Ustanowienie roku 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego, w 160-lecie jego urodzin, to forma uczczenia autora takich powieści jak m.in. Jądro ciemności, Lord Jim, Smuga cienia czy Tajny agent. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu uzasadniając ten wybór podkreśliła:
- Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który (...) nakreślił wizję »Europy bez granic«, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstający pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada, zawiera uniwersalne wartości etyczne″ - podkreślono.
Konkurs literacki pod hasłem "Z Podlasia w świat. Podróż jako przygoda i doświadczenie" oraz fotograficzny pod hasłem "W drogę" był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych szkół powiatu radzyńskiego. Plon konkursu to teksty literackie o dużej wartości artystycznej, pamiętnikarskiej, a także historycznej. Nagrodzone fotografie zostały wydane w formie pocztówkowej.
W konkursie literackim i kategorii: szkoły gimnazjalne - pierwsze miejsce zajęła Klara Świć, miejsca drugie - Piotr Pietrzycki, trzecie - Paulina Matejko. W kategorii ponadgimnazjalnej nie przyznano pierwszej nagrody. Drugie miejsce ex aequo przypadło Jakubowi Piecowi i Piotrowi Osipiukowi. Trzecie - Julii Jankowskiej. Wyróżnione zostały Angelika Furman, Magda Bobruk i Karolina Trochimiak.
W konkursie fotograficznym w kategorii: gimnazja zwyciężyła Zuzanna Sergiel . II miejsce zdobyła Magda Bobruk. Wyróżniona została Dominika Matuszewska. W kategorii ponadgimnazjalnej zwycięstwo przypadło Liwii Wojtaś. Kolejne miejsca zajęły Gabriela Sosnowska, Kinga Welikan i Katarzyna Spozowska. Wyróżnione zostały Natalia Semeniuk i Adrianna Grabowska.
Wręczeniu nagród towarzyszył spektakl o niezwykłej postaci z ziemi komarowskiej Samuelu Szemiocie, szlachcicu i podróżniku z epoki baroku. Poeta, pamiętnikarz, szlachcic z Litwy, osiadły w Przegalinach wraz z rodziną i chłopstwem udał się w pieszą pielgrzymkę po miejscach kultu, dotarł aż na Jasną Górę, a wspomnienia zawarł w niezwykłym pamiętniku. Scenariusz do spektaklu napisała Jolanta Bilska, a reżyserii podjęła się Ewa Śliwińska. W role wcielili się uczniowie ZSP.