reklama
reklama

XLI DKL i pełen uniesienia koncert muzyki sakralnej w Czemiernikach

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieW niedzielę 20 października w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czemiernikach zorganizowano ostatni z cyklu koncertów 41. edycji Dni Karola Lipińskiego. Pieśni ,, Ave Maria" różnych kompozytorów, dawnych i współczesnych, wykonała pochodząca z Radzynia Agny Bryjan ( sopran) oraz Kwintet smyczkowy Kwartemia Plus w składzie: Magdalena Piętka - Chmielewska – I skrzypce, Emilia Siepkowska – II skrzypce, Renaldo Wójtowicz – altówka, Izabela Zagórska-Łacny – wiolonczela, Aleksander Resiak – kontrabas. Słowo o muzyce wygłosiła Agnieszka Jeż, prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego, a w murach kościoła witali zebranych proboszcz ks. Jerzy Latawiec i Tadeusz Sławecki, wiceprezes RTM, który mocno zabiegał, by ten wybitnie piękny koncert miał miejsce właśnie w Czemiernikach.
reklama

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Radzyński  oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego W programie znlazły się utwory: F. Schuberta, C. Francka, G. Cacciniego, J.S. Bacha-Ch. Gounoda, G. Verdiego, V. Traczyka, G.F. Händela, W. Mozarta, A. Resiaka ( to współczesna kompozycja specjalnie dla Agny Bryjan),  A.L. Webbera, W. Gomeza. 

 

A oto fragmenty wstepu do koncertu Agnieszki Jeż, która przybliżyła słuchaczom historię każdej z kompozycji ,, AVE MARIA":

 

“Ave Maria” autorstwa Franza Schuberta, pierwotnie znana jako “EllensdritterGesang“, to utwór, który od momentu powstania w 1825 roku, stał się jednym z najbardziej uwielbianych dzieł muzycznych na świecie. Skomponowana jako część cyklu pieśni do poematu “The Lady of the Lake” Waltera Scotta, ta kompozycja zyskała niezależne życie jako modlitwa i pieśń ślubna, często wykonywana w aranżacjach uproszczonych i z różnymi tekstami. Kompozytor: Franz Schubert Rok powstania: 1825 Pochodzenie: Utwór oparty na poemacie Waltera Scotta Duchowe piękno: “Ave Maria” jest symbolem duchowej miłości i nadziei. Muzyczna uniwersalność: Utwór został zaadaptowany na potrzeby różnych kultur i religii, zachowując swoje głębokie przesłanie. Historyczne znaczenie: Schubert nie tworzył tego utworu z myślą o liturgii katolickiej, jednak jego “Ave Maria” stała się nieodłącznym elementem ceremonii religijnych i ślubów.

reklama

 

“Ave Maria” Schuberta to nie tylko modlitwa, ale także utwór, który przekracza granice religijne, stając się uniwersalnym symbolem miłości i pokory. Zapraszamy do odkrycia tego nieśmiertelnego dzieła na naszej stronie, gdzie znajdziecie tekst w języku polskim i łacińskim oraz możliwość odsłuchu. Niech “Ave Maria” będzie dla Was źródłem inspiracji i ukojenia, przypominając o niebiańskiej miłości, która otacza nas wszystkich.

 

Franciszek Schubert, niemiecki kompozytor o pełnym imieniu Franz Peter Schubert, urodził się w 1797 roku w Austriackim Mińsku. Jego talent muzyczny objawił się już we wczesnym dzieciństwie, gdy zaczął komponować swoje pierwsze utwory. Schubert był wybitnym przedstawicielem romantyzmu muzycznego, a jego twórczość była niezwykle różnorodna i bogata. Jedną z najbardziej znanych i uwielbianych kompozycji Schuberta jest "Ave Maria", które powstało jako część cyklu pieśni śpiewanych przy fortepianie. Tekst do kompozycji został zaczerpnięty z modlitwy "Zdrowaś Maryjo" i doskonale wpasowuje się w romantyczny charakter muzyki Schuberta. "Ave Maria" jest niesamowicie pięknym utworem, w którym melodia wokalna łączy się z delikatnym akompaniamentem fortepianowym. Podczas komponowania "Ave Maria", Schubert inspirował się muzyką liturgiczną i chorałami, które były popularne w jego epoce. To właśnie dzięki temu utwór ma tak niezwykły wydźwięk, który porusza serca słuchaczy do dziś. Schubert przeplata w nim różnorodne motywy, tworząc równocześnie harmonie pełne nastrojowości. Dzięki swojej niepowtarzalnej wyobraźni muzycznej, Schubert stworzył arcydzieło, które stało się nie tylko integralną częścią kultury muzycznej, ale także wpłynęło na rozwój muzyki romantycznej jako gatunku. "Ave Maria" to utwór, który niezmiennie wzbudza emocje i zapada w pamięć słuchaczy. To piękno i głębia kompozycji Schuberta sprawiają, że jest ona obecna w repertuarze wielu artystów i wykonawców na całym świecie.

reklama

Ave Maria Ave Maria, z Tobą Pan. Wśród niewiast Tyś błogosławiona, Chroń nas od wszelkich losu zmian. Bądź naszym wsparciem, bądź obroną. Gdy noc zasnuje snem powieki, Oddalać racz przygody złe. O Matko udziel nam opieki, O Matko wspieraj dzieci swe. Ave Maria. Święta Mario, wolna od skaz, Nad Tobą łaska Boga świeci, Ochraniaj od występków nas. Niech każda myśl do Ciebie wzleci. Gdy szatan stawia groźne sidła, Upadającym podaj dłoń, Chroń nas pod swej opieki skrzydła, O Matko odwróć zgubną toń. Ave Maria. Bądź pozdrowiona Mario

 

Podczas koncertu zostały wykonane kompozycje:

 

reklama

• Franciszek Schubert – Ave Maria • CésarFranck – PanisAngelicus • Giulio Caccini – Ave Maria • Jan Sebastian Bach - Charles Gounod – Ave Maria • Giuseppe Verdi – Aria „Ave Maria, piena di grazia” z opery „Otello” • Vlasta Traczyk – Ave Maria • Georg Friedrich Händel – Lasciach'iopianga • Wolfgang Amadeusz Mozart – Aveverumcorpus • Aleksander Resiak – Ave Maria • Andrew Lloyd Webber – Pie Jesu • William Gomez – Ave Maria • arr. Aleksander Resiak – Barka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama