Uchwała określa wyrażenie zgody na sprzedaż w formie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu o powierzchni 2,65 ha.
Król: starajmy się uzyskać najwyższą cenę
-Chciałbym poznać kwotę, cenę wywoławczą za ten pałac. Co gmina zamierza? Jak zamierza informować potencjalnych kupców, żeby do przetargu przystąpiło jak najwięcej uczestników? Wówczas - domyślamy się - uzyskamy większą cenę od tej wywoławczej - pytał radny Ryszard Król.
- Nie będziemy podawać kwoty, żeby nie wskazywać ceny wywoławczej dla potencjalnych kupców. Kwota będzie podana, kiedy będziemy przystępowali do sprzedaży - wyjaśniła zastępca wójta, Anna Grochoła.
-Procedura będzie zależała od tego, czy w ogóle ktoś wyrazi chęć zakupu tej nieruchomości - dodała Grochoła. - Mamy przygotowany operat szacunkowy
- Mam nadzieję, że nie będzie to symboliczna złotówka - skomentował Król
Radny Wierzchowski: coraz częściej coś sprzedajemy
-Pan wójt pełni funkcję ponad 10 lat. Co zrobił przez ten czas? Miasto Radzyń pozyskuje pieniądze zewnętrzne na pałac Potockich. Można je uzyskać - pytał radny Michał Wierzchowski. - Jakie kroki przez te lata podjęła gmina, aby takie pieniądze pozyskać? Skoro nas nie stać.
-Od początku naszej kadencji, radny nie zmienia zdania i ma do wszystkiego wątpliwości- odpowiedział wójt Wiesław Mazurek.- Tak było z budową szkoły w Branicy. Ciągłe pytania, ciągłe niejasności.
Tutaj trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki, o których państwo nie chcą pamiętać. W jaki sposób można takie pieniądze wykorzystywać i ile będzie kosztował efekt. Co będzie dalej -zobaczymy.
"Nie powstanie tam osiedle"
Wójt zaznaczył, że oferent będzie miał ograniczone możliwości.
-Budynek jest w rejestrze zabytków i nie można go wykorzystywać w dowolny sposób - dodał Mazurek. - Obiekt ma pozostać w dotychczasowym kształcie - tyle, że wyremontowany i służący całemu społeczeństwu.
Radny Wierzchowski pytał, czy wójt zna koszty remontu. - Zrozumiałem, że jest to znane i nie wiem, dlaczego to taka tajemnica?- dociekał.
-Nie mamy kosztorysu remontu tego pałacu - odpowiedział wójt. - Nigdy nie był robiony.
-Sprzedajemy coś, co jest wlaśnością gminy, mieszkańców. Na ten moment powinniśmy mieć jakieś konkretne liczby - kontynuował Wierzchowski.
-Wykonanie kosztorysu remontu zajmuej czas i duże pieniądze - odniósł się Mazurek. - Jest taka umowa społeczna z mieszkańcami Branicy Radzyńskiej - sprzedajemy pałac, budujemy szkołę.
Gmina Radzyń Podlaski uzyskała decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie udzielającą pozwolenia na sprzedaż w formie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości obejmującej działkę ewidencyjną nr 168, położonej w Branicy Radzyńskiej, gm. Radzyń Podlaski, na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Branicy Radzyńskiej, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A/410.
Od 1 września 2018 r. budynek pałacowy został wyłączony z użytkowania z przyczyn technicznych. Bardzo wysokie koszty prac remontowych oraz bieżące koszty utrzymania obiektu przekraczają możliwości finansowe Gminy Radzyń Podlaski.
-czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Za zbyciem nieruchomości głosowało 9 radnych, 1 wstrzymał się od głosu, 5 było przeciw.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.