reklama
reklama

Były sekretarz Szymborskiej w Radzyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Były sekretarz Szymborskiej w Radzyniu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW czwartek o 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można spotkać byłego sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej Michałem Rusinkiem. Będzie mieć spotkanie z dziećmi - jako autor książek dla nich.
reklama

Michał Maciej Rusinek (ur. 31 stycznia 1972 w Krakowie) – polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

W latach 1991–1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 uzyskał stopień doktora na podstawie pracy Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością.

W 2013 na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figury uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Specjalizuje się w teorii literatury. Został adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ.

Został sekretarzem Wisławy Szymborskiej wkrótce po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla. Stało się to dzięki pośrednictwu jej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką pracy magisterskiej Rusinka. Sekretarzem poetki był do jej śmierci

reklama

Jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Od kwietnia 2012 roku jest prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej.

. W 2019 powołano go w skład Rady Języka Polskiego VII kadencji (2019–2022). Od 2020 współpracuje z Radiem Nowy Świat.

Od 2021 roku zasiada w kapitule konkursu Literacka Podróż Hestii. Jest bratem ilustratorki Joanny Rusinek, z którą współtworzy książki dla dzieci „Zaklęcie na W”, „Mały Chopin” i „Kefir w Kairze”.

W swych publikacjach Michał Rusinek zgłębia zagadnienia związane z różnymi aspektami języka polskiego oraz literatury. "Pypcie na języku” to zbiór felietonów dotyczących rozmaitych, często przezabawnych zjawisk, jakie obserwować możemy w polszczyźnie. "Limeryki i inne wariacje” to natomiast zbiór zawierający zabawne limeryki, kolędy, piosenki, pozdrowienia z pocztówek i wiele innych, językowych wariacji. Pisze także książki dla dzieci. Przykładem choćby "Zaklęcie na W”, historia małego Włodka, w życie którego wkracza tajemnicze słowo... "wojna”.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama