reklama
reklama

XXII Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieW intencji radzyńskich harcerzy, zamordowanych przez Niemców 5 lipca 1940 roku została odprawiona 14 lipca polowa msza św. Po Eucharystii w miejscu egzekucji, w lesie koło miejscowości Sitno. Po Eucharystii Następni rozpoczął się XXII Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa. W 1946 r. przeniesiono szczątki pomordowanych na cmentarz parafialny w Radzyniu Podlaskim. Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńca na grobie Bohaterów przez przedstawicieli radzyńskich samorządów: Powiatu ze Starostą Szczepanem Niebrzegowskim, Wicestarostą Michałem Zającem oraz Członkiem Zarządu Powiatu Radzyńskiego Jerzym Bednarczykiem, oraz Gminy Radzyń Podlaski z Wójtem Wiesławem Mazurkiem, jego zastępcą Anną Grochołą, Przewodniczącą Rady Barbarą Palicą, Wiceprzewodniczącym Henrykiem Rosińskim oraz Radnym Andrzejem Gątarczykiem.
reklama

Egzekucja w lesie Sitno miała miejsce 5 lipca 1940 roku ok. godz. 4:00 rano. Niemcy dokonali wówczas stracenia 15 Polaków – harcerzy zaangażowanych w konspiracje. Wśród nich był Michał Stefan Lisowski – harcmistrz, który mimo możliwości ucieczki nie zostawił swoich harcerzy. W patriotycznej uroczystości wzięli również udział: Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski wraz z Sekretarzem - Robertem Targońskim, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie z miasta i gminy Radzyń Podlaski, harcerze oraz grupy rowerowe.

 

 - Ta ziemia jest pełna bohaterów. Nie zapomnijmy o tych ludziach. Spotykamy się dzisiaj, żeby przypomnieć historię radzyńskich harcerzy. Chciałbym bardzo podziękować, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Godnie czcijmy pamięć naszych Bohaterów. Historia jest nauczycielką życia, musimy wyciągnąć z niej wnioski. Chciałbym, abyśmy mieli w sercu hasło Polak Polakowi bratem. Drugie również ważne przesłanie Ojczyzna jest Naszą matką. Życzę, żeby Polska nas zawsze łączyła - powiedział Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

reklama

 

 

inf. Urząd Powiatu w Radzyniu Podl. 

 

Michał Stefan Lisowski (ur. 31 maja 1906 w Jaśle, zm. 5 lipca 1940 w Sitnie koło Radzynia), polski nauczyciel wychowania fizycznego, harcmistrz, krajoznawca, uczestnik konspiracji antyhitlerowskiej. W r. 1937 objął funkcję komendanta hufca ZHP w Radzyniu. W marcu 1940 r. przeniósł się do Licht koło Czemiernik. Zorganizował tam konspiracyjną grupę harcerzy w ramach Szarych Szeregów i Związku Walki Zbrojnej. 9 czerwca 1940 radzyńskie gestapo aresztowało go z grupą podopiecznych i poddało brutalnym przesłuchaniom. 5 lipca tegoż roku w lesie w Sitnie został rozstrzelany razem z 15 harcerzami

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama