Król

Radny Wierzchowski: coraz częściej coś sprzedajemy

-Pan wójt pełni funkcję ponad 10 lat. Co zrobił przez ten czas? Miasto Radzyń pozyskuje pieniądze zewnętrzne na pałac Potockich. Można je uzyskać - pytał radny Michał Wierzchowski. - Jakie kroki przez te lata podjęła gmina, aby takie pieniądze pozyskać? Skoro nas nie stać.

-Od początku naszej kadencji, radny nie zmienia zdania i ma do wszystkiego wątpliwości- odpowiedział wójt Wiesław Mazurek.- Tak było z budową szkoły w Branicy. Ciągłe pytania, ciągłe niejasności.

Tutaj trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki, o których państwo nie chcą pamiętać. W jaki sposób można takie pieniądze wykorzystywać i ile będzie kosztował efekt. Co będzie dalej -zobaczymy.

"Nie powstanie tam osiedle"

Wójt zaznaczył, że oferent będzie miał ograniczone możliwości.

-Budynek jest w rejestrze zabytków i nie można go wykorzystywać w dowolny sposób - dodał Mazurek. - Obiekt ma pozostać w dotychczasowym kształcie - tyle, że wyremontowany i służący całemu społeczeństwu.

Radny Wierzchowski pytał, czy wójt zna koszty remontu. - Zrozumiałem, że jest to znane i nie wiem, dlaczego to taka tajemnica?- dociekał.

-Nie mamy kosztorysu remontu tego pałacu - odpowiedział wójt. - Nigdy nie był robiony.

-Sprzedajemy coś, co jest wlaśnością gminy, mieszkańców. Na ten moment powinniśmy mieć jakieś konkretne liczby - kontynuował Wierzchowski. 

-Wykonanie kosztorysu remontu zajmuej czas i duże pieniądze - odniósł się Mazurek. - Jest taka umowa społeczna z mieszkańcami Branicy Radzyńskiej - sprzedajemy pałac, budujemy szkołę.

 

Gmina Radzyń Podlaski uzyskała decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie udzielającą pozwolenia na sprzedaż w formie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości obejmującej działkę ewidencyjną nr 168, położonej w Branicy Radzyńskiej, gm. Radzyń Podlaski, na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Branicy Radzyńskiej, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A/410.

Od 1 września 2018 r. budynek pałacowy został wyłączony z użytkowania z przyczyn technicznych. Bardzo wysokie koszty prac remontowych oraz bieżące koszty utrzymania obiektu przekraczają możliwości finansowe Gminy Radzyń Podlaski.

-czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Za zbyciem nieruchomości głosowało 9 radnych, 1 wstrzymał się od głosu, 5 było przeciw.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy