reklama

,,A te zacne mury, gdyby mogły mówić, wołałyby każdego po imieniu". Jedynka wiek po powstaniu

Opublikowano:
Autor:

,,A te zacne mury, gdyby mogły mówić, wołałyby każdego po imieniu". Jedynka wiek po powstaniu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW latach 1939-1944 oddali swe życie za Polskę nauczyciele ,,Jedynki”. - Marian Kaszycki, Wiktor Knapik, Michał Lisowski, Feliks Orluk, Apolonia Siudaj, Władysław Żelazko. - Jako uczniowie uczyliśmy się tych nazwisk na pamięć. Tego wymagali od nas nauczyciele - wspominała Bożena Płatek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 podczas uroczystości 100-lecia powstania placówki, w roku szczególnym - 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To również rok 200-lecia dziejów radzyńskiej oświaty, ponieważ pierwsza szkoła elementarna z jedną klasą powstała dokładnie dwa wieki temu. 

Uroczystość zgromadziła wielką brać szkolną, ponieważ wiele współczesnych ważnych osób w różnych środowiskach to absolwenci Jedynki. - By bohaterzy z lat wojny stali się dziś przewodnikami dla szkoły - życzył całej społeczności jeden z nich,  ksiądz ks. dr Jacek Golbiak, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Centralnym punktem jubileuszu było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w holu szkoły, umieszczonej na murze, na którym usunięto tynk ze ściany, po to by przywrócić jej wygląd sprzed lat. Jest  memoriałem i ścianą pamięci. Widnieją na niej tablice i fotografie osób najważniejszych w historii placówki. Np. tablica poświęcona budowniczemu Jedynki w latach powojennych, dr Stanisławowi Jarmułowi, którego tubalny głos przez szkole radio: - Halo, Halo, mówi dyrektor szkoły ! - zapisał się w pamięci uczniów na zawsze. 

Spotkanie uświetniła piękna akademia poświęcona wiekowej historii placówki w reżyserii:Barbary Ejsmont i Mirosławy Pałasz. , wręczenie odznaczeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej ( nagrody burmistrza otrzymali: Jarosław Szabrański oraz Waldemar Pietroń), nagród w konkursach szkolnych, a  z racji jubileuszu wydana została specjalna publikacja.

-  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim dźwiga na sobie ogromny, dwa wieki liczący, ładunek tradycji edukacyjnych naszego miasta. Dwieście lat – począwszy od decyzji o utworzeniu w Radzyniu jednoklasowej szkoły elementarnej, kiedy to ówczesna właścicielka dóbr radzyńskich księżna Anna Sapieżyna zobowiązała się do zapewnienia dla niej pomieszczenia we wschodnim skrzydle pałacu Potockich wraz z mieszkaniem dla nauczyciela – mija w bieżącym, 2018 roku. Jest to zatem dwusetny jubileusz zawiłych, podobnie jak przeszłość Polski, dziejów oświaty radzyńskiej, które wplotły się w sposób nieodwracalny w dzieje „Jedynki” i wyznaczyły jej misję szlachetnej kontynuacji - pisze Andrzej Kotyła, nauczyciel, a także były dyrektor szkoły w książce ,,Jedynka"- szkoła z tradycjami". 

- Ja ucząc w tej szkole już 30 lat czuję się zaszczycona i wdzięczna losowi, że skierował moje kroki do tej właśnie radzyńskiej placówki oświatowej, która stała się ważną częścią mojego życia. Pragnę w tym miejscu złożyć hołd i wyrazić szacunek całej społeczności Szkoły. Wszystkim, którzy w „Jedynce” uczyli, pracowali przede mną – nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. To Państwa praca i zaangażowanie uczyniły z tej szkoły miejsce wyjątkowe, które z dumą, nostalgią i rozrzewnieniem wielu wspomina -  pisze na łamach książki Danuta Bukryj-Pałka, nie tak dawna dyrektor Jedynki. 

Autor za ubogacenie tekstu o osobiste wstawki narracyjno-wspomnieniowe dziękuje Mariannie Kojtych, Janinie Świder, Annie Zalewskiej i Teresie Łukaszczuk oraz Dariuszowi Gałanowi. Za udostępnienie dużej części zebranych archiwaliów  - Bożenie Wojtaś. Słowa ogromnej wdzięczności kieruje do wszystkich, z którymi konsultował materiał w trakcie jego powstawania.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE