reklama

Z okazji  „Międzynarodowego Dnia Lasów” Nadleśnictwo Radzyń zaprosiło na wspólny spacer

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie W ramach tegorocznych obchodów "Międzynarodowego Dnia Lasu" Nadleśnictwo Radzyń Podlaski , tak jak wszystkie nadleśnictwa w kraju, zaprosiło miłośników wypadów na leśne dukty na "Spacer z leśnikiem".
reklama

Program zielonej wycieczki miał trzy zasadnicze punkty: zbiórka, spacer i ognisko. Punktem startowym była ,,Feliskówka”, ulubiona dla wielu i jedna z najpiękniejszych leśnych miejscówek na naszym najbliższym terenie. O dobrą atmosferę i dużo przyjemnych chwil połączonych z edukacją zadbali pracownicy radzyńskiego nadleśnictwa.

 

Witał grupę Robert Staroń, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, który we wstępie opowiadał jakie gatunki drzew występują na terenie nadleśnictwa i na czym polega praca leśnika. Przypomniał, że wśród wielu zadań każdego nadleśnictwa, tuż za hodowlą, ochroną lasu oraz edukacją leśną plasuje się sprzedaż drewna, tworzenie planów  sprzedaży i jego realizacja. 99 procent lasów w Polsce to są lasy gospodarcze, gospodarowanie takim zasobem polega na stosowaniu przepisów, realizacji dziesięcioletnich planów urządzenia lasu, planowania wycinek i odnawiania, czyli nowych nasadzeń. Nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę z faktu, że po II wojnie światowej lasy polskie były splądrowane, w zasadzie posadzone na nowo. Cykl dla lasu to ok. sto lat. Drzewa dorostają, obumierają, rodzą się nowe. W tym cyklu i zdrowym wzroście pomaga leśnik. 

 

 

Kolejno, rozmowę, szczególnie z najmłodszymi uczestnikami wypraw do lasu przejęła Katarzyna Mirosław, specjalista służby leśnej z dziedziny: ochrona lasu, ochrona przyrody, edukacja, ochrona ppoż. Różne i atrakcyjne dla najmłodszych zadania, karty pracy, dociekliwe pytania i poszukiwanie odpowiedzi, miały pokazać to, co stanowi główne zadanie leśnika – a więc – prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej. Pozyskiwanie drewna, chronienie zdrowia lasu i zwierząt, tworzących jego dobrostan. - Spacer z leśnikiem i opowiadanie o lesie na wiosnę, 26 marca kiedy Międzynarodowy Dzień Lasu to inicjatywa, która pojawiła się odgórnie i dotyczy całego kraju. Jeśli takie spacery się ,,przyjmą”, będzie zainteresowanie wspólnymi wyprawami z leśnikiem, podejmiemy się organizacji wypraw częściej - deklaruje z-ca nadleśniczego. To okazja by porozmawiać nie tylko o gospodarce i uprawach ( obecnie w 99 procentach lasy są lasami gospodarczymi, a więc służą produkcji drewna), ale np. o ciekawych i najpiękniejszych miejscach naszego nadleśnictwa. Robert Staroń już teraz zaprasza wszystkich do odwiedzin Czarnego Lasu w Milanowie w maju, kiedy ,, to urocze bagnisko zakwita”. A przypomnimy, że w runie leśnym mają swoje stanowiska takie chronione gatunki jak: wawrzynek wilczełyko, groszek wschodniokarpacki, listera jajowata, gnieźnik leśny, podkolan zielonawy. W maju, kiedy zakwitają niektóre z nich – jest najpiękniej. 

 

 

Międzynarodowy Dzień Lasów”. Hasło na ten rok: „Lasy a zrównoważona produkcja i konsumpcja” Dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla człowieka. To także początek wiosny – czas przebudzenia się do życia przyrody i wielkiego symbolicznego zaproszenia wszystkich do polskich lasów. Lasy zajmują prawie 30% terytorium naszego kraju. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów – to obszar 9,2 mln ha z czego niemal 7,6 mln ha zarządzane przez Lasy Państwowe. Na terenie Lasów Państwowych sadzimy co roku ponad 500 mln drzew. A jak wygląda sytuacja w lubelskiej dyrekcji LP? W skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wchodzi 25 nadleśnictw. Nadleśnictwa te zarządzają lasami Skarbu Państwa leżącymi na obszarze trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego (Nadleśnictwa: Nowa Dęba, Rozwadów, Rudnik oraz część nadleśnictw: Biłgoraj, Gościeradów, Tomaszów i Janów Lubelski) oraz mazowieckiego (Nadleśnictwo Sarnaki). Powierzchnia lasów dyrekcji zajmuje 426 tys. ha., a lesistość sięga 25%. Średni wiek drzewostanu to 66 lat; zasobność na 1 ha na pniu to 268m3; pozyskanie drewna wynosi ok. 2,2 mln m3. Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami międzynarodowych certyfikatów PEFC i FSC®  (FSC-C140114). Potwierdzają one, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama