Starosta radzyński zaprosił na sesję poświęconą tym wydarzeniom hodowców trzody chlewnej z terenu całego powiatu. Pytań wiele nie było. Rolnicy monitorują sytuację, telefony do inspektoratu weterynaryjnego się urywają, rolnikom wciąż jednak towarzyszy poczucie strachu i przewidywania klęski. Strefą najbardziej niebezpieczną, czyli niebieską objęte są już dwie radzyńskie gminy: Kąkolewnica i gmina wiejska Radzyń. Strefą czerwoną: - Wohyń i Komarówka.
Na sesji główny głos należał do Goleckiego, który podawał bieżące informacje. – Po ostatnim wykryciu ogniska, zmalały szanse, na zniesienie obostrzeń wobec hodowców nałożonych przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Musimy czekać – zastrzegł. Dla rolników sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Objęcie strefami terenów gmin oznacza, że wprowadzony został bezwzględny zakaz sprzedaży świń poza strefę. Możne je jedynie sprzedać do zakładu produkującego konserwy. Lista tych zakładów jest dostępna w Internecie i na stronie PLW. Rolnicy skarżą się jednak, że jest ,,nieczynna" . Zakłady z powodu nadwyżki skupu nie mają możliwości przerobowych. Świń nie można sprzedać, bo nie ma kupca.
Lucjan Kotwica starosta radzyński wyraził ubolewanie nad sytuacją hodowców, ale też nie krył dużego niepokoju, w związku z brakiem – według wielu – systemowych rozwiązań na szczeblu rządowym, które niesie za sobą klęska. ASF. Odczytał pismo, które w imieniu służb weterynaryjnych, samorządowców, rolników radzyńskich skierował na ręce pani premier . Oto jego treść:
Pani Beata Szydło, prezes Rady Ministrów
Na terenie powiatu radzyńskiego w ostatnich dwóch miesiącach rozszerza się obszar występowania Afrykańskiego Pomoru Świń. Afrykański Pomór Świń jest chorobą wirusową, powodującą ogromne straty ekonomiczne.
Grupą ponoszącą szczególne straty ekonomiczne są producenci trzody chlewnej i przetwórcy mięsa wieprzowego. Mając na uwadze groźbę załamania się produkcji trzody chlewnej jak i perspektywy dramatów społecznych z tym związanych, zwracamy się do pani premier o pilne podjęcie skutecznych działań mających na celu zwalczenie Afrykańskiego Pomoru Świń, a przez to uratowanie od tragedii wielu rodzin rolniczych, zajmujących się tą dziedziną produkcji rolnej.
Naszym zdaniem konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań:
- objęcie osobiście przez panią premier koordynacji prac nad zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń
- skuteczne ograniczenie populacji dzika do poziomu 0,1 osobnika na km kwadratowy, jako rezerwuaru wirusa ASF
- objęcie terenów powiatu radzyńskiego programem rekompensat związanych z możliwością rezygnacji z produkcją trzody chlewnej
- szczególne potraktowanie gospodarstw rolnych produkujących prosięta
- zdjęcie nadwyżki trzody przez zakupy interwencyjne za pieniądze budżetu państwa
- złagodzenie przepisów dotyczących kierowania całej produkcji mięsa w danej strefie na obróbkę termiczną
- skup zbóż z terenu objętego ograniczeniami poprzez zaangażowanie podmiotów państwowych
- niezwłoczną wypłatę odszkodowania producentowi trzody chlewnej za zabite przez powiatowego lekarza weterynarii zwierzęta
- jednoznaczne określenie zasad zwrotu samorządom nakładów finansowych poniesionych na ASF